Nejeden pěstitel dbá o to, aby jeho rostlinky měly správný tvar. Není to pouze z estetických důvodů. Dobře rostlé konopí má vyšší výnos biomasy a lépe odolává škůdcům i chorobám. Nahlédněte s námi do světa užitečných zahradnických technik, s jejichž pomocí se dají rostliny efektivně tvarovat.
Jednotlivé odrůdy konopí se od sebe na pohled často výrazně liší. Variety s převahou sativních genů jsou vytáhlé a při pěstování venku často dorůstají výšky dvou až tří metrů.
Oproti nim kultivary, v nichž dominují geny indiky, bývají spíše nízké, košatější a zřídka přerostou dva metry. Přesto může šikovný zahradník tvar a velikost rostlin ovlivnit pomocí různých technik zastřihávání či ohýbání.
Zastřihování vrcholků
Cílem většiny ať už domácích zahrádkářů nebo profesionálních zemědělců je vypěstovat rostliny, které mají vysoký obsah aktivních látek – kanabinoidů, terpenů a dalších. Tyto látky se nacházejí ponejvíce v květech, hovorově též palicích, které rostou na vrcholcích větví, kam dopadá dostatek slunečního záření.
Konopí se zastřihává a tvaruje především v období vegetativního růstu.
Když konopí roste bez jakýchkoli zásahů, tvoří zpravidla jeden centrální stonek, který se tyčí nad ostatními bočními větvemi. Na něm sice najdeme velkou palici, ale na nižších větvích jsou květy o poznání řidší. Nepěstujeme-li konopí ve velkém na poli, kam se obvykle vysévají miliony semen na každý hektar a rostliny následně rostou jedna vedle druhé, vyplatí se hlavní stonek alespoň jednou během fáze růstu zastřihnout.
Při zastřihávání je cílem dát rostlině tvar malého keře s co největším počtem stejně vysokých větví, na kterých porostou květy. Centrální stonek lze zastřihnout hned, jak na něm vyroste třetí pár vroubkovaných listů. Jeho růst se tím zastaví, stonek se rozvětví a boční větve budou mít více času dohnat vrcholek rostliny.
Proces je možné opakovat pokaždé, když stonek vyroste o další tři patra. Většinu odrůd stačí zastřihnout dvakrát v průběhu období vegetativního růstu, tedy ještě před objevením prvních květů.
Jakmile se po začátku kvetení prodlužování stonků zastaví, je vhodné odstranit větve ve spodní třetině rostlin. Jsou totiž zastíněny listy ve vyšších patrech a květy na nich bývají malé a prořídlé. Navíc se tím omezí přístup některým druhům hmyzích škůdců a sníží se riziko výskytu plísní.
Zaštipování vrcholků neboli fimming
Někteří pěstitelé vrcholky nezastřihují (topping), ale pouze zaštipují. Při takzvaném fimmingu se na špičce stonku ponechá asi dvacet procent lístků. Následně se stonek rozvětví namísto běžných dvou na čtyři až osm nových vrcholků. Tato technika je užitečná především u odrůd, na kterých rostou květy relativně daleko od sebe.
Tvarování rostlin
Pokud jsou vrcholky rostlin pravidelně zaštipovány, mohou mít na začátku období kvetení i desítky vrcholků a růst do tvaru obrovského keře. Dostatek světla i v nižších patrech rostlin lze zajistit tak, že se větve postupně roztahují do šířky. To lze udělat jednoduše za pomocí provázku a bambusové tyčky. Případně stačí použít různé sítě nebo podomácku zhotovené konstrukce. Kreativitě se meze nekladou.
Při roztahování je důležité, aby větve byly ještě zelené a dostatečně ohebné. Stonky konopí postupně dřevnatí a při ohýbání se pak snadno zlomí. Pokud zahradník při neopatrné manipulaci přeci jenom nějakou větvičku nalomí, není ještě vše ztraceno. Poškozený stonek je možné stáhnout pevně textilní páskou. Konopí má úžasnou schopnost regenerace a je poměrně velká šance, že během několika týdnů poškozená tkáň sroste.
Lámání a kroucení stonků
Někteří pěstitelé lámou nebo poškozují stonky svých rostlin záměrně. Je-li tato technika provedena správně, je možné precizně směrovat růst větví tak, aby si vzájemně nepřekážely. Stejně jako při roztahování je však důležité pracovat pouze s ještě zelenými stonky, které se rychle zotavují.
Při zastřihávání je cílem dát rostlině tvar malého keře s co největším počtem stejně vysokých větví.
Při lámání se stonek sevře mezi palcem a ukazovákem, mírně stlačí a ohne požadovaným směrem. Lámou se pouze silnější větve, které se pod svou vlastní vahou zcela nezhroutí a zůstanou ve vodorovné poloze. Jemnější větvičky je lepší pouze jemně promnout mezi prsty, zakroutit a ohnout. Tento postup se opakuje každých pár dnů až do doby, než začnou růst požadovaným směrem.
Ohýbání v období květu
Konopí se zastřihává a tvaruje především v období vegetativního růstu. Jakmile totiž rostliny dosáhnou své maximální výšky během prvních týdnů kvetení, jejich růst se zastaví. V období květu se většinou pouze odstraňují některé listy. Vyplatí se však zbavovat pouze těch, které stíní květům nebo jsou napadeny škůdci či chorobami. Listy jsou pro rostliny nezbytným orgánem a ztratí-li jich příliš mnoho, růst i zrání se zpomalí.
V období květu je ve vrcholcích rostlin vysoká koncentrace auxinu, což je fytohormon zodpovědný zejména za regulaci růstu. Díky jeho působení se rostliny orientují za světlem a taktéž má vliv na prodlužování stonků. Pokud pěstitel ustřihne vrchní palici z kvetoucího konopí, zastaví se produkce auxinu ve vrcholku a zvýší se jeho koncentrace ve spodních patrech. To znamená, že růst vrcholku se zastaví, a naopak spodní větve se začnou opět prodlužovat.
Vrchní květ však není nutné ustřihnout. Stejného efektu člověk docílí, když vrcholek rostliny ohne směrem k zemi tak, aby špička směřovala pod úroveň nižších pater rostliny. Tato technika se hodí především při kultivaci samonakvétacích odrůd. Ty není vhodné zastříhávat a mají tak obvykle pouze jeden hlavní stonek. Ohýbání samonakvétaček se provádí na začátku období kvetení, což je obvykle čtyři až šest týdnů od vyklíčení semene.
Upozornění: Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat, lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.