Spojené království má nového nejen krále, ale i předsedkyni vlády. A jedním z prvních kroků vlády pod vedením premiérky Liz Trussové bylo odmítnutí udělení formálního souhlasu k tomu, aby Bermudy přijaly zákon o legalizaci a regulaci marihuany – navzdory zprávám, že Trussová sama dříve legalizaci konopí podporovala.
Zákonodárci na Bermudách, které jsou od 17. století britským územím, na začátku letošního roku schválili „stěžejní“ návrh administrativy na legalizaci konopí. Ten byl ale několik měsíců pozdržen, protože vláda čekala na „královský souhlas“ – formální panovnický souhlas s legislativou – od guvernéra území jmenovaného Spojeným královstvím.
Údajně vadí mezinárodní smlouvy
Ve stejný den, kdy se Trussová stala premiérkou Spojeného království, vláda informovala Bermudy, že se rozhodla „nesouhlasit s návrhem zákona v předloženém znění“, oznámila bermudská guvernérka Rena Lalgieová. Spojené království uvedlo, že souhlas nemůže udělit na základě výkladu mezinárodních smluv, které členským státům brání v legalizaci konopí z jiných důvodů, než je lékařské nebo vědecké využití.
Bermudská ministryně spravedlnosti v úterním prohlášení uvedla, že vláda bude i přes odepření souhlasu pokračovat v provádění reformy. „Zklamání, ale ne překvapení, s ohledem na meze našeho ústavního vztahu s vládou Spojeného království a jejich archaický výklad úmluv o omamných látkách,“ prohlásila ministryně spravedlnosti Kathy Lynn Simmonsová. „Obyvatelé Bermud demokraticky vyjádřili svou touhu po regulovaném režimu udělování licencí na konopí, a to na základě silné podpory u volebních uren a rozsáhlého procesu veřejných konzultací.“
Bermudy chtějí legalizovat, ale jejich právní status je dost matoucí. Je to přežitek z koloniálních dob.
Podle bermudského návrhu by byl zřízen regulační orgán pro rekreační konopí, který by řídil udělování licencí pro konopné podniky a vydával doporučení ohledně budoucích řešení. Dospělí starší 21 let by mohli na veřejnosti držet až sedm gramů sušiny, případně více, pokud by měli platný typ licence. Cílem návrhu zákona je upřednostnit udělování licencí těm lidem, kteří jsou neúměrně postiženi válkou proti drogám.
Poplatky vybrané držiteli licencí by pokryly náklady na správu programu a tyto příjmy by mohly být také rozděleny na podporu programů protidrogové léčby, školení držitelů licencí v oblasti pěstování a vědeckého výzkumu konopí.
Steve Rolles, vedoucí politický analytik Nadace pro transformaci drogové politiky, konstatoval, že „Bermudy chtějí legalizovat, ale ačkoli jsou oficiálně nezávislé, jejich právní status je dost matoucí. Je to hloupý přežitek z koloniálních dob.“
Osvoboďte trávu
Není jasné, zda je odmítnutí souhlasu odrazem postoje nového vedení britské vlády k legalizaci, nebo zda bylo rozhodnutí přeneseno z předchozí vlády premiéra Borise Johnsona. V každém případě byla nová konzervativní premiérka Trussová klíčovou postavou předchozí vlády. Donedávna zastávala funkci státní tajemnice pro zahraniční věci, záležitosti Commonwealthu a rozvoj, která dohlíží na schvalování či zamítání žádostí.
Trussová byla dříve liberální demokratkou a údajně podporovala legalizaci konopí. Jeden z jejích bývalých přátel řekl rozhlasové stanici BBC Radio 4, že Trussová se snažila polepit zdi jejich univerzity plakáty s nápisem „Free the Weed“ (Osvoboďte trávu).
Za pozornost stojí i to, že Spojené království udělilo královský souhlas Kanadě poté, co tato země v roce 2018 legalizovala konopí. Kanada je však spolu s Austrálií obecně nezávislejší na vládě Spojeného království a funguje na základě jiného právního statutu, který jí poskytuje více legislativních svobod ve srovnání se zámořskými územími, jako jsou Bermudy.
Léčebné konopí bylo na Bermudách legalizováno na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2016, které umožňuje lidem požádat o licenci k legálnímu držení a užívání marihuany pro léčebné účely. Dekriminalizováno je rovněž držení až sedmi gramů konopí.