Jedním z nejstarších a nejoblíbenějších argumentů zastánců prohibice je, že konopí „škodí mozku“. Odpůrci legalizace podporovaní mainstreamovými médii dlouhodobě vykreslují uživatele konopí jako vyšinuté či pomatené jedince, věda jim ale často nedává zapravdu, jak ukazuje nejnovější studie.
Pravděpodobně nejlepším příkladem protikonopné propagandy je film Reefer Madness z roku 1936, v němž řada postav vyzkouší konopí a okamžitě propadne psychotickým záchvatům. Jedna dokonce kvůli konzumaci trávy spáchá sebevraždu.
Problémy s duševním zdravím rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Nicméně otázka, zda konopí, resp. psychoaktivní látka THC tyto problémy zhoršuje nebo je naopak pomáhá mírnit, není jednoznačně zodpověditelná. Každý člověk může na konopí (THC) reagovat jinak. Samozřejmě platí, že lidé s genetickými predispozicemi a sklony k psychiatrickým poruchám by psychoaktivní konopí neměli konzumovat, a pokud ano, tak jedině pod dohledem lékaře.
Zbláznit nebo nezbláznit
Co ale ti zbývající? Mýtus „z konopí se automaticky zblázníte“ vyvrátily roky praxe i řada odborných prací. Nejnovější údaje zveřejněné v časopise Translational Psychiatry ukazují, že konzumace konopí jen zřídka vyvolává epizody akutní psychózy u osob bez existující psychiatrické poruchy.
Méně než půl procenta z více než 230 000 uživatelů mělo zkušenost s hospitalizací kvůli konopí.
Mezinárodní tým výzkumníků z Austrálie, Švýcarska a Velké Británie hodnotil celoživotní výskyt „psychotických příznaků spojených s konopím (CAPS) vyžadujících hospitalizaci v kohortě 233 000 evropských konzumentů konopí.“ Autoři konstatují, že méně než půl procenta subjektů uvedlo, že někdy mělo takovou zkušenost. Mezi osoby s vyšším rizikem výskytu těchto příhod patřily osoby mladšího věku a také osoby s předchozí diagnózou bipolární, úzkostné nebo depresivní poruchy nebo psychózy.
„Naše zjištění jsou v souladu s myšlenkou společné (genetické) zranitelnosti představující riziko, které je společné pro všechny psychiatrické poruchy,“ tvrdí autoři. „Míra výskytu CAPS, jak jsme ji zde pozorovali, je srovnatelná s mírou výskytu jiných psychóz vyvolaných drogami, například psychóz spojených s alkoholem (přibližně 0,4–0,7 %).“
Kdo skončí v nemocnici
Závěry studie jsou v souladu se závěry další práce publikované v červenci v časopise Substance Use & Misuse. Její autoři přišli s tím, že u pacientů užívajících konopí na předpis je „riziko psychiatrických hospitalizací v důsledku užívání marihuany nízké“.
V rámci výzkumu hodnotili lékaři hospitalizace související s konopím v kohortě více než 23 000 osob za průměrnou dobu 240 dní. Během této doby bylo pouze 26 pacientů hospitalizováno výslovně z důvodu „duševních poruch nebo poruch chování v důsledku užívání konopí.“
Tato zjištění se vymykají populárním tvrzením odpůrců konopí, že užívání této rostliny je častým spouštěčem psychóz a dalších duševních poruch.