Zpomalený průběh pohybů, ztuhlost svalstva a třes ve stavu klidu jsou symptomy chronického nervového onemocnění, Parkinsonovy choroby.
Léčba podáváním neurotransmiteru Levodopa po pěti až deseti letech ztrácí účinek a pacient zůstává v nezvratném stavu poruchy pohybu – dyskinezii. Strategie léčby je tedy snížit vedlejší účinek léku vedoucího k dyskinezii nebo ji alespoň zmírnit či oddálit.
Modelem, na kterém se vědci a lékaři učí s nemocí bojovat, jsou myši s mutací Pitx3ak. Tímto je dyskinezie vyvolaná cíleně podáním Levodopy.
Dosavadní výsledky staví THCV do slibné pozice pro zařazení do léčby u pacientů s Parkinsonovou nemocí.
U potenciálních léků se při současném podání hodnotí účinek zmírnění pohybové poruchy. Tento efekt pozorovali vědci z Madridu po podání přírodního kanabinoidu Δ9-THCV (velký článek o něm najdete v minulém vydání našeho magazínu – pozn. red.).
Autoři napsali, že jejich data „podporují anti-dyskinetický potenciál Δ9-THCV, jak oddálit rozvoj a snížit intenzitu dyskinetických příznaků.“ Aby se jednoznačně stanovil klinický význam těchto zjištění u lidí, jsou samozřejmě nutné další studie. Dosavadní výsledky ale staví Δ9-THCV do slibné pozice pro zařazení do léčby u pacientů s Parkinsonovou nemocí.