S nárůstem obsahu THC v konopí v posledních letech stoupají i obavy z možných nežádoucích účinků na duševní zdraví, výkon ve škole či zaměstnání nebo při řízení motorových vozidel.
Mezi ně patří změny nálady či kognitivního výkonu. Ačkoli jsou akutní efekty konopí již dobře známy, méně jasné je, zda nebo jak dlouho tyto účinky přetrvávají. Nedostatkem předchozích studií je i vyloučení uživatelek.
Vliv maximálně na krátkodobou paměť
Celkem 91 dobrovolníků z řad zdravých mladých dospělých pravidelných uživatelů konopí (jednou až čtyřikrát týdně) bylo zkoumáno kanadskými vědci z Torontské univerzity a Centra pro závislost a duševní zdraví v Torontu.
Studie byla kontrolovaná placebem – třetina dobrovolníků dostala konopí bez THC nebo CBD, dvě třetiny konopí s obsahem THC 12,5 procent.
Užívání konopí u pravidelných uživatelů má jen minimální vliv na kognitivní výkon.
Dobrovolníci byli pod drobnohledem vědců při konzumaci konopí (dle libosti), bezprostředně po ní a ještě 24 a 48 hodin poté. Nálada a duševní výkon byly sledovány v sérii úkolů, dotazníků, IQ testů a ve zkoušce řidičské způsobilosti. Studie potvrdila známý akutní efekt na krátkodobou paměť.
Nejdéle trvajícím efektem (24 hodin) byl pocit přátelství a nadšení, z čehož autoři publikace vyvodili závěr, že „užívání konopí u pravidelných uživatelů má jen minimální vliv na kognitivní výkon a není důkaz, že by docházelo k jeho snížení.“