S tím, jak se zvyšuje počet zemí, kde došlo k legalizaci užívání konopí, přibývají také studie zabývající se jeho účinkem na lidské zdraví.
Hojně diskutovaným tématem je i problematika užívání konopí u těhotných žen. Obecně platí, že pokud byla studie vhodným způsobem kontrolována, nebyl nalezen žádný vztah mezi expozicí plodu konopí a nepříznivými fyzickými výsledky novorozence, jako je porodní hmotnost a obvod hlavy.
Vědci se však stále obávají, zda by konopí nemohlo negativně ovlivnit vývoj mozku plodu a tím zhoršit kognitivní funkce (schopnost koncentrace, řeči, myšlení, učení apod.) dítěte.
Pokud byla studie vhodným způsobem kontrolována, nebyl nalezen žádný vztah mezi expozicí plodu konopí a nepříznivými fyzickými výsledky novorozence.
Vědci z prestižní Kolumbijské univerzity v USA se zaměřili právě na studie zabývající se souvislostí mezi užíváním konopí v těhotenství a kognitivními funkcemi dětí ve věku 0 až 22 let. Ve svém souhrnném článku kriticky zhodnotili řadu publikací a dospěli k závěru, že klinický význam rozdílů v kognitivních schopnostech dětí uživatelek konopí a dětí matek, které konopí neužívaly, je statisticky nevýznamný.
Vždy je třeba zhodnotit řadu vedlejších faktorů, jako je životní styl matky během těhotenství (užívání jiných drog a alkoholu, kouření), sociální prostředí a úroveň vzdělání.