Jsou nabídky, které se neodmítají. Jako třeba možnost navštívit nový závod společnosti Lagom Pharmatech nedaleko Plzně, ve kterém se pěstuje a zpracovává konopí pro léčebné použití. Pojďme se společně podívat, kolik práce a úsilí za touto bohulibou činností stojí.
Mým hlavním průvodcem je dnes obchodní ředitel společnosti Michal Drdák, nicméně všetečné otázky mám samozřejmě připravené i na master growera neboli hlavního zahradníka Oldřicha, který se stará o celkem šest rozměrných pěstebních kójí s tisícovkami rostlin osmi různých odrůd.
Trochu jiné standardy
Jelikož se jedná o pěstírnu, která produkuje konopí ve farmaceutické kvalitě, chvíli trvá, než se dychtivý (a předem autorizovaný) návštěvník dostane až k samotným rostlinám. Není to tedy jako v řadě „běžných“ CBD pěstíren, kde otevřete dveře do haly (případně stodoly či sklepa) a hned se kocháte pohledem na rozkvetlé rostliny. Zde nejprve procházíme kancelářskými prostory, protože pěstování léčebného konopí nejen v Česku vyžaduje v první řadě důsledné dodržování zákonných standardů, množství předpisů a operačních postupů.
Nepoužíváme žádné chemikálie ani pesticidy.
„Rostliny konopí pro léčebné použití pěstujeme v režimu správné pěstitelské praxe a následné zpracování a výroba probíhá v čistých prostorech třídy D v režimu správné výrobní praxe. Kvůli zmíněným činnostem jsme držiteli Licence na pěstování rostlin konopí pro léčebné použití a certifikátu Správné výrobní praxe (SVP) při výrobě léčivých látek, obojí získané od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Aktuálně jsme úspěšně absolvovali kontrolní audit taktéž od SÚKL a získali jsme certifikát SVP pro činnost kontrolní laboratoře na chemické a fyzikální zkoušení. V celém areálu je kladen důraz na dodržování vysokých hygienických standardů,“ vypráví Michal Drdák, když se v první personální propusti po opuštění kancelářských prostor a před vstupem do šedé zóny oblékáme do pláště a nasazujeme jednorázovou roušku a pokrývku hlavy, abychom předešli možné kontaminaci zvnějšku.
Trvalý přísun klonů jako základ
Po průchodu do šedé zóny, tedy kontrolovaných prostor, se přes další personální propust, ve které se musíme převléct do ochranného oděvu určeného pro pohyb v čistých prostorách, dostáváme na zmiňované místo s čistotou prostředí třídy D. V nich probíhá zpracování konopných květů.
Místnosti jsou členěny dle jednotlivých operací, první z nich je určena pro jemné opracování květů, takzvané trimmování. Další místnost je určena pro přípravu květů na sušení. Zde se nachází jak vstup do standardní sušárny, tak i nově umístěná lyofilizační sušárna, díky které je zde možné sušit konopí i mrazem. Tato sušárna je aktuálně v režimu kalibrace a validace.
Následuje prostor pro sortování a plnění již usušených květů do primárních obalů – plastových lékovek. Poslední místností v čistých prostorách, do které jsme nahlédli, je zmiňovaná kontrolní laboratoř, ve které probíhají analýzy obsahu kanabinoidů na kapalinovém chromatografu.
Vrchol prohlídky
Následují prostory, které na zahájení provozu ještě čekají a kde bude probíhat například klonování vybraných odrůd. „Chceme si klony vybraných rostlin připravovat sami, ale naši celkovou potřebu nejsme schopni pokrýt, proto úzce spolupracujeme s externími subjekty, které se zabývají velkoprodukcí klonů metodou in vitro,“ vysvětluje obchodní ředitel. „Díky kontaktům za oceánem máme přístup k extrémně zajímavým genetikám, a to nejen co se týče obsahu kanabinoidů, ale i terpenových profilů. Odrůdy, které projdou naším výběrem, poté předáváme našim kolegům genetikům v Praze.“
Pěstujeme hybridy, indiky i sativy a zaměřujeme se především na odrůdy s potencí nad 20 procent THC.
Jak pokračujeme dále, potkáváme stále více a více zaměstnanců – neklamné znamení toho, že se blížíme do části objektu, kde se odehrává to nejdůležitější. Nakonec vstupujeme do dlouhé chodby s masivními dveřmi po obou stranách, za nimiž se skrývají jednotlivé „pěstební kóje“, jak zní místní označení. Uprostřed chodby je vchod do kontrolní místnosti, ve které kraluje hlavní pěstitel (neboli vedoucí produkce správné pěstitelské praxe) Olda, jemuž hned pokládám řadu otázek.
Na čem pěstujete a proč?
Vyzkoušeli jsme několik druhů pěstebních médií – od kokosu přes pyramidy, což je unikátní médium, které pro nás na zakázku vyrábí jedna nejmenovaná firma, až jsme se nakonec dopracovali k minerální vatě neboli rockwoolu. Ta se v našich podmínkách jeví jako optimální.
Čím svítíte?
Svítíme LED panely o síle 645 wattů, které umožňují nastavení intenzity osvětlení podle stadia růstu či květu a u kterých není třeba měnit pozice světel. V každé ze šesti kójí je 144 panelů a je tedy zřejmé, že manipulace s panely v průběhu pěstebního cyklu by ani nebyla dost dobře proveditelná.
Kolik se sem vejde rostlin?
Pěstujeme na ploše více než 1 200 metrů čtverečných s kapacitou bezmála 14 000 rostlin.
Kolik gramů vyprodukujete v průměru za měsíc?
Na tyto otázky přímo neodpovím, ale můžu prozradit, že se pohybujeme někde mezi 550 až 750 gramy na jeden metr čtverečný – s ohledem na konkrétní odrůdu a její výnosnost.
Kolik spotřebujete vody a kde ji berete?
Vodu používáme z vlastního vrtu a spotřebujeme tisíce litrů denně.
Do jaké míry využíváte umělou inteligenci, automatizované procesy a řídicí jednotky?
Celý systém je automatizovaný a softwarově řízený. Abych to trochu rozvedl, tak zavlažování je nastaveno do každé kóje separovaně s možností nastavení EC (elektrická vodivost, pozn. red.) i pH a jejich kontroly na vstupu i výstupu.
Osvětlení se vypíná a zapíná v přesně stanovených časových periodách. Máme samozřejmě i klimatizační jednotky s možností regulace teploty a vlhkosti ve dne i v noci. Používané softwarové vybavení je validované dle požadavků státních autorit a veškeré záznamy jsou uchovávány jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kolik lidi se stará o jednu rostlinu? Nebo o jednu kóji?
V každé kóji je maximální kapacita 2 300 rostlin. Disponujeme několika týmy pracovníků, kteří mají zodpovědnost za ošetřování rostlin po celou dobu produkční činnosti. Optimální stav je, když se o jednu kóji stará šestičlenný tým.
Podle čeho vybíráte zaměstnance k rostlinám?
Jako asi každá firma máme i my interní pravidla pro přijetí nového zaměstnance, které probíhá formou příjímacího pohovoru.
Disponujeme pěstební plochou o více než 1 200 metrech čtverečných s kapacitou bezmála 14 000 rostlin.
Požadujeme čistý trestní rejstřík, dobrý zdravotní stav, a hlavně pozitivní vztah k náplni práce – lásku k rostlinám.
Podle čeho vybíráte odrůdy?
Odrůdy vybíráme na základě poptávky našich klientů tak, aby splňovaly dané požadavky. Pěstujeme hybridy, indiky i sativy a zaměřujeme se především na odrůdy s potencí nad 20 procent THC.
Jiné kanabinoidy vás tedy tolik nezajímají?
Vše závisí na jednotlivých odrůdách, které pěstujeme, dle smluvních požadavků našich klientů. Zaměřujeme se jak na pěstování vysokopotentních odrůd s dominantním obsahem THC, tak na odrůdy s vyrovnaným poměrem THC a CBD. V menším počtu máme i variety s nízkým obsahem THC a vysokým obsahem CBD. Všechny zmiňované odrůdy jsou pěstovány za účelem výroby léčivé látky v režimu správné výrobní praxe a byly certifikované Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Používáte hnojiva minerální nebo organická?
Používáme minerální hnojiva české výroby, která jsou připravována na základě rozboru naší studniční vody. Naše produkce je jinak ekologická a nepoužíváme žádné chemikálie ani pesticidy.
Při produkci léčebného konopí se musí dodržovat nespočet velmi přísných předpisů a pravidel. Následné laboratorní analýzy by odhalily použití chemického přípravku či postřiku.
Kdo testuje a hodnotí finální kvalitu?
Kontrolu kvality konopí pro léčebné použití provádí smluvní kontrolní laboratoře v režimu Správné výrobní praxe, a to dle specifikace uvedené ve vyhlášce č. 236/2015 Sb. a příloze č. 2. Lagom Pharmatech v nedávné době úspěšně absolvoval kontrolní audit Státního ústavu pro kontrolu léčiv a stal se tak nově držitelem i certifikátu Správné výrobní praxe pro činnost kontrolní laboratoře, tudíž si budeme moci některá měření provádět sami.
Co vás osobně k této práci přivedlo?
K této práci mě přivedla má životní filozofie a víra v konopí a jeho sílu zachránit svět. Lidská společnost se odvrátila od přírody a návrat k přirozeným hodnotám je velmi pozvolný. Věřím, že v následujících letech budeme svědky začlenění konopí nejen do farmacie, ale do dalších odvětví. Potenciál je obrovský a stále z velké části neobjevený.