Konopná semena se přidávají do ovesných snídaňových směsí a kaší, do jogurtu ke svačině, do mléčných koktejlů, smoothie, zeleninových polévek, dezertů či moučníků. Jejich používání je návratem k samotným základům stravy našich předků – sběračů i zemědělců.
Konopné semínko představuje ideálně „zabalený“ koncentrát významných nutričních látek. Stejně jako ostatní olejnatá semena obsahuje prospěšné tuky hlavně ve formě polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin, což je nesporným pozitivem, neboť tyto látky náš organismus neumí vyrobit. Pro jeho rovnováhu jsou však naprosto klíčové.
Stále se ale najde dost takových, kteří budou tvrdit, že konopná semena jsou bez chuti a že jejich popularita je spíše marketingovou záležitostí než otázkou vyvážené stravy. Není nic snazšího než takové námitky uvést na pravou míru. Jaké jsou tedy skutečné výhody a nevýhody semenné stravy?
Co se dozvíte?
Zdravá troška
Navzdory všem pozitivům, která semínka lidskému organismu přinášejí, mají i svá „ale“. V první řadě by si měl člověk uvědomit, že ořechy a semena jsou nositeli významné energetické hodnoty.
Vláknina obsažená ve slupce konopného semínka příznivě ovlivňuje funkci střev.
Ze své podstaty jsou vlastně zásobárnou, ze které malá rostlinka čerpá klíčové látky, a tak když jich sníme příliš mnoho, tak se může stát, že překročíme rozumná nebo doporučená množství.
Největším rizikem v tomto ohledu je uzobávání při sledování televize, při čtení nebo práci, kdy si ani neuvědomujeme, kolik jsme toho snědli. Je tedy lepší si hned ráno odměřit porci na celý den.
Stravitelnost konopných bílkovin
Konopné bílkoviny jsou snadněji stravitelné než jiné bílkoviny – viz tabulka. Odstraněním obalu (slupky) se zlepší stravitelnost a výsledné hodnoty konopné bílkoviny.
Z konopného semene lze získat téměř 100% proteinový koncentrát, který je vhodným doplňkem stravy pro všechny, kdo vyžadují mimořádně kvalitní bílkovinu. Extrakt v podobě prášku lze přidávat do nápojů.
Tento nízkotučný prášek neobsahuje žádné uhlohydráty, proto je trvanlivější než jiné konopné výrobky. Standardně je na trhu k dostání 50% konopný protein, který obsahuje i zdravé tuky a důležité minerální látky. Lze ho snadno přidávat do koktejlů, obilných kaší, müsli, zeleninových šťáv, polévek nebo třeba pomazánek.
Prospěšnost vlákniny
Slupka konopného semene obsahuje 60 až 70 procent nerozpustné vlákniny. Vláknina (odborně řečeno polysacharidy z buněčné stěny, které se neštěpí trávicími enzymy) ovlivňuje funkci střev – nerozpustná vláknina působí proti zácpě a má příznivý účinek na některá střevní onemocnění (hemoroidy, divertikulitidu), působí rovněž preventivně proti rakovině střev.
Příznivý účinek v redukční dietě je dán i rychlejším pocitem sytosti. Rozpustná část vlákniny zpomaluje vyprazdňování žaludku, trávení a vstřebávání potravin s vlákninou.
Dalším příznivým účinkem rozpustné vlákniny je snížení krevních tuků – cholesterolu i triglyceridů. Ve střevě dochází k vazbě cholesterolu a žlučových kyselin na složky vlákniny a k jejich vylučování.
Opatrně při akutním onemocnění střev
Někdy ale může být doporučeno omezit konzumaci ořechů a semen, a to v případě akutních potíží, jako je zánět střevních výchlipek, kdy je střevo podrážděné, nebo při zánětlivém střevním onemocnění, jako je Crohnova choroba. Dále také při ulcerózní kolitidě či akutním průjmovém onemocnění. Než se situace uklidní, je dobré střevo nedráždit a tuto stravu omezit.
V akutní fázi onemocnění se tedy doporučuje těchto potravin vyvarovat, nicméně ani „preventivní“ vyřazování z jídelníčku není vhodné.
Loupaná nám dají více
V každém případě konopná semínka raději konzumujte čerstvá loupaná nebo rozemletá – v proteinovém prášku nebo mouce.
I když jsou velmi drobná, je téměř nemožné neloupaná semena pečlivě rozkousat, a tak projdou trávicím ústrojím celá a zafungují ve střevech spíše jako hrubá vláknina, tedy jakýsi kartáč.
Konopné bílkoviny jsou snadněji stravitelné než jiné bílkoviny.
Koho by trápil nedostatek vlákniny vinou absence slupky, ten si může na trhu pořídit různé prášky ze slupek konopného semínka, které zajistí pohodlné doplnění vlákniny ve stravě na kýžené hodnoty.
A ještě jedna rada na závěr. Kvůli obsaženým polynenasyceným mastným kyselinám mají semínka omezenou trvanlivost, proto je vhodnější nedělat si zásoby a raději nakupovat častěji čerstvá.