V minulém čísle jste si mohli přečíst o základním rozdělení vaporizérů podle jejich velikosti a ceny. Dnes se podrobněji podíváme na další parametry, zejména nahřívání bylin a možnosti nastavení teploty.
Každý z nás má jiné potřeby, proto každému bude vyhovovat jiný přístroj. Zároveň se s každým typem vaporizéru může měnit způsob drcení i pěchování bylin a způsob nadechování, což jsem vyjádřila i v doprovodné tabulce. V ideálním případě si můžete vaporizér před zakoupením vyzkoušet, hodně z vás ale tuto možnost nemá.
Vaporizace pomocí konvekčního nahřívání je díky tomu efektivnější než kondukční a výpar bývá i o něco lépe ochlazený.
Náš seriál má proto za úkol poodhalit některé detaily, které vám mohou usnadnit výběr, a zároveň předejít reklamacím či komplikacím s případnými padělky a napodobeninami.
Kondukční nahřívání
Jedná se o základní způsob nahřívání, kdy se byliny v podstatě praží naminiaturní pánvičce, která je v přímém kontaktu se zdrojem tepla. Většinou je zahřívána celá plnicí komora a kontaktem s ní se zahřívají i samotné byliny.
Uvnitř komory (nebo též kotlíku) se ihned po zapnutí začne hromadit výpar, který svým nádechem vtáhnete do plic. Čím je teplota vyšší, tím rychleji se odpaří co nejširší spektrum účinných látek.Doporučuji hruběji nadrcené byliny a dlouhé nádechy ihned po zapnutí přístroje.
Konvekční nahřívání
Bylinami prochází horký vzduch, který cirkuluje v přístroji díky jeho konstrukci a díky vašemu nádechu. Výpar se tvoří až v okamžiku, kdy potáhnete, protože topné těleso se nedotýká kotlíku. Vaporizace pomocí konvekčního nahřívání je díky tomu efektivnější než kondukční a výpar bývá i o něco lépe ochlazený.
Náš seriál má za úkol poodhalit některé detaily, které vám mohou usnadnit výběr, a zároveň předejít reklamacím či komplikacím s případnými padělky a napodobeninami.
Většina výrobců již důsledně izoluje cestu proudění vzduchu od elektronických součástek, aby zabránili nežádoucí pachuti ve výparu. Jednotlivé díly vaporizéru by měly být perfektně opracované a velmi těsně do sebe zapadat.
Na první pohled patrné netěsnosti nebo hrubě opracované díly jsou varovným signálem, že se může jednat o napodobeninu nebo nekvalitní přístroj.
Hybridy a speciality
Některé přístroje dokonce spojují dva výše uvedené způsoby nahřívání, čímž se opět o něco zvyšuje efektivita odpaření účinných látek. Nahřívání kotlíku pomocí míchání butanu se vzduchem, kdy vzniká teplo a inertní vodní pára, využívá jeden z prvních výrobců vaporizérů již přes deset let. Existují také přístroje, které využívají pro dokonalejší zahřívání infračervené záření. Tato technologie je ale k vidění zatím spíše výjimečně.
Nastavení teploty
U většiny přístrojů se už setkáváme s možností digitálního nastavení teploty, což nám přehledně zobrazují LED nebo OLED displeje. Pro léčebné účely je ideální rozsah 120–220 stupňů Celsia, kdy se odpařuje většina terpenů i kanabinoidů. Pokud má vaporizér napevno přednastavené teploty, je dobré, aby měl rozsah podobný.
Při chronických obtížích doporučuji vaporizovat postupně od nejnižší teploty po nejvyšší, kdežto u akutních problémů doporučuji rovnou nastavit nejvyšší teplotu.
Úroveň nahřátí u těchto přístrojů signalizují LED diody a vy si musíte pamatovat, na které úrovni je vaši bylinu ideální vaporizovat. Při chronických obtížích doporučuji vaporizovat postupně od nejnižší možné teploty až po nejvyšší. U akutních problémů, jako jsou křeče, migrény a podobně, doporučuji rovnou nastavit nejvyšší teplotu a opět začít ihned vaporizovat.
Pro vaporizaci samotných kanabinoidů může ale být dostačující i přístroj s jedinou přednastavenou teplotou kolem 200 stupňů. I v takovém případě je však dobré začít inhalovat výpar ihned po zapnutí přístroje, tedy ještě před dosažením dané teploty. Díky tomu ucítíte po delší dobu chuť vaší bylinky a účinné látky se neodpaří do vzduchu.
Přesnost
Údaj o přesné teplotě lze najít pouze u špičkových vaporizérů, jejichž cena se pohybuje nad pět tisíc korun. V takovém případě je v přístroji umístěn kvalitní termostat a čidlo teploty. Jejich výstupy může hlídat i malý procesor, který zapíná a vypíná nahřívání. Přístroje schválené pro medicínské použití uvádějí odchylku dva až pět stupňů Celsia.
Pro léčebné účely je ideální rozsah 120–220 stupňů Celsia, kdy se odpařuje většina terpenů i kanabinoidů.
Běžnou odchylku u vaporizérů v cenové relaci do pěti tisíc odhaduji na deset až dvacet stupňů. U nejlevnějších přístrojů může docházet i k odchylkám nad dvacet stupňů Celsia, kdy hrozí spálení bylin nebo naopak nedokonalé odpaření účinných látek. Pro pořádek zde zopakuji, že jediným indikátorem dokonalého odpaření je změna barvy bylinek ze zelené na světle až tmavě hnědou. Vaporizér, ze kterého vypadne částečně zčernalý obsah, není dostatečně kvalitní!
2 Komentářů
Dobrý den prosím o radu . Mám vaporizer Aura a přestal mi nahřívat. Je možná nějaká oprava ? Bohužel už mám po záruce a nevím co s tím.
Dobrý den, děkujeme za dotaz, ale v tom Vám bohužel nemáme jak poradit – zkuste se obrátit na prodejce, případně výrobce. Ale obáváme se, že u takto levného přístroje nebude oprava možná.
Pěkný den a pohodové léto přeje redakce.