Vítám všechny vapíkáře, inhalátory a odpařovače u dalšího dílu seriálu o vaporizérech, které vám zajistí tu nejbohatší páru!
Moje srdcovka. Vaporizér, který mě uvedl do světa vaporizace. Je tomu už více než deset let – to byly časy, kdy vaporizace nebyla příliš známou záležitostí a já velmi často dostával dotazy, co že to mám za „vysílačku u pusy“.
Jedno velké balení plynu vydrží i při každodenním používání více než měsíc.
A navíc růžovou! Coby zapálený sběratel jsem si pak během let pořídil dalších šest barevných verzí. Ve své době neměl v kategorii přenosných vaporizérů v podstatě konkurenci a stál více než pět tisíc korun. Časy se změnily a v současnosti se prodává za veskrze lidovou cenu.
Vaporizér Iolite patří pod křídla irské firmy Oglesby & Butler. Tělo má vyrobeno z kvalitních a certifikovaných plastů potravinářské kvality. Je lehký, odolný a tvarově může připomínat třeba i dětskou vysílačku. Od pohledu je to takový pozitivně naladěný a veselý „vapíček“.
Pohon na plyn
Co ho odlišuje od ostatních vaporizérů dnešní doby, je jeho pohon – žádná baterie, žádná elektřina, nýbrž plyn! Iolite je proto ideální parťák na výlety, festivaly či delší pobyty v přírodě. Nepotřebuje žádnou elektřinu a nenechá vás ve štychu ani v hlubokých lesích. Jede na butanový plyn do zapalovačů, který lze pořídit v každé trafice.
Jedno velké balení butanového plynu vydrží – i při každodenním používání – více než měsíc a samotné jedno naplnění vaporizéru plynem zajistí necelé dvě hodiny vaporizace. Vždy ale záleží na okolní teplotě, protože například v zimě potřebuje jako my všichni pro svůj chod víc energie a musí vynaložit více sil na nahřátí.
Iolite funguje na principu hoření butanu se vzduchem. Takto se nahřívá kotlík s bylinkou a zbytky butanu odcházejí ven malým výfukem. Nedochází tak k vdechování plynu. Samotný spálený butan je neškodný – jeho hořením vznikne teplo a vodní pára, která odchází z vaporizéru ven skrze výfuk v žebrování. Vaporizace z Iolite je díky plynu možná nezvyklá, ale rozhodně je zdravotně bezpečná.
Plnění
Plyn do vaporizéru napumpujeme malinkým otvorem vedle náustku. Pokud je vaporizér nahřátý z předešlé vaporizace, je možné, že tryska plyn do vaporizéru nepustí. V tom případě to chce chvíli počkat a nechat ho mírně zchladnout.
Samotná komora na bylinu je součástí náustku. Nasušenou a nadrcenou bylinku vložíme do komory a minipáčku v dolní částí vaporizéru přesuneme z pozice „0“ na pozici „1“ – tím aktivujeme přívod plynu. Zapnutí vaporizéru doprovází typické syčení.
Velký vystouplý čudlík pak funguje jako startér pro zažehnutí jiskry. Někdy se může stát, že jiskra nenaskočí hned na poprvé, ale nic se neděje – stisknutí opakujte.
Jedna stálá teplota
Po úspěšném zažehnutí je možné skrze žebrování vidět malé světýlko a Iolite se začíná zahřívat. Má přednastavenou teplotu 190 °C, která je takovým vaporizačním kompromisem, a na této teplotě se bude po celou dobu vaporizace udržovat. Ve chvíli, kdy přístroj dosyčí, je nahřátý a připravený k akci.
Tyto nahřívací cykly se opakují po celou dobu vaporizace. Ani ve fázi syčení se ale nemusíte vaporizace vzdát – Iolite funguje i během nahřívání. Pro ukončení vaporizační seance stačí přepnout páčku na pozici „0“ a tím vypnout přívod plynu.
Nelekejte se toho, že po vypnutí vaporizér ještě párkrát zasyčí – jedná se o dohoření přebytečného plynu, který byl připraven pro vaporizaci. Protože jsem měl Iolite skutečně mnohokrát, s čistým svědomím mohu říct, že podává velmi dobrý výpar po dlouhou dobu.
Prima konstrukce
Na přístroji je hrozně fajn celá konstrukce náustku včetně komory na bylinku. Tato část se dá kompletně rozebrat a vyčistit do posledního smítka. Nejlepší čištění je ale samozřejmě ještě za tepla, kdy jsou olejíčky a výtažky stále rozehřáté a snáz se od sebe jednotlivé části oddělují a čistí. Náustek se také dá zkracovat či prodlužovat, což ovlivní chuť a teplotu výparu – čím je náustek delší, tím je výpar chladnější.
V topné komoře uvnitř vaporizéru se mi zase líbí vystouplý hrot uprostřed – krom stěn tedy bylinku nahřívá i tento hrot a dochází k rovnoměrnému zahřívání sušiny. Jak už víme, jedná se tedy o princip kondukčního zahřívání, kdy se zahřívá komora, ve které je bylina umístěná.
Na těle má přístroj plastové žebrování, které slouží v podstatě k větrání – aby se nepřehříval a dal se pohodlně udržet v dlani. Žebrování na sebe bohužel pochytá spoustu prachu a zejména kvůli estetické stránce věci potřebuje čas od času oprášit.
Součást balení
V balení u Iolite je – mimo jiné – nehořlavé pouzdro, které zajistí vaporizéru bezpečí, ať bude kdekoli. Do pouzdra se vejde nejen vaporizér, ale i nasušené bylinky. V balení ještě najdete náustky, náhradní sítko, šťouchátko na pročechrání a uducnutí bylinky a dvě čisticí tyčinky.
Skladný parťák
Iolite mám opravdu rád. Je sympaticky jednoduchý, lehký a skladný. Nepotřebuje elektřinu a je tak skvělým doprovodem po přírodě a festivalech. Je samozřejmě limitován volbou teploty, takže je určen pro ty, kterým vyhovuje stálých 190 °C, a také pro ty, kterým nebude vadit syčení, protože bez něj to nepůjde. Iolite podává dobrou chuť a jemnou páru – ať jste kdekoli!
1 Komentář
O ničem, můj první a vyhozené peníze. Mnohem lepší je za mnohem nižší cenu, například něco od dynavapu.