Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti zveřejnilo výňatek z velké evropské online studie o drogách za rok 2024. Do průzkumu se zapojilo téměř 66 000 respondentů v 31 evropských zemích – v 24 zemích EU se účastnilo celkem 61 732 osob.
Cílovou skupinou studie byly osoby starší osmnácti let, které v posledních dvanácti měsících užily některou z nelegálních drog: konopné látky, extázi (MDMA), kokain, amfetaminy, metamfetamin (pervitin), heroin anebo nové psychoaktivní látky (NPL) – viz graf 1.
Do českého dotazníku vstoupilo celkem 6 043 respondentů, z nich 6 003 uvedlo souhlas s účastí ve studii. Vstupní kritérium pro zařazení do studie splnilo 4 496 respondentů (2 312 mužů a 2 123 žen). Sběr dat probíhal prostřednictvím online dotazníku.
Výsledné statistiky poukazují na několik věcí: motivace lidí užívat různé narkotické či psychoaktivní látky je velmi pestrá, nezřídka se však jedná o boj se stresem, bolestí či špatným spaním (viz graf 2). Ano, Homo sapiens rád užívá substance i pro zábavu či ze zvědavosti, dokonce velmi rád kombinuje různé látky, nicméně šmahem kriminalizovat takové počínání je zjevně nepraktické.
Racionálnější je podniknout opatření ke snížení škod a rizik, poskytovat psychospirituální péči a od útlého věku pracovat na prevenci. Kde na to vzít prostředky, ptáte se nás? To je přece jednoduché. Není nic snazšího než využít miliardové prostředky získatelné z regulovaného trhu s rekreačním konopím. Samo konopí přitom dominuje ve zdravotních důvodech k užití a při správné aplikaci je i nejméně škodlivé pro
lidské zdraví.
Předchozí vlna tohoto evropského průzkumu mezi uživateli drog proběhla v roce 2021. Při porovnání vidíme, že o deset procent klesla míra užívání konopí – a naopak o deset procent stouplo užívání kokainu. Můžeme si tedy položit otázku, která z těchto substancí je pro zdraví společnosti přínosnější a co pro to můžeme udělat.
Graf 1: Užití nelegálních drog v posledních 12 měsících
V grafu 1 uvádíme nejčastěji užívané látky v rámci České republiky. Průzkum jich samozřejmě identifikuje mnohem více – cudně pomlčíme o klasice typu rajský plyn či o žhavých novinkách, jako jsou syntetické
katinony anebo nové psychoaktivní látky.

Užívání nelegálního konopí
Jak je vidno, sušina na černém trhu je mírně dražší než na oficiálním trhu s léčebným konopím. Konopí z černého trhu ale postrádá kontrolu kvality či zdravotní nezávadnosti a neodvádí se z něj daně. Ne všichni nelegální uživatelé se ke konopí obracejí každodenně – takových je jen čtvrtina. Polovinu tvoří velmi občasní uživatelé (méně než jednou týdně).
Frekvence užívání
- 36 % užívalo konopí 5 nebo méně dní v posledních 30 dnech, tj. nejvýše jednou týdně
- 23 % užívalo konopí téměř denně
Zdroj konopí
- 19 % uživatelů konopí v posledních 12 měsících pěstovalo
- 57 % uživatelů v posledních 12 měsících konopí nakupovalo, nejčastěji od přátel nebo od dealera
Obvyklá cena
- 190 Kč za 1 g
Graf 2: Důvody k užívání
Zatímco běžně dostupné polosyntetické kanabinoidy se u nás užívají hlavně ze zvědavosti a někdy kvůli stresu, u konopí s vysokým obsahem THC a CBD je to především za účelem zmírnění stresu a k relaxaci (viz graf 2). V rámci Evropy vidíme další zajímavé důvody k užívání konopí: 29 % respondentů ho
užívá, aby se lépe socializovali, 17 % kvůli závislosti, 14 % kvůli zvýšení sexuálního potěšení a 12 % ze spirituálních důvodů.
V evropském dotazníku rovněž vysvitlo, že nelegální konopí je užíváno především tehdy, kdy jsou za tím léčebné důvody. Uživatelé po něm sahají ze všech látek nejvíce, jde-li jim o zmírnění deprese, potlačení úzkosti, zlepšení spánku a boj se stresem čili podporu relaxace. Jen v boji s bolestí a zánětem ho předčil heroin, který je však oproti konopí vysoce návykový.


Graf 3: Prostředí, kde se užívají drogy
Také prostředí, kde lidé konzumují návykové substance, se významně liší podle typu užívané látky. Zatímco konopné látky se mimo domov užívají také v přírodě nebo na veřejně přístupných místech (např. v parku), syntetické nebo polosyntetické látky užívají lidé nejčastěji doma (viz graf 3).

Graf 4: Srovnání s evropskými zeměmi
Míra užívání nelegálních drog je v ČR ve srovnání s evropským průměrem mírně vyšší, a to v případě většiny sledovaných drog (viz graf 4). Výrazně vyšší je pouze u polosyntetických konopných látek (HHC, HHCO, THCP a mnohé další), kde máme oproti Evropě spotřebu dvojnásobnou. To je dáno dosavadní tolerancí ze strany státu a příslušných kontrolních orgánů vůči těmto látkám.

Zdroj: Evropská online studie o drogách 2024: Souhrn výsledků v České republice.