THCA je kanabinoidní kyselina, která se teplem mění na THC. Bez této takzvané dekarboxylace psychoaktivní není, ale i přesto vykazuje výrazný protizánětlivý účinek.
Vědci ze španělské Córdoby studovali interakce THCA s receptory na několika úrovních a výsledky své práce publikovali v časopise British Journal of Pharmacology.
Metodami molekulárního modelování in silico (za pomoci počítače) zkoumali, jakým způsobem molekula THCA interaguje s kanabinoidními receptory CB1. Zjistili, že THCA se váže do aktivního místa CB1 a navíc odpověď receptoru zesílí.
Protizánětlivé účinky THCA byly potvrzeny na lidských buňkách chrupavky pěstovaných v laboratorním skle, a též na myších.
Hlavní autorka již dříve také zjistila, že THCA vykazuje pozoruhodnou biologickou aktivitu spojenou s aktivací jiného receptoru PPAR-gamma, která souvisí mimo jiné s zánětlivými procesy.
Různou psychoaktivitu obou forem, tedy THC a THCA, autoři vysvětlují tím, že kyselé formy kanabinoidů nepřestupují hematoencefalickou bariéru mozku, ale působí periferně. Protizánětlivé účinky THCA byly dále potvrzeny na lidských chondrocytech in vitro, tedy na buňkách chrupavky pěstovaných v laboratorním skle, a též in vivo (na živém modelu) na myších.
Podle slov autorů jsou tyto výsledky „dalším důkazem terapeutického potenciálu nepsychoaktivních kanabinoidů“.
Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!