Fakultní nemocnice v Motole je největším zdravotnickým zařízením v České republice a jedním z největších v Evropě. Zaměstnává skoro 6 000 lidí a ročně je zde na lůžku ošetřeno takřka 80 000 pacientů. Zároveň je místem, kde se čím dál více využívá i léčebných účinků konopí. Velkou zásluhu na tom má ústavní farmaceutka Veronika Prokešová.
Pracujete ve Fakultní nemocnici v Motole jako ústavní farmaceut. Co si pod tímto výrazem mám představit, jaká je náplň vaší práce?
FN Motol je velice specificky strukturovaná nemocnice, ve které jsou farmaceuti jak v lékárně, tak u lůžka pacienta či na úseku náměstka pro léčebně preventivní péči. Společnými silami s dalšími spolupracovníky se snažíme, aby zdravotní zařízení Motol a všech jeho 53 klinik poskytovaly účinnou, bezpečnou terapii, která zahrnuje i poslední novinky v léčbě. Z toho důvodu máme zařazenou i léčbu konopím.
Bezpečná a účinná terapie – co v souvislosti s konopím obnáší?
Legalizací konopí pro léčebné použití v roce 2013 začalo období plné výzev. Prvotní nadšení pro práci s léčebným konopím může být z důvodu nedostatku jednoznačně ověřených odborných informací, komplikovaných preskripčních postupů, vysoké ceny bez příspěvku pojišťoven, legislativními omezeními a častými výpadky suroviny na trhu vystřídáno nedůvěrou v léčebné účinky této rostliny jak u pacienta, tak i u lékaře a lékárníka.
Jde o to umět i s konopím pracovat jako s léčivem – v souladu s heslem J. E. Purkyně: „Kéž není léčení horší než sama nemoc.“
Všechny tyto tři skupiny se snažíme správně vzdělávat, abychom o přínosy, které s sebou konopná léčba přináší, nepřišli. Před každou léčbou lékaři trpělivě vysvětlují pacientům, co je to psychoaktivita, jak je předepisování konopí legislativně ukotveno, co lékař může, musí a v čem pacientovi vyhovět nemůže.
Samozřejmě také to, jak se léčebné konopí užívá, jak je to s řízením motorového vozidla, že je léčba v zásadě bezpečná, bude-li ordinována lékařem. Lékaři předepisující konopí mají být schopni tyto věci pacientům vysvětlit a na důkaz, že pacienti pochopili smysl léčby a možná úskalí, s nimi podepisují takzvaný informovaný souhlas (IS).
Funguje takto nastavený informovaný souhlas pro konopné pacienty všude v republice?
To přesně nevím, záleží na poskytovateli zdravotních služeb. U nás padlo rozhodnutí, že IS chceme mít založený v dokumentaci pacienta. Avšak informovaným souhlasem s konopnou léčbou naše péče o pacienta nekončí.
Legalizací konopí pro léčebné použití v roce 2013 začalo období plné výzev.
Pacientovi předáváme v rámci spolupráce se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) brožuru o konopné léčbě, kterou jsme si nechali natisknout, či malé vizitky s QR kódem a odkazem na informace na internetových stránkách SÚKL. Pro řadu pacientů je přínosem, že po načtení QR kódu do mobilu či tabletu si například cestou v metru mohou přečíst vše, co je zajímá.
Jak ještě řešíte v největší české nemocnici konopnou léčbu? Jsou zde další specifika oproti běžným léčivům?
V nemocnici máme takzvané lékové komise – první jsou „malé“ na úrovni jednotlivých klinik, pak je „velká“ komise, která řeší léčiva na úrovni celé nemocnice, a k tomu vznikla v roce 2013 i samostatná konopná komise. Ta sdružuje motolské lékaře a farmaceuty, kteří mohou a chtějí pracovat s konopím.
Hlavní otázkou zůstává, zda konopí, historií prověřená rostlina, obstojí nárokům a zvyklostem kladeným na léčiva 21. století a zda je ho potřeba. Případně které otázky prokazující účinnost a bezpečnost je nutno zodpovědět. Po konopné léčbě se zpravidla ptá pacient lékaře a praxe pak ukazuje, zda se kvalita pacientova života zlepšila či zůstala alespoň stejná a stav se nezhoršil. Jde o to umět i s konopím pracovat jako s léčivem – v souladu s heslem J. E. Purkyně: „Kéž není léčení horší než sama nemoc.“
Kolik lékařů vlastně v Motole dnes předepisuje konopí?
V první fázi projevilo zájem kolem osmi desítek specialistů, z nichž jednadvacet má vyřízené všechny náležitosti, aby mohli pacienty léčit konopím, ale reálně jej předepisuje zatím zhruba sedm. Lékárníků máme přihlášených pět. (…)
Text: Lukáš Hurt
Zajímá vás více? Celý rozhovor s ústavní farmaceutkou Veronikou Prokešovou a řadu dalších inspirativních článků, zajímavých rozhovorů, soutěží, rad a tipů najdete ve čtvrtém vydání magazínu Konopí, které je k dostání v trafikách po celé zemi! Magazín si můžete taktéž výhodně předplatit.