Vaporizace neboli odpařování je moderní a šetrný způsob, jak efektivně získat účinné látky přímo z bylin. V tomto pravidelném seriálu vás budeme postupně seznamovat s tím, jak vaporizace probíhá, co se při ní děje, jaké bylinky můžeme vaporizovat a podobně. V prvním díle se podíváme do historie a vysvětlíme si základní pojmy.
Slova vaporizace a vaporizér mají původ v latinském výrazu vapor, který se překládá jako výpar nebo pára. Z fyzikálního hlediska se jedná o proces přeměny látek z pevného či kapalného skupenství do plynného. Přístroj zvaný vaporizér umožňuje díky kontrolovanému nahřívání (nikoli hoření) inhalaci téměř bez přítomnosti škodlivých látek.
Všestranné možnosti využití
Díky vědeckému pokroku dnes známe přesné teploty bodu varu jednotlivých kanabinoidů i terpenů obsažených v konopí a díky tomu dokážeme pomocí kvalitních vaporizérů nastavit individuální léčebnou terapii pro různé zdravotní obtíže. Nejčastější indikací pro vaporizaci konopí jsou všechny typy bolesti a křečí, nespavost či nechutenství. Vaporizér je vhodný také k odnaučení kouření (cigaret i konopí).
Vaporizační stanice v České republice: V dubnu letošního roku byla v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny otevřena první Vaporizační titračně edukační stanice v naší zemi. Jedná se o specializované pracoviště, v jehož prostorách mohou nemocní pod dohledem lékařů inhalovat konopí z vaporizérů Volcano Medic a Mighty Medic. V nejbližší době by se podobné stanice mohly začít otevírat v dalších českých nemocnicích, protože zájem lékařů o jejich využití rychle stoupá.
Na rozdíl od elektronických cigaret, kde člověk kromě nikotinu vdechuje ještě směs aromat a propylenglykolu, se při vaporizaci odpařují jen zdravé účinné látky. Jako doplňkovou léčbu můžeme vaporizaci bylin využít téměř při všech akutních i chronických stavech. Tato moderní terapeutická metoda nejenže nepředstavuje žádné riziko pro zdraví pacienta, ale navíc je velice efektivní a jednoduše se ovládá.
V našem seriálu se proto dozvíte vše podstatné nejen o vaporizaci a jejím využití v praxi, ale i o rozdílech mezi jednotlivými vaporizéry. Nejdříve se však vrátíme na úplný začátek – kdo a jak vlastně vaporizaci objevil? Jak vypadaly vaporizéry před třiceti lety a jaké přístroje máme k dispozici dnes?
Historie vaporizace
Se samým počátkem vaporizace je spojován Američan indiánského původu a legendární konopný aktivista Eagle Bill Amato (1942–2005). Ten v osmdesátých letech minulého století jako první vyzkoušel nový způsob inhalace konopí: sušené květy umístil do obří skleněné baňky, kterou jemně nahříval horkovzdušnou pistolí. Plná chuť a nepřítomnost kouře Billa naprosto uchvátily. Následně začal svou metodu propagovat jako zdravou alternativu kouření.
Postupem času se původní Billova baňka proměnila v přístroj téměř kapesní velikosti, který se zahřívá zapalovačem, a začala se prodávat v kuřáckých potřebách po celém světě. V devadesátých letech se na trhu objevují první jednoduché elektrické přístroje, v nichž se účinné látky z bylin odpařují v jakési malé pánvičce. Na tuto pánvičku (chcete-li kovový kotlík) se uvnitř umístí nadrcená suchá bylinka, která se pak zlehka „praží“, ale nespálí. Vzniklá pára míří do skleněné baňky a z ní je náustkem inhalována.
Tento domácký prototyp samozřejmě postrádal regulaci teploty i vypínač, pouze se zasunoval do zásuvky. Uživatel tak musel být neustále ve střehu a dávat pozor, aby nedošlo k nežádoucímu spálení rostlinného materiálu.
První vaporizéry pro léčebné využití
V roce 1996 představila německá firma Aromed první stolní přístroj, který umožňoval regulaci nahřívání i kontrolu nastavení teploty pomocí digitálního displeje. Zároveň bylo poprvé použito laboratorní sklo pro zachování chuti výparu.
Přelomovým krokem do světa medicíny se ovšem stal až o čtyři roky později stolní vaporizér Volcano Classic od německé společnosti Storz & Bickel. Ten představil zcela nový způsob zachytávání výparu do velkého sáčku.
V průběhu vaporizace prochází bylinkami horký vzduch, který je poté vháněn ventilátorem do sáčku. Z něj je výpar inhalován pomocí patentovaného ventilu – díky tomu jsou skvěle ochlazené a v „balónku“ mohou být „skladovány“ až několik hodin.
Zanedlouho přichází stejná firma s modelem Volcano Digit, který funguje na stejném principu jako analogový model, ale nabízí již velmi přesnou regulaci teploty a její kontrolu pomocí LED displeje.
Vaporizéry firmy Storz & Bickel jsou dnes využívány jako oficiální zdravotnická pomůcka ve stále větším počtu nemocnic po celém světě, a to včetně České republiky.
S vaporizérem na cesty
Dalším zásadním momentem bylo představení prvního skutečně přenosného vaporizéru v roce 2008, jímž byl butanem zahřívaný Iolite z Irska. Tento vaporizér dodnes patří k nejlehčím, nevyžaduje elektrickou energii a má pevně přednastavenou maximální teplotu zahřátí, po jejímž dosažení se přístroj automaticky vypne.
Zejména díky uvolnění amerického trhu s léčebným konopím došlo v posledních deseti letech k obrovské popularizaci vaporizace. Rozvoji digitálních kapesních vaporizérů napomohly také nové technologie a miniaturizace veškerých součástek.
Vaporizace a kouření
Na závěr úvodního dílu ještě jedna zajímavost: Člověk vaporizuje, i když kouří. Horký vzduch ze zapáleného konce prochází přes nehořící rostlinný materiál a účinné látky se z něj teplem odpařují již v tomto okamžiku. Bohužel s nimi vdechujeme i mnohem větší množství produktů hoření, a ty jsou velmi škodlivé.
O skutečné vaporizaci mluvíme pouze v okamžiku, kdy nedochází ke spalování.
O skutečné vaporizaci proto mluvíme pouze v okamžiku, kdy nedochází ke spalování. Při odpařování ve vaporizéru nevzniká žádný kouř ani popel, pouze nadechujeme a vydechujeme téměř neviditelný výpar. Nic neškrábe v krku, většinou nekašleme (někoho může suchý výpar lehce dráždit), přesto nejpozději do pěti minut cítíme účinky.
Všem, kdo chtějí přejít z kouření na vaporizaci, doporučuji vydržet alespoň den dva bez kouření. Teprve po této pauze začít vaporizovat. Nekuřáci mají v tomto ohledu začátky vaporizace jednoduší, protože účinky inhalace dokážou rozpoznat většinou již po prvním nádechu. Ve skutečnosti je totiž vaporizace mnohem efektivnější než kouření.