Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
    • Seznam trafik
    • Prodejní místa DVOJPACKu
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2023
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Tu máš, Tomáši 

3. září 2021 | Rubrika: Dopisy čtenářů
Autor: Tereza Jirásková

Foto: Tereza Jirásková

Šestého července nás nečekaně opustil blízký spolupracovník a světově uznávaný adiktolog Tomáš Zábranský. Právě jemu je věnován text, který napsal jeho kamarád a proslulý konopný aktivista. Jak to vlastně celé začalo, v jakém kontextu se zrodilo Tomášovo rozhodnutí přispět k reformaci drogové politiky na globální úrovni?

Text: Jindřich Bayer 

S Tomem jsem se znal od studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Poznali jsme se na začátku devadesátek přes muziku nebo angličtinu, nejspíš někde kolem Student centra. Tam mě využíval jako tlumočníka pro mnohahodinové debaty s našimi tehdejšími hlavními nositeli pravdy a poznání o západním světě – anglickými a americkými lektory.

Frajerů, kteří dokázali změnit svět, není hodně. Ale Tom byl rozhodně jeden z nich.

Začal se s nimi dohadovat, a když už mu nestačily síly v angličtině, stáhl si mě od baru nebo mi sebral z ruky kytárku a já jsem místo zpěvu s cílem okouzlit přítomné slečny šel tlumočit divoké diskuze o tématech, o kterých jsem tehdy neměl ani páru. A o politice. Ta ho zajímala vždycky. 

Hudební začátky

Já jsem hrál v Ponorka Bandu, Tom měl kapelu Saymore Q. Zkoušeli ve sklepě domu houslisty Romana Cermana kousek od místa, kde jsem tehdy bydlel. Takže jsem tam za nimi občas chodil. S láskou vzpomínám na ten zahulený sklepní prostor obložený platy od vajíček.

My jsme s kapelou tehdy hráli staré covery, oni se věnovali na tu dobu docela progresívní muzice říznuté britskou scénou, kterou měl Tom hodně rád. Pamatuju si i jejich první koncert. Byl v olomouckém U-klubu. Tom měl takovou trému, že ho celý odehrál zády k publiku. Prostě se postavil ke kombu a hodinu si ho při hraní prohlížel. Já myslel, že to je nějaká nová forma jevištní prezentace. Prý měl strach se otočit.

S bývalým národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem. Foto: Tereza Jirásková

S bývalým národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem. Foto: Tereza Jirásková

Jako kytaristi a dobří kamarádi jsme se samozřejmě docela štengrovali. Konstruktivně, v dobrém až dobrácky. Nejdřív jsem odjel na rok do Států na výměnný studentský pobyt já, pak on. Tam se výrazně zlepšil v angličtině, takže jsem mu v hospodě už nemusel tlumočit. Ale posunuli jsme to o úroveň výš.

Plodná spolupráce

Když se začal zajímat o protidrogovou politiku a vytvářet její „na vědeckých důkazech založenou“ podobu, jako anglista jsem mu vysvětlil, že bude potřebovat překladatele a tlumočníka, který se v té oblasti aspoň trochu vyzná. To vedlo k mnohaleté spolupráci. Leccos jsme museli vytvořit, česká terminologie pro spoustu výrazů a konceptů tehdy neexistovala. Byla to spousta práce. Ale někdo ji udělat musel. 

Z tehdejších aktivit stojí za zmínku zejména projekty PAD (Projekt analýzy dopadů novelizace drogové legislativy v ČR) a Phare Twinning Project 2000. Pro Toma jsem překládal i v rámci Národního monitorovacího centra pro drogy a závislosti. Práce to byla vždy dobrodružná a docela náročná. Texty obvykle dodával pozdě, zato je chtěl zpátky dřív, než bylo domluveno. 

Bez Tomáše by současná česká i evropská protidrogová politika byla pořád někde ve středověku.

Kolem roku 2000 jsme přeložili knížku Lynn Zimmerové a John P. Morgana Mýty a fakta o marihuaně. Mno, přeložili. Já jsem v potu tváře vyprodukoval nástřel a on mi to pak celé suše přepsal. Na překlady do češtiny byl holt lepší, to mu nechám. Naivně jsem si tehdy myslel, že informace z té knížky budou stačit k tomu, aby u nás konečně došlo k potřebným změnám v legislativě okolo konopí. Leč nestalo se tak. 

Po asi deseti letech překládání o drogách jsem jako překladatel vyhořel a vstoupil jsem do konopně kosmetického byznysu. Cílem plánu bylo postavit na trh aspoň pět vzájemně si konkurujících firem, které budou vyrábět kosmetiku, jež poslouží jako prolamovač ledu u starších generací. Anžto když si namažou kolena a ta je přestanou bolet, tak nebudou proti konopí vystupovat tak razantně. A pravděpodobně nechají své děti nebo vnuky něco málo vypěstovat na zahradě a tak dále. 

Konopný extrakt a jeho potenciál

Pak přišel náš největší husarský kousek. V rámci propagace firmy Bayer & Romsy jsme do Evropy pozvali tehdy téměř neznámého Ricka Simpsona a udělali mu turné, abychom zvýšili jeho kredibilitu a přitáhli pozornost ke konopnému výtažku jako léku na rakovinu. To pro mě bylo docela osobní téma, protože mi na rakovinu plic v roce 1999 umřela máma. Už tehdy jsme jí vyrobili konopný výtažek a chtěl jsem, aby ho jedla. Leč nebyl dostatek „vědeckých důkazů“, a tak máma po půl roce zbytečných chemoterapií a ozářek odešla. To nebylo dobré.

Simpson nám potom zůstal na starost v ČR, protože mu v Kanadě policie potřetí vydrancovala barák, a kdyby se tam vrátil, zavřeli by ho. A tím začalo jedno z největších dobrodružství našeho života.

Na přelomové konferenci o léčbě konopím. Mezi posluchači nechybí legendy jako Lumír Hanuš či Raphael Mechoulam. Foto: Tereza Jirásková

Na přelomové konferenci o léčbě konopím. Mezi posluchači nechybí legendy jako Lumír Hanuš či Raphael Mechoulam. Foto: Tereza Jirásková

Začal jsem Rickovi dělat pravou ruku a staral se o komunikaci s veřejností a pacienty. Do médií se nám ho nedařilo dostat, tak jsem po počátečním váhání rozjel socmediální kampaň na Fénixovy slzy, později tzv. RSO, dnes JBO. 

Tomáš mi tehdy slíbil, že mi když tak bude nosit do vězení pomeranče, za což jsem ho průběžně informoval o našich úspěších a těch nejdřív desítkách, potom stovkách a pak tisících úspěšných případů léčby rakoviny a dalších nemocí pomocí konopného výtažku. A abychom se pořád nehádali jak psi v e-mailech, psal jsem to, co bych mu jinak říkal, do statutů na Facebook. A on mi to leckdy vracel.

Věda a život 

Jako doktor samozřejmě dál vedl ty své řeči o tom, že to jsou „pro vědu bezvýznamné anekdoty“ a že dokud nebudou studie, tak se s tím stejně nepohne a nikoho to nebude zajímat. Na to jsem obvykle reagoval poměrně podrážděným prskáním, což ho škodolibě bavilo.

Pak už jsem mu jenom říkal, že pokud chce studie, bude si je muset udělat sám. To zas moc nebavilo jeho. Možná i částečně proto pak za Tomova velkého přispění vzniklo ICCI (International Cannabis and Cannabinoids Institute), do kterého jsem vkládal velké naděje.

Tomáš rozjel a hlavně dokončil spoustu projektů. Jeho výkonnost i výdrž byla obdivuhodná.

V roce 2015 mě Tom pozval na konferenci Léčebné konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe. Jakousi shodou okolností jsem na ní měl doslova poslední slovo (byli jsme posledním číslem programu). A tak jsem si tam odvykládal tu naši „bajku“ o tom, co jsme pomocí konopného výtažku dokázali vyléčit či pořešit, a připojil jsem několik poznámek o nelogičnosti nedostupnosti prevence a léku na rakovinu.

Tomáš při mém vystoupení pochodoval po místnosti a viděl jsem na něm, že by se nejraději chytnul za hlavu a utekl. Případně mě přizabil. Ale nesl to statečně, vydržel. Pak tu konferenci uzavřel, poděkoval všem za účast a svět se točil dál. 

Ono je to s tím konopným výtažkem těžké. Dle současných poznatků funguje ještě líp, než jsme si kdokoli dokázali představit. Elixír nesmrtelnost ani všelék to samozřejmě není, ale leckdy dokáže divy, nad kterými zůstává rozum stát. 

Konec středověku

Pak už jsme se vídali míň, ale byli jsme stále v kontaktu. Já ho dál zásoboval historkami ze zákulisí léčby výtažkem a svými revolucionářskými výkřiky, on už to pak většinou ani nekomentoval a jel si po své vědecké linii. Drželi jsme si uctivý odstup, vážili jsme si jeden druhého, ale škádlili jsme se dál. Akorát mu potom s přibývajícím množstvím těch anekdot trošku začaly docházet náboje. Ale tu svou písničku o potřebě oficiálních studií samozřejmě zpíval dál, to už tak prostě je.

Tom rozjel a hlavně dokončil spoustu projektů. Jeho výkonnost i výdrž byla obdivuhodná, pokud tedy je na workoholismu něco k obdivování.

Autor: Tereza Jirásková

Foto: Tereza Jirásková

Ale udělal toho strašně moc a bez něj by současná česká i evropská protidrogová politika asi byla pořád někde ve středověku. O tom, kolika lidem jeho práce a podpora zachránila život, snad ani nemá smysl psát.

Frajerů, kteří dokázali změnit svět, není hodně. Ale Tom byl rozhodně jeden z nich. Byl to borec. Vlastně pořád je. Protože jeho práce, například v oblasti léčby konopím, má a bude mít dopady na kvalitu života každého z nás. 

Takže, Tome, věz, že to moje JBO (termín poprvé použitý v médiích tebou) je částečně i TZO. A že by to bez Tebe nevzniklo. 

Dík za všechno. Klobouček dolů. 

Tomáš Zábranský (5. 4. 1969–6. 7. 2021)

V letech 1999–2001 byl u zrodu drogového informačního systému v ČR a založení Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Byl vedoucím studie PAD, která ověřovala dopady novelizace drogové legislativy v ČR po roce 1998 a která ve svém důsledku vedla k rekodifikaci drogových trestných činů v novém trestním zákoníku z roku 2009.

V roce 2005 byl u zrodu oboru adiktologie a založení Kliniky adiktologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (původně Centrum adiktologie), kde také vyučoval. Vedl výzkumnou a poradenskou společnost ResAd, pracoval jako expert po celém světě, kde se podílel na zavádění systémů monitorování drogové situace a na změnách drogových politik. Byl aktivní zejména ve východní Evropě a Střední Asii (projekty BUMAD, SCAD, CADAP). Spolupracoval s agenturami OSN, v Evropě především s Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost, kde od roku 2016 působil také jako člen správní rady navržený Evropským parlamentem.

5/5 - (1 vote)
konopný extraktTomáš Zábranský

Redakce

V redakci Konopí působí na slovo vzatí odborníci, kteří se konopí věnují profesně, i pacienti, kteří se jím dlouhodobě léčí.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Ilustrace: Lazybastard.cz Dopisy čtenářů

      Mýtus o množství úrody

    • Lékařské konopí a policisté. Dopisy čtenářů

      Karel a výpar ve špitálu

    • MUDr. Pavel Kubů Dopisy čtenářů

      Otevřený dopis spolku KOPAC národnímu protidrogovému koordinátorovi

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Zdroj: unsplash.com

      Konopná politika: Legalizace, nebo regulace?

      22. března 2023
    • Ulice ve městě.

      Kanada: Padající ceny potápějí největší pěstitele

      21. března 2023
    • Zdroj: hempoint.cz

      Představení CzecHemp s Hankou Gabrielovou

      20. března 2023
    • CBD olej a časopisy

      Březnová akce: Prémiový 10% CBD olej s 0,5 %THC k předplatnému!

      19. března 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    Zajímá vás, jak konopí může pomoci zachráni Zajímá vás, jak konopí může pomoci zachránit planetu a kdo se o to v Česku dnes snaží❓🌎  Pak vám vřele doporučujeme obsáhlé představení činnosti a aktivit Českého konopného klastru CzecHemp v rozhovoru s Hana Gabrielová v aktuálním vydání Magazín Konopí a na našem webu:  Kdy vznikl Český konopný klastr a co bylo prvotním impulsem?
S myšlenkou na založení klastru přišel v roce 2017 lékař a dlouholetý bojovník za práva konopných pacientů Pavel Kubů poté, co se potkal s Pavlou Břuskovou, jež kdysi založila Národní klastrovou asociaci a tehdy pracovala na mezinárodním podunajském projektu zaměřeném na bioekonomiku.  Současnými členy klastru jsou nejen podnikatelské subjekty z různých konopných oborů, ale i univerzity či výzkumné ústavy, které se věnují konopným projektům.  V rámci tohoto projektu byly hlavními pilíři přírodní stavitelství, bioplasty a přírodní medicína. S Pavlem nám přišlo, že konopí tyto oblasti pěkně propojuje, a nakonec bylo jedním z výstupů projektu založení klastru CzecHemp. Na konci roku 2017 proběhla zakládací schůzka a na jaře 2018 jsme svolali všechny konopné aktéry a vyzvali je ke zmapování bariér a příležitostí v konopném průmyslu.  S jakými cíli jste klastr zakládali?
Cíle vycházejí z definovaných bariér, kdy se jako problematické body ukázaly například regulace a neexistence THC limitů v potravinách, chybějící sklizňová a zpracovatelská technologie pro průmyslové konopí a v oblasti léčebného konopí chybělo vzdělávání lékařů, farmaceutů a státní správy. Naším cílem bylo tedy tyto bariéry odstranit a posílit zájem úřadů o podporu konopného průmyslu v oblasti potravinářství i jako místního zdroje přírodních materiálů v různých oblastech průmyslu a jeho uplatnění v bioekonomice.  Koho všeho dnes klastr sdružuje a kam se za čtyři roky existence posunul?
Současnými členy klastru jsou nejen podnikatelské subjekty z různých konopných oborů, ale i univerzity či výzkumné ústavy (...)  Celý článek najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Pozitivní vliv kanabinoidů na spánek potvrzují Pozitivní vliv kanabinoidů na spánek potvrzují už i klinické studie😴🌿
Australský tým lékařů se v nejnovějším výzkumu rozhodl reagovat na nedostatek klinických randomizovaných kontrolovaných studií potvrzujících vliv fytokanabinoidů na spánek. Výsledky otiskl specializovaný časopis Journal of Sleep Research.  V článku se dozvídáme, že na nespavost, potíže s usínáním nebo spánkem trpí až 30 procent běžné populace. Šestitýdenní studie na 29 dospělých pacientech s nespavostí měla za cíl posoudit účinnost a snášenlivost kokosového oleje s THC a CBD v poměru 10 : 15.  Lékaři denní dávku kanabinoidů opatrně titrovali po dobu dvou týdnů od 2 miligramů THC a 3 miligramů CBD denně až do 15 miligramů THC a 22,5 miligramů CBD za den. Po týdnu bez podávání jakékoli léčby se skupiny pacientů s kanabinoidy nebo placebem vyměnily. Účinnost byla hodnocena (...)  Celý text najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    JARNÍ KONOPNÉ AKCE V ČESKU 🇨🇿🌿😎 Let JARNÍ KONOPNÉ AKCE V ČESKU 🇨🇿🌿😎
Letošní jaro bude plné zajímavých konopných událostí a akcí, o které by byla škoda přijít. Tradičně se můžeme těšit na veletrh Konopex v Ostravě, jehož je magazín Konopí hlavním mediálním partnerem.  Po loňském úspěchu se organizátoři rozhodli zůstat věrni krásným prostorům Trojhalí Karolina, kde se sejdeme o víkendu 21. až 23. dubna! Doslova o pár dní později – v úterý 25. dubna – se v brněnské Hvězdárně a planetáriu koná již osmý ročník prestižní medicínsko-vědecké konference Konopí a věda, kterou organizují (...)  Celý článek najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Pětadvacáté vydání je k dostání od 2. 3. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 26 vyjde 11. 5. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Zdroj: unsplash.com

      Konopná politika: Legalizace, nebo regulace?

      22. března 2023
    • Ulice ve městě.

      Kanada: Padající ceny potápějí největší pěstitele

      21. března 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-23 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Potvrďte nám​​, že už vám bylo 18 let, a vyberte si nastavení cookies
    Pomocí cookies, které používáme na tomto webu, můžeme lépe vyhodnocovat návštěvnost nebo vám přizpůsobit reklamu na míru. Díky tomu vám už nic neunikne.

    Můžete nyní buď „Přijmout“ všechny cookies nebo si pomocí tlačítka „Nastavit“ upravit nastavení na míru dle vašich preferencí. Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že už vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Nastavit
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 25 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více