V minulých příspěvcích jsem se zevrubně zabývala tím, jak si vybrat vaporizér, aby co nejlépe vyhovoval našim potřebám. Nyní si konečně povíme, jak do něj získat léčivou sušinu z lékárny! Na úvod si ale krátce vysvětlíme, proč je u nás shánění konopí k léčbě tak zašmodrchané.
Historie vaporizace v České republice
Osobně se vaporizaci věnuji od roku 2008, kdy u nás bylo možné vyzkoušet první přístroje určené k vaporizaci bylin. V roce 2010 jsem se účastnila parlamentního semináře, který se týkal možností využití léčebného konopí. Právě tam byly politikům a odborné veřejnosti předloženy důkazy o pozitivních účincích konopí ze strany lékařů a vědců.
Vaporizujte velmi malé množství před spaním. Postupně ho navyšujte tak, abyste se celou noc prospali a ráno se cítili dobře.
Nejvíc mě zaujala klinická studie pacientů s roztroušenou sklerózou, ve které byl testován sprej obsahující konopný extrakt. Několik známých mělo s touto chorobou a využitím konopí již podobně dobrou zkušenost a zde jim úplně poprvé svitla naděje na možnost užívat tuto bylinu naprosto legálně.
Selhání politiků, nebo odborníků?
Ačkoli se zdálo, že se všechny strany shodly na prospěšnosti zavedení konopné léčby do systému českého zdravotnictví, trvalo to další tři roky, než byl našimi zákonodárci schválen soubor zákonů. Úprava měla umožnit léčbu konopím konečně i u nás, jenže realita byla bohužel úplně jinde.
Léčebné konopí v lékárnách bylo ještě několik dalších let spíše nedostupné a lékařů, kteří by jej předepisovali, bylo zoufale málo.
Na vině byla nízká informovanost veřejnosti i lékařů a jejich nulová zkušenost s takovou léčbou. Zároveň musí poblíž lékaře existovat spolupracující lékárna s možností připravit a vydat individuálně připravovaný léčivý prostředek (IPLP).
Zatím je pravdou, že mezi registrovanými pacienty je v drtivé většině oblíbená metoda orálního užívání kapslí, nicméně dle vývoje v zahraničí lze očekávat, že obliba vaporizace mezi oficiálními konopnými pacienty poroste i u nás. Hlavní překážkou je malý počet vaporizačních stanic v nemocnicích a nutnost mít doma vlastní vaporizér, zatímco kapsli stačí jednoduše spolknout.
Občanské iniciativy a relativní úspěchy
Ve vzniklém vakuu bylo vidět snahu pacientského spolku KOPAC a dalších občanských iniciativ o urychlení všech procesů a umožnění léčby konopím v širším měřítku. V roce 2015 byly upraveny další zákony a proběhlo také několik seminářů určených lékařům, kde například pan doktor Hřib z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny úspěšně předvedl vaporizaci pomocí přístroje Volcano.
V roce 2016 se konečně do lékáren dostalo větší množství konopí vypěstovaného u nás a zároveň byl realizován další dovoz léčebného konopí ze zahraničí. Omezení předepsaného množství bylo z 30 gramů zvýšeno na 180 gramů měsíčně.
Na vlastní kůži
Proces získání receptu jsem celý absolvovala se svým partnerem, který je na invalidním vozíku. S cestou z Olomouce do Brna a zpět nám to zabralo víc než půl dne, ale nakonec jsme obdrželi recept i samotné konopí, které jsme ve vaporizační stanici také otestovali.
Výhodou českého systému je poměrně velká flexibilita v rámci povolených indikací.
Postupně jsme v dalších měsících vyzkoušeli všechny dostupné odrůdy léčebného konopí, aby můj muž zjistil, která mu nejvíc vyhovuje a ulevuje od obtíží. Vaporizoval vždy nejprve velmi malé množství před spaním a snažil se zapisovat veškeré pocity a stavy, které následovaly.
Postupně pak množství navyšoval tak, aby celou noc prospal bez bolestí a ráno se cítil dobře. Jeho zkušenost byla velmi cenná, protože v rámci mého poradenství mi stále více lidí posílalo dotazy ohledně získání léčebného konopí a jeho vaporizace. I z toho důvodu jsem se rozhodla sepsat následující postup pro všechny čtenáře magazínu Konopí.
Jak získat léčebné konopí?
Na stránkách www.sakl.cz zjistíte, je-li vaše onemocnění uvedeno v seznamu indikací. Viz záložka lékaři, tabulka 4 – indikace, nebo záložka Pacienti – druhy konopí, indikace a specializace lékaře.
Pokud tam svou indikaci najdete, zajistěte si doporučení od praktického lékaře k vyšetření u příslušného odborného lékaře, který je již registrován a může konopí předepisovat. Jmenný seznam včetně pracoviště a kontaktního telefonu naleznete na stranách 74–75 anebo opět na webu www.sakl.cz, záložka Pacienti, odstavec Seznam předepisujících lékařů. Dobrá zpráva je, že lékařů bylo k 7. říjnu zveřejněno již 120 – zatímco před čtyřmi měsíci jich bylo necelých osm desítek.
Následně doporučuji odborného lékaře předem kontaktovat telefonicky a objednat se nebo se informovat, jakým způsobem u něj konkrétně postupovat. Většina z nich si vyžádá váš chorobopis od stávajících ošetřujících lékařů.
Buďte otevření
Je možné, že lékař s vámi bude zdravotní stav jen konzultovat, aniž by bylo nutné absolvovat znovu všechna kontrolní vyšetření. V rámci rozhovoru s lékařem můžete otevřeně zmínit, jak vám konopí pomáhá nebo proč chcete tuto léčbu vyzkoušet.
Lékaři s povolením předepisovat patří mezi informované a vaše osobní zkušenost pro ně bude důležitým vodítkem. Zároveň již mají také vlastní zkušenosti s podobnými pacienty. Na základě toho vám pomůže nastavit zkušební dávkování (titrační dávku) a vybrat odrůdu s takovým obsahem účinných látek, která bude pro vás vhodná. Lékař by měl zároveň mít přehled, jaké odrůdy jsou v danou chvíli dostupné.
V případě, že vaporizujete, je nutné tuto skutečnost předem zmínit. V lékárně jsou totiž prozatím možné jen dvě formy přípravy a lékař je povinen formu na receptu uvádět. Variantou k vaporizaci je odvážené množství předepsaného konopí, které vám předají ve formě konopného květu, tedy takzvaných paliček. Pro použití ve vaporizéru je potřeba si tyto paličky již jen podrtit.
Druhou možností jsou zmiňované kapsle či tobolky určené k orálnímu použití. Bohužel jiné formy, jako jsou extrakty, extrakty v oleji, tinktury nebo čípky s extraktem, české lékárny zatím připravovat nemohou, jelikož k tomu nejsou příslušné články v lékopise.
Možné komplikace při získávání receptu
Jednou z nevýhod českého systému léčebného konopí je poměrně omezený seznam povolených indikací (stavů) a lékařských specializací. Například pacienti s Crohnovou chorobou a podobnými střevními nemocemi sice mohou prokazatelně z léčby konopím velmi benefitovat, nicméně gastroenterologové jim ho (zatím) u nás předepisovat nemohou. Na druhou stranu výhodou českého systému je poměrně velká flexibilita v rámci povolených indikací.
V praxi to pak znamená, že pacient s Crohnovou chorobou přijde za lékařem léčícím bolest (algeziolog), který mu předepíše konopí na léčbu bolesti (samozřejmě příčinou bolesti je Crohnova choroba). To je ostatně jeden z důvodů, proč je více než 90 procent vydaného léčebného konopí předepisováno na bolest.
Proces získání receptu jsem celý absolvovala se svým partnerem, který je na invalidním vozíku.
V případě, že se to týká i vás, doporučuji nejprve kontaktovat nejbližší možné předepisující lékaře a zjistit si předem, je-li u nich možné se objednat za účelem předepsání léčebného konopí. Pak si od svého praktického lékaře vyžádejte poukaz k odbornému vyšetření na daném pracovišti.
Pokud v seznamu nenajdete lékaře poblíž svého bydliště nebo vám zdravotní stav neumožňuje jeho návštěvu, můžete se obrátit na svého stávajícího odborného lékaře, který informace k získání povolení předepisovat léčebné konopí získá na stránkách www.sakl.cz.