Ve studii publikované v časopise Life Science Alliance bylo prokázáno, že THC, jeho kyselý prekurzor THCA a derivát 6a10a-THC mohou inhibovat katalytickou aktivitu enzymu autotaxinu. Ten má v těle mnoho důležitých funkcí a je spojován se stavy, jako je rakovina a zánět. Práce představuje molekulární základ pro vysvětlení toho, jak THC interaguje s autotaxinem, a vědci naznačují, že THC se díky tomu může brzy stát atraktivním kandidátem na vývoj léků.
Autotaxin je enzym, který je primárně zodpovědný za produkci takzvané kyseliny lysofosfatidové (LPA) v krvi. Tato signalizační osa byla spojena s řadou fyziologických a patologických procesů, včetně neuronálního a cévního vývoje, neuropatické bolesti a dalších onemocnění souvisejících s imunitou, jakými jsou rakovina a roztroušená skleróza.
THC se může brzy stát atraktivním kandidátem na vývoj léků.
Výzkumný tým European Molecular Biology Laboratory (EMBL) z francouzského Grenoblu a německého Heidelbergu s pomocí krystalografických dat určil trojrozměrnou strukturu THC vázaného na autotaxin. Kromě THC vědci testovali i CBD, syntetický kanabinoid a také endokanabinoidy. Je zajímavé, že ani syntetický kanabinoid, ani dva endokanabinoidy neměly žádné významné účinky, zatímco CBD pouze velmi slabě ovlivnilo jednu z jeho izoforem.
Výzkumníci jsou opatrní a upozorňují, že ačkoli jejich zjištění poukazují na silnou aktivitu in vitro, je stále zapotřebí potvrzení, zda to platí také in vivo, když jsou konzumovány produkty z konopí.
Přítomnost LPA v lidských slinách je již známa a exprese autotaxinu byla rovněž detekována ve tkáni slinných žláz. Obsah THC ve slinách po kouření konopí byl prokázán, a tudíž tlumení aktivity enzymu autotaxinu přímo v ústní dutině není nereálné.