Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Vliv konopí na kardiovaskulární zdraví není dosud zcela probádaný. Tým vědců analyzoval data z největší veřejně dostupné databáze údajů pacientů z USA. Článek vyšel v časopise Archives of Medical Sciences: Atherosclerotic Diseases.
Na základě dat z let 2001 až 2020 hodnotili vědci vliv konopí na zdraví pacientů po akutním infarktu myokardu. Do studie byla zahrnuta data bezmála deseti milionů pacientů, z nichž víc než sto tisíc uvedlo užívání konopí.
Uživatelé konopí byli mladší než neuživatelé, což částečně vysvětluje rozdíly v prevalenci komorbidit mezi těmito skupinami. Uživatelé se častěji potýkali s takzvanou supraventrikulární a komorovou tachykardií, ale méně často s fibrilací síní a komorovou fibrilací.
Uživatelé konopí vykazovali nižší pravděpodobnost úmrtí z různých příčin během hospitalizace v nemocnici.
V souvislosti s hospitalizací po akutním infarktu myokardu bylo užívání konopí spojeno s nižší pravděpodobností výskytu kardiogenního šoku, akutní ischemické cévní mozkové příhody, srdeční zástavy, použití perkutánní transluminální angioplastiky (tedy zavedení tzv. stentu) či použití intraaortální balonkové kontrapulzace, ale s vyšší pravděpodobností je čekalo podstoupení koronárního bypassu nebo akutní selhání ledvin. Uživatelé konopí též vykazovali nižší pravděpodobnost úmrtí z různých příčin během hospitalizace v nemocnici, kam byli přijati kvůli akutnímu infarktu myokardu.