Tinnitus (tedy šumění, hučení nebo pískání v uších) má významný dopad na kvalitu života a způsobuje značné psychické potíže.
Je známo, že konopí poskytuje ochranu před poškozením sluchu a používá se k léčbě mnoha onemocnění, která mají fyziologickou podobnost s tinnitem. Cílem studie kanadských výzkumníků z Lékařské fakulty Ottawské univerzity bylo provést průzkum mezi pacienty a zjistit jejich pohled na konopí a způsoby aplikace.
Údaje v dotazníku vyplnilo 45 dobrovolníků a výsledky analýzy uveřejnil časopis Journal of Otolaryngology – Head & Neck Surgery.
Studie se účastnilo 31 žen a 14 mužů, jejichž průměrný věk dosahoval 54,5 roku. Celkově 96 procent z nich uvedlo, že by zvažovali léčbu konopím nejen na sluchové, ale i na související příznaky. Mezi nimi uvedli emoční potíže (60 procent), poruchy spánku (64 procent) a funkční poruchy (56 procent).
Celkem 80 procent aktivních uživatelů uvedlo, že konopí jim pomáhá i při symptomech, jakými jsou závratě, úzkost, tělesná bolest a poruchy spánku.
V minulosti užívalo konopí 36 procent pacientů, z nichž pětina uvedla užívání v době studie. Celkem 80 procent aktivních uživatelů uvedlo, že jim pomáhá i při symptomech, jakými jsou závratě, úzkost, tělesná bolest a poruchy spánku. Většina pacientů by nejraději užívala konopí ve formě poživatin (62 procent), tablet (58 procent) nebo krémů (47 procent).
Třetina pacientů se obávala nákladů, polovina možných důsledků pro fyzické zdraví a 60 procent psychosociálních vedlejších účinků konopí. Více než polovina se o konopí dozvěděla od přítele nebo člena rodiny, kdežto jen pětina od lékaře nebo zdravotní sestry.
Celkově lze konstatovat, že užívání konopí je u lidí s touto diagnózou běžné a je vnímáno jako účinné.