Lidé s Parkinsonovou chorobou se často zajímají o doplňkovou medicínu a alternativní terapii, která zabírá na různé příznaky jejich nemoci. Ačkoli někteří v této komunitě tvrdí, že konopí může pomoci léčit symptomy Parkinsonovy choroby, počet vhodně navržených klinických studií proběhlo v této oblasti velmi málo.
Nadace Michaela J. Foxe (slavný hollywoodský herec trpící Parkinsonem) zahájila v lednu 2020 online studii, která je průzkumem zaměřeným na zkušenosti parkinsoniků s konopím. Pacienti byli tázáni na typ užívaného konopí, způsoby aplikace a také na to, jak konopí podle nich ovlivňuje příznaky nemoci. Za čtyři měsíce trvání studie se přihlásilo 1 900 pacientů.
Zlepšení spánku a další benefity
Vedoucí studie, dr. Maureen Leehey z Coloradské univerzity v Denveru, nedávno představila výsledky studie na virtuálním výročním zasedání Americké neurologické akademie za rok 2021. Více než polovina respondentů uvedla mírné zlepšení spánku, nálady a zmírnění bolesti. Někteří respondenti snížili spotřebu léků na předpis určených k léčbě těchto příznaků.
Respondenti uvedli, že v průměru užívali perorálně jednu dávku konopí denně. Mírné nežádoucí účinky, jako jsou závratě, kognitivní změny a sucho v ústech, byly běžné.
Více než polovina respondentů uvedla mírné zlepšení spánku, nálady a zmírnění bolesti.
Přibližně 13 procent respondentů nedokázalo identifikovat konkrétní produkt z konopí, jež užívali, zatímco jedna třetina neznala ani přesnou dávku. Více než 30 procent respondentů se svým lékařem o užívání konopí nemluvilo. Úplné výsledky studie budou zveřejněny ještě letos.
Foxova nadace svolala v červnu 2020 setkání organizací zabývajících se nemocí, aby probraly výsledky studie a zvážily další postup.
Účastníci tohoto workshopu formulovali čtyři body celoevropské strategie zaměřené na budování porozumění a studium užívání konopí u pacientů s Parkinsonovou chorobou: 1. podpora otevřené diskuse o užívání konopí mezi pacienty a lékaři; 2. pokračování ve výzkumu využití konopí v této komunitě v reálném životě; 3. zahrnutí širší populace s cílem aplikovat zjištění a doporučení; 4. financování vhodně navržených studií.
Pro mnoho pacientů i jejich lékaře je obtížné orientovat se v široké škále produktů na trhu, neboť není jasné, zda a jak jim mohou pomoci při Parkinsonově chorobě. Studie podobné této, kde sami pacienti přispívají svým hlasem a aktivně informují, mohou vést k diskusi o lepší péči a inspirovat výzkumné pracovníky k navrhování relevantních studií o konopí při léčbě Parkinsonovy choroby.