V minulých dílech rubriky „Léčivé kanabinoidy“ jsme se zabývali o něco známějšími kanabinoidy, jako jsou THC, CBD, CBG anebo CBN. Dnes je na řadě kanabinoid, o kterém se zatím příliš nemluví, ale příslib v sobě skrývá veliký.
Co se dozvíte?
Co je THCV?
Tetrahydrokanabivarin (THCV) se svou strukturou na první pohled velmi podobá THC, a to až do té míry, že z hlediska amerického zákona by mohl být považováno za analogii THC, a tudíž nelegální látku. Rozdíl mezi nimi spočívá jen v postranním řetězci, který je u THCV o dva uhlíky kratší. Díky této zdánlivě malé odlišnosti však THCV účinkuje úplně jinak, a proto je v současnosti předmětem velkého zájmu.
Neobvyklý původ
Většina kanabinoidů přítomných v konopí vzniká ze stejného zdroje, jímž je kyselina kanabigerolová (CBGA). To se ale netýká THCV, jelikož jeho prekurzor kyselina kanabigerovarinová (CBGVA) má o dva uhlíky méně.
THCV výrazně zmenšuje pocit hladu, který konzumaci konopí často provází.
Následkem toho některé, zejména divoce rostoucí chemotypy konopí obsahují velmi vysoká množství THCV (byl dokumentován obsah až 53 procent z celkových kanabinoidů) a zároveň nízká množství THC a CBD. Naopak v běžně pěstovaných odrůdách se THCV sice nachází skoro vždy, ale představuje jen minoritní účinnou látku.
Nejvýraznější výjimkou je sativní odrůda typu Durban Poison, která má díky svému neobvyklému původu jedinečný profil nejen kanabinoidů, ale i terpenů. Pochází totiž z jihu Afriky, zatímco většina ostatních kultivarů byla přinesena ze Střední Asie.
Sušina z květů Durban Poison může obsahovat až dvě procenta THCV. Další odrůdou bohatou na tuto látku je například Jack the Ripper.
Tlumí účinky THC
Okolo toho, jak přesně THCV účinkuje, stále panují určité nejasnosti. Jisté je zatím jen to, že když se podá společně s THC, dokáže utlumit jeho účinky na psychiku podobně jako CBD. Výrazně zmenšuje taktéž pocit hladu, který konzumaci konopí často provází.
Terapie pomocí THCV by mohla pomoci i pacientům trpícím diabetem 2. typu, který je častou komplikací při obezitě (spolu s vysokým krevním tlakem tvoří tzv. metabolický syndrom). Tetrahydrokanabivarin má totiž výjimečnou schopnost regulovat množství cukru v krvi, a kromě toho pozitivně ovlivňuje fungování slinivky.
THCV má, podobně jako mnoho jiných kanabinoidů, silnou protizánětlivou aktivitu díky působení na receptor CB2. Tento receptor ovlivňuje rovněž tvorbu nové kostní hmoty, proto nepřekvapí, že se o tomto kanabinoidu uvažuje jako o možném léčivu proti osteoporóze.
Výzkumy naznačují, že se THCV váže i na receptor CB1, ale na rozdíl od THC ho neaktivuje. Na druhé straně se nedá ani říct, že by ho THCV blokovalo, což by zabránilo v účinku nejen THC, ale i přirozeným endokanabinoidům.
Na principu blokace receptoru CB1 fungují syntetická léčiva, takzvané abanty, z nichž nejznámější je rimonabant. Rimonabant měl sloužit hlavně k potlačení chuti k jídlu při obezitě a v roce 2006 se dostal až do poslední fáze klinických studií čili byl testován v praxi na pacientech.
THCV tlumí záchvaty podobně efektivně jako CBD.
Po dvou letech však musel být stažen z oběhu kvůli vážným nežádoucím účinkům v podobě epileptických záchvatů, ale zejména úzkosti a depresi, které v některých případech vedly až k sebevraždě pacienta.
Účinek THCV se od rimonabantu liší, proto je pravděpodobné, že funguje jiným způsobem. Nejenže záchvaty nezpůsobuje, ale podle výzkumů na zvířatech je dokáže tlumit podobně efektivně jako CBD a má potenciál v budoucnosti léčby epilepsie.
Změna motivace
Podle několika studií THCV náladu prakticky neovlivňuje, naopak ji dokáže stabilizovat. Navíc u zvířecích modelů schizofrenie tlumí psychotické příznaky. I tuto vlastnost má společnou s CBD. Zajímavé je, že výrazně nesnižuje požitek z chuti jídla, což byla jedna z hlavních charakteristik účinku rimonabantu.
V roku 2015 byl uskutečněn výzkum na zdravých dobrovolnicích, kterým bylo jednorázově podáno deset miligramů THCV anebo placebo. Následně byla pomocí MRI skenována jejich mozková aktivita. Získané snímky napovídají, že THCV pravděpodobně mění funkci těch mozkových obvodů, které zodpovídají za motivaci, přičemž tato změna byla větší u subjektů s vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI).
Jinými slovy je možné, že THCV dokáže snížit motivaci jíst patologická množství potravy. Bohužel tato studie je zatím svého druhu jediná a zahrnovala relativně malou skupinu subjektů, přičemž žádná ze zúčastněných osob netrpěla morbidní obezitou.
Vysvětlení způsobu, jakým THCV účinkuje, komplikuje ještě jeden fakt. V testech na zvířatech vyvolává při určité (velmi vysoké) dávce tzv. kanabinoidní tetrádu, tedy čtveřici příznaků (snížení citlivosti na bolest, snížení tělesné teploty, snížení pohyblivosti, katalepsie), které jsou spojené s aktivací receptoru CB1, tedy jsou typické pro THC.
Konopí s vysokým obsahem THCV potlačuje apetit.
Avšak v experimentech in vitro (na buněčné kultuře) ani v nejvyšších dávkách není tato látka schopna receptory CB1 aktivovat.
Jedna z hypotéz, proč tomu tak je, hovoří o schopnosti THCV zvýšit hladinu endokanabinoidů v organismu. Na její potvrzení (nebo vyvrácení) si ještě budeme muset počkat, ale už dnes je jedno jisté: THCV je mimořádně zajímavá látka a ještě o ní hodně uslyšíme.
Poznámka redakce: V komerční nabídce světových seedbank je zhruba od poloviny roku 2020 konečně dostupná i první odrůda s vyšším obsahem THCV – jedná o výsledek šlechtění semenné banky Dutch Passion nazvaný THC-Victory. Podle výrobce by obsah THCV v rostlině měl být kolem 6 až 8 %, stejně jako obsah THC. Odrůdu tedy nelze pěstovat legálně.