Post vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti po dvaceti letech nečekaně opustil Viktor Mravčík. Na konci září na sociálních sítích zveřejnil důvody, které ho k tomu vedly.
Konkrétně šlo o činnost národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové, popsanou následovně:
„Okopávání kotníků, opakované požadavky na zdůvodňování účasti na projektech nebo odborných setkáních, nařčení ze střetu zájmů, neoprávněná a poté stažená výtka za údajné nedodržení služebních postupů apod. To vše by se ještě dalo skousnout, i když pracovat pod takovým vedením je vysilující.
Systematické personální oslabování, oklešťování pravomocí vedení národního monitorovacího střediska, cenzura informací vydávaných navenek už se nedají přejít tak snadno. Ale nějak se mi s tím dařilo zápasit.
Odcházím sice dobrovolně, ale nerad.
Tím posledním a nejdůležitějším faktorem, který rozhodl o mém rozhodnutí odejít, je vývoj politiky v oblasti závislostí. Opakované pokusy rozbít funkční, v zahraničí oceňovaný systém koordinace drogové politiky v ČR, napomáhání těmto pokusům, nehájení zájmů koordinačního organismu, upřednostňování formálně byrokratických postupů před odbornými pohledy a názory, neschopnost korekce zásadních přešlapů v drogové politice (posledním příkladem je trestní stíhání vydavatele magazínu Legalizace, které by podle mého názoru moderní drogová politika měla odsoudit), bránění pokusům o moderní zákonnou regulaci v oblasti návykových látek a v poskytování adiktologických služeb.
Jsem z tohoto vývoje rozhořčený. Uvědomil jsem si, že svou další účastí bych dodával výše uvedeným krokům legitimitu a poskytoval v podstatě odborné krytí. Svým rozhodnutím odejít si chci zachovat svou lidskou a odbornou svobodu a kredit. Odcházím sice dobrovolně, ale nerad.
Odcházím z národního monitorovacího střediska, ale neodcházím z oboru. Těším se na další spolupráci při zkoumání a formulování politiky a služeb v oblasti závislostí.“