Už na vás také dolehla tíha novoročních předsevzetí? Držíme palce všem, kdo se rozhodli udělat něco pro své zdraví a snižují nadváhu nebo přestali s kouřením. O úspěchu bude spolurozhodovat i váš endokanabinoidní systém – a zde zjistíte, jak si ho jednoduše naklonit na svou stranu.
Obezita patří spolu s kouřením mezi hlavní faktory vzniku civilizačních chorob – společně se stresem, nedostatkem pohybu, nadužíváním alkoholu, nezdravou stravou a znečištěním ovzduší.
Těchto sedm faktorů je zodpovědných nejen za spoustu úmrtí, ale také za obrovskou finanční zátěž zdravotnického systému (odhadem až 80 procent prostředků).
Endokanabinoidní systém neměníme, neřídíme, jen ladíme.
A přitom rozvoji mnohých civilizačních chorob, zejména těch kardiovaskulárních, lze předejít jednoduchou úpravou životního stylu.
Endokanabinoidní systém
Není divu, že jakmile se objevily informace o tom, že endokanabinoidní systém se významně podílí na kontrole energetické rovnováhy a tělesné hmotnosti, okamžitě k němu bylo nasměrováno úsilí mnoha badatelů.
Díky tomu dnes víme, že se jedná o velmi sofistikovaně působící systém, který ovlivňuje nejen energetický metabolismus a ukládání tuků, ale i psychiku a celkovou harmonii těla ve vztahu zdraví – nemoc. Úskalí je v tom, že působení není jednostranné.
Endokanabinoidní systém totiž nejen řídí, ale i reaguje na podněty z okolního prostředí. V případě chybné životosprávy – například dlouhodobého přejídání a špatné kvality jídla, silného kouření a podobně – dochází k chronické hyperstimulaci endokanabinoidních receptorů a tím k narušení rovnováhy. Tělesné funkce nefungují, jak by měly, a to vede k problematickým stavům.
Začarovaný kruh
Kardioložka MUDr. Kristýna Ranná, která se věnuje i takzvané balanční medicíně neboli endokanabinologii, popisuje „začarovaný kruh bažení“. Na příkladu jídla (s kouřením je to podobné) uvádí, že po každém nasycení se spouští okruh procesů, které nám navodí pocit spokojenosti. Je to jakási odměna, která nás stimuluje i k budoucímu shánění potravy.
Tyto procesy jsou evolučně hluboce zakořeněny v našem endokanabinoidním systému již miliony let. V důsledku to znamená, že se pro nás atraktivita jídla zvyšuje i ve chvíli, kdy jsme již nasyceni. Má to na svědomí hyperaktivovaný endokanabinoidní systém.
Ten má totiž stále za to, že budeme nuceni překonávat kilometry nehostinnou krajinou s nejistým výsledkem dalšího sousta, jak se to dělo našim předkům po většinu období vývoje lidského rodu. Proto nás vede k tomu sníst veškeré dostupné jídlo tady a teď. Abychom narušili tento „začarovaný kruh bažení“, potřebujeme dostat endokanabinoidní systém do rovnováhy.
V roce 2006 byl na trh uveden lék Rimonabant. Jednalo se blokátor endokanabinoidního systému, který v klinických zkouškách zaznamenal úspěšné výsledky při léčbě obezity a jako vedlejší efekt i významně podpořil odvykání kouření. Zdálo se, že problém byl vyřešen.
Bohužel komplexnost některých řešení stále překračuje naše schopnosti. Necitlivé zásahy do funkce endokanabinoidního systému pomocí farmak začaly po počátečních úspěších přinášet nebezpečné vedlejší účinky. Endokanabinoidní systém je totiž úzce provázán i s psychikou.
Rimonabant narušoval duševní vyrovnanost uživatelů, působil stavy depresí, které v krajních případech skončily sebevraždou. I proto byl lék v roce 2008 stažen z trhu.
Tato zkušenost nám ukazuje, že musíme k zásahům do endokanabinoidního systému přistupovat zodpovědně, a to přírodními cestami, změnami vzorců chování a citlivými neinvazivními metodami. Endokanabinoidní systém neměníme, neřídíme, jen ladíme.
Hodné tuky
Snad máme dobrou radu pro všechny, kdo se rozhodli s kouřením a nadváhou bojovat. Správná funkce endokanabinoidního systému je zásadním způsobem spojena s tuky v naší stravě. Ano, čtete dobře – s tuky! Ty jsou ale při hubnutí tabu, namítnete ihned. A to je právě velký omyl.
Konopné semínko obsahuje vysoký podíl omega 3 a 6 mastných nenasycených kyselin v ideálním poměru 1 ku 3.
Ještě než se pustíte do zásadních změn ve své životosprávě, nespěchejte a vždy se jako první zaměřte na to, abyste pomohli svému endokanabinoidnímu systému k návratu do rovnováhy. On se vám pak několikanásobně odmění – tím, že vaše úsilí o snížení nadváhy bude účinnější a úspěšné.
Prvním krokem je zaměřit se na podíl „hodných“ tuků ve stravě. Jedná se hlavně mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny – známé omega 3, 6, 9. Tyto vzácné látky, které si naše tělo neumí vyrobit, jsou základními stavebními kameny endokanabinoidů a hormonů. Je proto zcela nezbytné dbát na jejich důsledné užívání, a to ve správném poměru (v případě omega 3 a 6 se uvádí poměr 1 : 2 až 1 : 3).
Dejte si období 50 až 60 dní jako přípravu svého endokanabinoidního systému. Ani sportovci přece nevstupují do závodu bez tréninku. Jak na to? Snadná odpověď – název systému je přece odvozen od latinského cannabis, tedy konopí! Konkrétně konopné semínko obsahuje vysoký podíl omega 3 a 6 mastných nenasycených kyselin.
Příroda nám je navíc namíchala v ideálním poměru 1 ku 3. Stačí dvě polévkové lžíce loupaného semínka nebo za studena lisovaného konopného oleje denně, a je hotovo. K tomu se vyhněte nejvýraznějším dietním chybám, tedy konzumaci silně průmyslové stravy a fastfoodu, a vraťte se k základním potravinám – inspirujte se například středomořskou kuchyní.
Tip: Zejména v zimním období dodejte tělu i silně deficitní vitamin D. Zde bude asi nutné sáhnout po některém doplňku stravy. Jakmile se opět objeví dostatek slunečního záření, je možné vitamin D opět vysadit – musíme ale na venku na slunci trávit dostatečné množství času.
Relax místo stresu
Dalším krokem během přípravného období je ujasnit si, co vlastně chceme a proč to děláme. Uvědomme si, jaké přínosy příklonem k správné životosprávě získáme. Snažme se pracovat s každodenním stresem, mírně zvolnit a více relaxovat. Dobře spát.
Prvním krokem je zaměřit se na podíl „hodných“ tuků ve stravě.
I v tom nám pomůže konopí. Na trhu jsou přípravky s CBD extrakty, které při rozumném užívání (to znamená raději méně a dlouhodoběji) napomohou zklidnění a celkově podpoří organismus. Žádoucí je samozřejmě zvýšit tělesnou aktivitu. Rozmyslete si, jaký pohyb máte rádi, a ten si dopřejte.
Všechny tyto faktory významně přispívají k harmonizaci endokanabinoidního systému. Je prokázáno, že tělesná cvičení a meditativní techniky podporují tělesnou harmonii, která je vlastně jinou stránkou správného fungování endokanabinoidního systému.
Nespěchat
Chceme-li učinit změnu, nespěchejme. Nedržme diety, nebuďme hladoví – jezme dostatečně a zdravě! Nepřehánějme to s doplňky stravy – bohatě stačí výše uvedený vitamin D. Jezme zdravé „hodné“ tuky – například v konopných potravinách. Vydržme to takto dva měsíce a pak se s vyladěným endokanabinoidním systémem můžeme směle vrhnout na další cíle!
Tento článek vznikl ve spolupráci s týmem Jez konopí.
Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!