Přenosný vaporizér může mít sebelepší způsob nahřívání, může mít i velmi přesný termostat a čip, který ho bude vypínat a zapínat ve správném okamžiku, ale pořád to nestačí. Bez velmi dobré baterie totiž nebude mít dostatek energie na rychlé a opakované nahřívání.
Kvalitní baterii potřebujete i z důvodu její delší životnosti. To v praxi znamená množství cyklů nabíjení, jež daná baterie zvládne, aniž by se snížilo množství energie vydané na jedno nabití.
Opakování
V předchozích dílech jsme se zorientovali v základních typech vaporizérů. Ty stolní je nutné zapojit kabelem do zásuvky. Délka jejich používání je tak omezená pouze přestávkami pro ochlazení. Bez elektrické sítě se ovšem používat nedají. Stolní přístroje jsou proto vhodné do nemocnic, do domovů pro seniory a hospiců. Případně pro pacienty, o které pečuje rodina doma.
Většina výrobců varuje před nabíjením přes noc.
Naopak kapesní vaporizéry jsou až na výjimky „poháněny“ dobíjecími bateriemi. V některých případech jsou baterie integrované, tedy pevně zabudované uvnitř, jiné umožňují baterie vyjmout a v případě potřeby vyměnit. Vzhledem k malé velikosti a váze je možno brát si je s sebou i mimo domov a využívat je, dokud nám to zásoba energie dovolí.
Údaj o tom, kolik minut baterie vydrží nahřívat na jedno nabití, by v návodu neměl chybět. Zároveň je to ale údaj pouze orientační. Velmi totiž záleží na tom, za jakých podmínek vaporizujeme (teplota prostředí a vlhkost bylin), a také na tom, jakou teplotu inhalace si zvolíme na přístroji.
Materiál pro elektrody
Nejčastěji využívaným materiálem pro elektrody dobíjecích baterií je dnes lithium, a to ve formě Li-ion, případně novější Li-Poly, u kterých se využívá odlišný elektrolyt.
Vzhledem ke své schopnosti vydat v krátké době poměrně velkou dávku energie jsou ve vaporizérech používány zejména typy Li-ion. Jejich výhoda spočívá především ve tvarovatelnosti a termostabilitě. Díky nízké váze a velmi slušným hodnotám energie, které jsou schopné opakovaně vydávat v krátkém čase, jsou nejčastěji přítomné právě v energeticky náročných přístrojích.
Kapacita a typ
Kapacita baterie se udává v mAh, tedy v miliampérhodinách. Při výběru vhodného vaporizéru na baterky je kapacita baterie asi tím nejzásadnějším, i když opět pouze orientačním parametrem. Výrobci vaporizérů totiž používají rozdílné součástky, a tak se skutečné výkony stejných baterií v různých přístrojích velmi liší. Logicky můžeme odvodit, že čím menší vaporizér, tím menší obsahuje baterii, která pak má i menší kapacitu.
Jako ideální se zatím ukazuje baterie s označením 18650, která je o něco větší než běžná tužková AA baterie. Tyto baterie se často používají v noteboocích, kde jsou v sérii po čtyřech nebo po šesti. Ve vaporizérech do kapsy je tato baterie nejčastěji jedna, ve vaporizérech přenosných v batohu či kabelce jsou tyto baterie většinou dvě.
Nejobvyklejší kapacita baterie u kapesních vaporizérů se dnes pohybuje kolem 2 až 3000 mAh. Díky této kapacitě vydrží přístroj v průměru 45–90 minut při teplotě nahřívání kolem 200 stupňů Celsia.
Každá baterie ale svou původní kapacitu opakovaným nabíjením a stárnutím pozvolna ztrácí. Proto počítejme s tím, že při každodenním dobíjení a zhruba jednohodinovém používání může kvalitní baterie vydržet v přístroji přibližně dva až tři roky.
Integrované baterie s nedostatkem informací
Obecně jsou integrované baterie nejméně výhodné. Velmi často k nim výrobce neuvádí bližší informace. Neznáme jejich značku, typ, materiál ani kapacitu. Pokud tyto údaje přesto uvede, je velmi těžké si je ověřit. Ve chvíli, kdy není v balení přibalena ani originální nabíječka, nevíme, jak s baterií správně zacházet, a snadno se může stát, že životnost nebude v takovém případě nijak závratná.
Správné nabíjení pro dlouhou životnost: Vzhledem k tomu, že ve vaporizérech se používají převážně lithiové baterie typu Li-on, doporučuje se vybíjet je maximálně na 10 procent jejich kapacity. Ideální je, když se pohybujete mezi 20–80 procenty stavu baterie. Obecně to znamená, že je dobré vaporizér nabíjet vždy, když ho zrovna nepoužíváte, a nabít jej do stavu téměř plné baterie. Většina výrobců také varuje před nabíjením přes noc.
Jelikož takovouto vyčerpanou baterii nelze jednoduše vyměnit, můžete se zkusit obrátit na výrobce, pokud ovšem tuto službu nabízí. Jestliže není výměna možná, můžete takový přístroj i dále používat, jen musí být stále zapojený do zásuvky, čímž ztrácí svou největší přednost, tedy přenositelnost. U řady přístrojů je navíc zabudována bezpečnostní pojistka, která zabraňuje současné vaporizaci a nabíjení.
Vyměnitelné baterie jsou výhodnější
Mezi hlavní výhody vyměnitelných baterií patří možnost vyměnit starou za novou, ale také možnost vzít si s sebou i několik náhradních nabitých baterií do míst, kde nabíjení není možné.
Zároveň máte jistotu, že máte pod kontrolou parametry takovýchto baterií dodaných s přístrojem od výrobce, a to i v případě, že informaci sám na obal či do návodu nenapíše. Můžete si pak také kdykoli pořídit baterii ještě kvalitnější, než dodal samotný výrobce, který se tímto způsobem snažil dostat cenu přístroje co nejníže. Vaporizér pak bude nahřívat déle a baterie bude potřeba měnit či dobíjet méně často.
O něco méně výhodné jsou vyměnitelné baterie nestandardních rozměrů. V některých případech si totiž výrobci vaporizéru přizpůsobili tvar i kapacitu baterie natolik, že není zaměnitelná za běžný typ. Její nahrazení je pak možné pouze zakoupením totožné baterie u příslušného výrobce.
Životnost baterie není totéž co záruka!
Na baterie platí v České republice záruční lhůta 24 měsíců, kterou je povinen poskytovat každý prodejce. Životnost baterií je obecně uváděna 6 měsíců, ale samotnými výrobci je často mylně uváděna i jako doba záruční.
Snížená kapacita baterie není důvodem k reklamaci, protože se jedná o její běžné opotřebení.
Pokud vám ovšem baterie přestane zcela dobíjet nebo dokonce vyteče před uplynutím 24 měsíců, máte nárok na její výměnu. Je-li baterie integrovaná, výrobce by měl po reklamaci poskytnout celý nový přístroj. Snížená kapacita baterie ovšem není důvodem k reklamaci, protože se jedná o její běžné opotřebení!
Skladování baterií
V případě, že vaporizér delší dobu nepoužíváte, je dobré baterie vyjmout. Pokud vlastníte několik náhradních baterií, uchovávejte je vždy nabité a zkuste je střídat co nejpravidelněji, aby se vybíjely rovnoměrně. Pořiďte si na ně speciální plastové zásobníky nebo silikonové povlaky, ve kterých nemůže docházet k vzájemnému kontaktu vodivých částí baterií.
Pro udržení kapacity se doporučuje každého půl roku baterie vybít k 20 procentům a následně nabít naplno.
Powerbanky: energie na cesty
Velkým pomocníkem při nabíjení vaporizérů mimo civilizaci může být pořízení přenosného akumulátoru, takzvané powerbanky. Jejich kapacita je dnes běžně kolem deseti tisíc mAh, takže při velikosti baterie v průměrném vaporizéru kolem 2 500 mAh si jej můžete teoreticky nabít až čtyřikrát.
Ideální vaporizér s ideální baterií
Jak by mohl vypadat přístroj mých snů? Měl by být vybaven špičkovou elektronikou, která ale bude spotřebovávat co nejméně energie. Nutností je pro mě vyměnitelná baterie, a to univerzální typ 18650 s kapacitou nad 3000 mAh, aby bylo možné vaporizovat na jedno nabití až 120 minut. Cena za vaporizér by neměla překročit hranici 5 000 korun.