Konopí je prokazatelně zemědělskou plodinou schopnou podporovat život v půdě, ozdravovat ji a současně poskytovat vysoce kvalitní biosuroviny. Při tom všem dokáže pohltit tolik oxidu uhličitého, že i produkty z něj vyrobené se ukazují být uhlíkově negativní. Množství pohlceného CO2 významně převyšuje množství CO2eq (tedy emisí CO2 ve všech jeho podobách) vyprodukovaného během pěstování, sklizně a zpracování.
Podívejme se nyní ve stručnosti na to, jak je se současnými technologiemi možné rostlinami vázaný uhlík počítat, v rámci mezinárodního systému uhlíkových kreditů s ním obchodovat a přispívat tak extra příjmy k finanční stabilitě a konkurenceschopnosti konopářů.
Průkopnické projekty na uhlíkové scéně
Už je to více než rok, co Nando Knodel z německé společnosti HempConnect představil projekt na odstraňování emisí CO2 z atmosféry pomocí konopí. HempConnect vsadila při zmírňování dopadů klimatických změn na výrobu biouhlu z konopného pazdeří pomocí pyrolýzy. Výstupem navrženého cirkulárního řešení jsou uhlíkové certifikáty s ověřenou peněžní hodnotou zachyceného CO2. Nando se svým kolegou Timem Künzelem momentálně pracují na „nekonopném“ pyrolytickém projektu v Zimbabwe.
Z jednoho hektaru konopného porostu dokážeme v evropských podmínkách „sklidit“ přibližně 8 tun CO2eq.
Začátkem července tohoto roku britská firma HempFi ohlásila vydání prvních uhlíkových kreditů pro oblast Severní Ameriky a Evropy v rámci svého projektu Hemp Carbon Standard. Pro sezónu 2023 nabízí Hemp Carbon Standard kredity od 13 konopných farem, z toho je 6 z USA, 5 z Kanady, 1 z Ukrajiny a 1 z Pyrenejského poloostrova. HempFi vypracovala podrobnou metodologii sběru dat tak, aby údaje o pohlceném CO2 konopnými rostlinami byly co nejpřesnější.
Světově uznávaný standard
Standard získal certifikaci ISO 14064-2:2019, což je světově uznávaný standard pro management projektů vedoucích ke snižování emisí skleníkových plynů. Pro kalkulaci využívá kombinaci Eddy Covariance Flux Towers, tedy na poli umístěných věží pro měření bilance CO2 v porostu (pohlcování přes den i vydechování v noci), satelitních dat z družice Sentinel a učícího se počítačového algoritmu. Celý proces je auditován třetí stranou.
Tim de Rosen, spoluzakladatel a jednatel firmy, k tomu poznamenává: „Hemp Carbon Standard přináší nezbytně nutnou úroveň přesnosti a ověřitelnosti a podporuje důvěru v zemědělské uhlíkové kredity.“
Zájemci si aktuálně mohou koupit tzv. „forward credits“, tedy zatím neověřené předplatné v ceně 25 dolarů za tunu. „Ostré“ kredity v ceně 35 dolarů za tunu budou k dispozici až po sklizni na jednotlivých farmách, po jejich ověření a certifikaci.
Zapojení farmáři mají od HempFi příslib dodatečného zisku ve výši okolo 300 dolarů na hektar. Podmínkou pro zapojení do projektu je registrace na stránkách Hemp Carbon Standard, minimální výměra 50 hektarů a ochota spolupracovat na rozvoji nízkouhlíkové cirkulární ekonomiky a regenerativního zemědělství.
Pohlcování CO2 jako přidaná hodnota konopářství
Aktuálně existuje dostatek dokladů o tom, že konopné rostliny během svého růstu pohlcují z atmosféry CO2. Nejnovější studie EIHA cituje Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova (DG Agri) Evropské unie, které při hodnocení potenciálu konopí konstatuje, že „jeden hektar konopí zachytí 9 až 15 tun CO2, což je přibližně množství, jaké zachytí mladý les.“ Růst konopí ovšem trvá jen pět měsíců.
EIHA shromáždila agregovaná data z dostupných studií, na jejichž základě stanovila sekvestrační potenciál na 1,6 tun CO2 vázaný každou jednou tunou konopného stonku (včetně podzemní části), což znamená přibližně 9,6 – 11,4 CO2eq/ha. Při střízlivější kalkulaci vycházející z dat poskytnutých EIHA můžeme stanovit, že z jednoho hektaru konopného porostu dokážeme v evropských podmínkách „sklidit“ přibližně 8 tun CO2eq.
Startup HempConnect vsadil při zmírňování dopadů klimatických změn na výrobu biouhlu z konopného pazdeří pomocí pyrolýzy.
V rámci sekvestračních projektů musí být součástí také rozhodnutí o uhlíkovém úložišti (ang. carbon sink), tedy v co se sklizený uhlík přemění – zda v biouhel, ve stavební materiál, textil či některý jiný trvanlivý produkt s přidanou hodnotou.
Uhlíková matematika
K docílení uhlíkové neutrality (či negativity) musíme vybírat takové aplikace, které dokáží pohltit více CO2, než kolik vyemitují v průběhu svého životního cyklu. To znamená, že od uhlíku pohlceného během růstu je třeba odečíst uhlík uvolněný při pěstování, zpracování a případně i použití těchto produktů. V případě biouhlu a stavebních materiálů je přitom možné využít ověřené CDR (carbon dioxide removal) metody a rozvinuté tržní prostředí.
Iniciační projekt firmy HempConnect prokázal, že na konopné farmě o rozloze do 1 300 hektarů je při výrobě biouhlu kombinované s produkcí semene možné ročně získat 350 tun rostlinného proteinu, 4 750 MWh tepelné energie, 660 tun biouhlu a více než 1 100 ověřených uhlíkových kreditů. Uhlíkové kredity z biouhlu a na ně navázaných aplikačních projektů jsou na trhu vysoce ceněny, jejich cena se šplhá přes 100 dolarů za tunu.
Tim de Rosen z Hemp Carbon Standard potvrdil, že aktuálně pracují na zapojení minimálně jednoho z velkých evropských hráčů disponujícího zpracováním stonku s výměrami přes 1 000 hektarů. Takové partnerství, přinášející farmám dodatečné zisky, by mohlo dál podpořit rozvoj konopářství a definitivně „odemknout“ jeho potenciál.
Poznámka redakce: Tématu se bude věnovat i mezinárodní konference Hemp & Industry, která proběhne 16. 10. v Praze a vstup na ni je zdarma. Více info a odkaz na registraci najdete v tomto článku.