Byl to experiment, který se osvědčil. Před osmi lety o možnosti léčit zvířata konopím netušila, teď po mnoha zkušenostech tvrdí, že za určitých pravidel můžou kanabinoidy výrazně pomoct trpícím kočkám, psům i dalším zvířatům. Podle kanadské veterinářky Katherine Kramerové má konopí obrovský potenciál. Cesta k jeho plnému využití ve zvířecí říši prý bude ale ještě hodně dlouhá.
V novinových rozhovorech tvrdíte, že léčba domácích mazlíčků pomocí konopí může být bezpečná a účinná. Můžete nám říct, jak to funguje a jaké s tím máte zkušenosti vy osobně?
Poprvé jsem se s využitím konopí setkala před sedmi nebo osmi lety, kdy jsem měla za pacienta vážně nemocnou kočku a s majiteli jsme uvažovali o jejím utracení. Ovšem majitel, který měl zkušenosti s konopí, chtěl ještě vyzkoušet konopí s obsahem kanabidiolu (CBD). Tehdy jsem vůbec netušila, co to je a jak to bude fungovat, takže to byl čirý experiment. Ale stav kočky se natolik zlepšil, že mě to přinutilo začít přemýšlet o konopí jako o alternativě i pro některé další zvířecí pacienty.
Ve své praxi využívám i alternativní medicínu a často vídám staré geriatrické pacienty s rakovinou a dalšími velmi závažnými nemocemi. A za těch posledních sedm let jsem viděla řadu případů, kdy po nasazení konopí došlo k pozoruhodnému zlepšení stavu. Když ale hovoříme o konopí, nesmíme zapomínat na jednu důležitou věc: existuje spousta různých odrůd a přípravků.
Na produkty s vysokým obsahem THC jsou kočky a psi velice citliví.
V případě domácích mazlíčků se snažíme zaměřovat zejména na produkty obsahující vysoký podíl CBD a velmi nízký podíl psychoaktivního tetrahydrokanabinolu (THC). Běžně dostupné konopí má obvykle vysoký obsah THC, které ale může být pro některá zvířata poměrně toxické. Pokud se soustředíme na produkty obsahující hlavně CBD, léčba je přinejmenším velmi bezpečná.
Zmínila jste kočky. O jakých dalších domácích mazlíčcích je řeč? Hovoříme pouze o savcích, nebo jde i o jiné druhy?
Víme, že konopí působí na endokanabinoidní systém, který mají všichni savci. Teoreticky by tedy mělo mít klinický přínos pro jakékoli savce. Já pracuji pouze se psy a kočkami, takže z vlastní zkušenosti mohu mluvit jen o nich. Je ale pravda, že jsem se bavila i s několika veterináři, kteří konopné produkty aplikovali na koně a měli taktéž velmi dobré výsledky. Proto si myslím, že produkty z konopí mohou být velmi užitečné v podstatě pro jakékoli zvíře.
Hovořila jste o rakovinách či úzkosti… Na jaké další nemoci může konopí pomáhat?
Co jsem viděla ve své praxi, konopí je mimořádně účinné na všechny typy chronických bolestí. Dále funguje na artritidu nebo třeba záchvaty. Na ty to rozhodně pomáhá a odhaduji, že dnes skoro všichni mí zvířecí pacienti trpící na záchvaty užívají v nějaké formě konopí.
Dále může být velmi užitečné pro paliativní léčbu domácích mazlíčků s rakovinou, kdy zmírňuje dopady chemoterapie, dále pomáhá u diabetu, zeleného zákalu, onemocnění srdce, zánětlivých onemocnění střev (Crohnova choroba) a podobně. Čím více toho víme o endokanabinoidním systému, tím je jasnější, že má vliv v podstatě na každý fyziologický proces, tudíž ten seznam potenciálních indikací a stavů, kde konopí může pomoci i u zvířat, se v dnešní době jeví prakticky nekonečný.
Co konopí s vysokým obsahem THC? Jak velký je problém, když se jím zvíře předávkuje? Jak k tomu může dojít a jak často se to u vás ve Vancouveru stává?
Bohužel se to děje až příliš často. Ve Vancouveru je konopí všude a máme tu hodně náhodných otrav, kdy třeba pes najde venku v parku nějaké odpadky se zbytky konopných pochutin. Zvířata jsou na všechny formy konopí značně citlivá.
Myslím si, že v Kanadě i v dalších zemích budeme s postupující legalizací rekreačního konopí čelit problému, že konopné produkty budou všude a mnoho lidí si řekne: „Já to beru a cítím se po tom skvěle, pomáhá mi to s mými zdravotními problémy, takže by to mělo fungovat i u mého zvířete.“ Nicméně psi i kočky jsou hodně odlišní tvorové než člověk, vstřebávají různé látky jinak a jinak na ně působí. A na produkty s vysokým obsahem THC jsou velice citliví.
V deníku Globe and Mail jste psala o tom, že mezi členy kanadské veterinářské komunity se v poslední době o terapeutickém využití konopí mluví stále hlasitěji. Můžete mi k tomu říci něco více?
Když jsem se o potenciální využití konopí začala zajímat, mnoho veterinářů říkalo, že je to ilegální, že bychom se o tom neměli vůbec bavit nebo že dělám něco špatného. Veřejně tedy hovořili takto, ale současně mi často volali a ptali se, jak se vlastně konopí dá využít a jak o tom mluvím s lidmi, jak o něm přednáším na místní univerzitě nebo jak ho obhajuji na úřadech. Letos ale došlo k zásadnímu posunu, kdy jak kanadská, tak i americká veterinární asociace toto téma otevřely a uznaly, že je tu obrovský klinický potenciál a že léčba konopím se bezprostředně týká i našeho oboru. V současnosti se tedy zabýváme tím, jak bezpečně předepisovat a doporučovat konopné produkty.
Čeká nás ale ještě spousta práce a jednání s ministerstvem zdravotnictví a vládou, je třeba vymyslet, jak to všechno udělat. Je nutno také provést výzkumy se zvířaty. Ale jedním z pozitiv legalizace pro všechny dospělé obyvatele (v platnost vešla 17. října loňského roku – pozn. red.) je právě to, že otevírá dveře výzkumu a pomůže nám zjistit, jaké přípravky fungují nejlépe, jak dobře se vstřebávají v těle, jaké je správné dávkování. Na všechny tyto otázky musíme nejdříve najít odpovědi. Ale je skvělé vidět, kolik veterinářů si přeje mít více informací, kolik se jich chce vzdělávat. A současně jsou tomuto tématu otevřené i příslušné regulační úřady.