Osmý ročník konference Konopí a věda v brněnském planetáriu se konal pod modrou oblohou a záštitou Fakultní nemocnice u svaté Anny. Každoroční setkání opět svedlo dohromady vědce, lékaře, farmaceuty, konopáře, vývojáře, legislativce, studenty, pacienty i všelijaké nadšence a litovat se dalo jediného: že konference není alespoň dvoudenní, neboť těch témat se neustále otevírá opravdu mnoho.
Přednáškovou krasojízdu zahájila pravidelná vystupující prof. Alexandra Šulcová, tentokrát na téma „Farmakologie kanabinoidomu v dětství“. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že potlačování bolesti anandamidem se vyvíjí teprve postupně s věkem, a to zvyšováním koncentrace receptorů CB1.
Olivový olej a hydrofobní masťové základy mají zajímavé vlastnosti v širokém spektru parametrů důležitých při efektivní léčbě kůže.
Paní profesorka uvedla možné neblahé vlivy prenatální aplikace kanabinoidů na plod a poskytla přehled terapeutických účinků CBD. Zajímavá byla studie, kdy tak bylo léčeno 120 dětských pacientů trpících farmakorezistentní epilepsií (syndrom Dravetové): kanabidiol významně snížil počet záchvatů a měl jen mírné vedlejší účinky (ospalost a ztráta chuti k jídlu).
Zářící stálice
Fascinující přednášku měl docent Lumír Hanuš, který opět neváhal přijet z Izraele. Dozvěděli jsme se o tajemství hibernace a významu některých endokanabinoidů během hibernace třináctipáskovaného sysla, což je překvapivě logický směr výzkumu, neboť endokanabinoidní soustava reguluje teplo i metabolismus.
Od medvědů využívajících dusík v močovině k tvorbě nového proteinu či australské žáby schopné zabalit to na osm let jsme se dostali konečně k zmíněným syslům a tvorbě endokanabinoidu 2-AG v kostech. Z toho pak plynou přísliby pro léčbu kostních nemocí u člověka. (A možná i pro transgalaktické lety, až budeme potřebovat hibernovat takzvané endonauty!)
Čísla nelžou
Velkou pozornost vzbudil vládní drogový koordinátor Jindřich Vobořil se svou vizí návrhu regulace trhu konopí v ČR. Jeho mantra je jasná: čísla nelžou, regulace a minimalizace škod a rizik je racionální řešení. Upřímně se doznal, že rozhodnutí pro cestu tímto směrem nebylo ani pro něj osobně lehké, a bezpříkladnou otevřenost ducha prokázal i závěrečným citátemv projekci.
Ač sám katolík, citoval dalajlámu: „Naším prvořadým účelem v tomto životě je pomáhat druhým. A pokud jim nemůžete pomoci, alespoň jim neubližujte.“
Od Lumír Hanuše jsme sed dozvěděli o tajemství hibernace a významu některých endokanabinoidů během hibernace třináctipáskovaného sysla.
Marie Bjelková z šumperského výzkumného ústavu AGRITEC přednesla precizní příspěvek „Současnost a technické konopí“. Poskytla posluchačům cenná data o všelijakých parametrech desítek různých odrůd technického konopí a mimo jiné objasnila úskalí správného načasování sklizně s ohledem na výtěžnost.
Na přetřes přišlo i pěstování konopí pro lékařské a výzkumné účely, neboť pořádající Václav Trojan nás seznámil s novinkami v brněnském konopném výzkumném centru ICRC. Zásadní novinkou z této mekky konopné léčby v Česku je povolení dodávat konopí vypěstované v nemocniční pěstírně i přímo pacientům v rámci jejich terapie (dosud mohlo sloužit pouze k bádání).
Výchova talentů
Milým překvapením byl referát Sáry Šmajsové na téma „Antibakteriální účinky léčebného konopí“. Středoškolská studentka z Gymnázia Židlochovice ve spolupráci s týmem Václava Trojana v rámci Cannabis Facility z FNUSA ICRC porovnala na vybraném kmeni bakterií účinnost extraktů s převahou CBD vs. THC, suverénně zodpověděla položené otázky a nám nezbývá než doufat, že ve slibně započaté kariéře bude pokračovat.
Podobně záslužnou činnost se středoškolskými studenty na Olomoucku mimochodem provádí docent Petr Tarkowski z olomouckého vysokoškolského ústavu CATRIN, který přednesl brilantní přednášku na téma „Individuálně připravované léčivé přípravky pro dermatologické aplikace“.
V této chvíli by nebylo vhodné prozrazovat podrobnosti, neboť práce jeho týmu teprve bude zveřejněna v odborné literatuře, prozatím ale můžeme naznačit, že zejména olivový olej a hydrofobní masťové základy mají zajímavé vlastnosti v širokém spektru parametrů důležitých při efektivní léčbě kůže.
Navazovánía prohlubování
Nechyběli zahraniční odborníci. Například z Rakouska přijel Siegfried Kasper, jenž pohovořil o bídném využití kanabinoidů v psychické farmakologii (možná škoda, že si předloni nevyslechl přednášku prof. Šulcové o léčbě neurozánětu a závislostí pomocí CBD), nebo nizozemskou společnost CANNA reprezentoval Pieter Klaassen, jenž objasnil simulaci přírodního klimatu v indoorové pěstírně.
Z Texas Tech University přiletěl Jan Halamek, aby nás zasvětil do analýzy metabolitů ve forenzní sérologii, zatímcoAnna Roszkowska z Gdaňsku potěšila farmaceutické chemiky poznatky o mikroextrakci v rámci monitorování fyto- a endokanabinoidů v komplexních matricích.
Milým překvapením byl precizně zpracovaný referát středoškolské studentky na téma „Antibakteriální účinky léčebného konopí“.
Atmosféra v předsálí i před hvězdárnou byla po celou dobu fantastická: přece jen se setkávali staří přátelé a spolupracovníci, kteří trpí neuvěřitelnou zvídavostí a touhou po nových poznatcích. Opět se ukázalo, podle čeho se pozná dobrá konference: když se stejně velké množství informací dozvíte jakoby mimoděk, mezi přednáškami, mezi kafíčky, v diskusi, během níž s ostatními účastníky rozebíráte právě vyslechnuté přednášky a sdílíte zkušenosti z praxe či výzkumu.
Veliké díky a respekt patří organizujícím konopným osvětářům, MUDr. Radovanu Hřibovi a MVDr. Václavu Trojanovi z Fakultní nemocnice u svaté Anny, kteří podávají neuvěřitelné výkony na několika polích současně.
Už teď se těšíme na další ročník, neboť odborný i lidský rozměr této akce nemá v našich krajích obdobu.