Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
    • Seznam trafik
    • Prodejní místa DVOJPACKu
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2023
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Zahrádkářův průvodce: 7 nejčastějších chyb při pěstování 

9. září 2022 | Rubrika: Pěstování
Zdroj: unsplash.com

Začátek pěstitelské sezóny je tu. Není proto na škodu si připomenout, jakých nejčastějších chyb se zahradníci při kultivaci konopí dopouštějí, Na co si dát pozor a jak o své legální rostliny správně pečovat? 

Konopí je všestranným a nenáročným druhem a jeho pěstování není nějak těžké. Stačí se držet několika jednoduchých zásad a vyhnout se nejčastějším chybám. 

Co se dozvíte?

  • 1. Neuspěchat začátek 
  • 2. Pozor na nevhodnou nebo znečištěnou půdu
  • 3. Nezapomínat na mikroklima 
  • 4. Nepodceňovat správné zalévání
  • 5. Přehnojení nebo nedostatečná výživa
  • 6. Ochrana před škůdci a plísněmi
  • 7. Brzké nebo pozdní sklízení

1. Neuspěchat začátek 

První paprsky jarního slunce probudí v každém zahradníkovi touhu vrhnout se do práce. Někteří pak ale uspěchají klíčení nebo vysazují rostliny ven příliš brzy. Nečekané zhoršení počasí nebo noční mrazy mohou snadno překazit plány na úspěšný start sezóny. Příhodný čas na výsadbu venkovního konopí nastává teprve tehdy, když noční teploty neklesají pod 10 °C, což na našem území bývá koncem dubna až začátkem května. 

Do té doby se lze věnovat klíčení semen a předpěstování sazenic v teple domova. Jde o oblíbenou metodou řady pěstitelů, protože šetří čas a ochrání malé rostlinky před vlivy počasí. Začíná se obvykle dva až tři týdny před plánovanou výsadbou. Výjimkou jsou samonakvétací odrůdy, u kterých je vhodné s klíčením počkat až na konec května a vysazovat je přímo na venkovní stanoviště.

Vzrostlému konopí vyhovují krátká období sucha, což jej stimuluje k větší produkci kořenů.

Nezapomínejte, že i právě vyklíčená semínka potřebují dostatek světla. Jinak by se stonky s prvními lístky vytahovaly do výšky a snadno se lámaly. V prvních týdnech postačí rostlinky nechat na parapetu okna, kam po většinu dne svítí slunce (toto neplatí v případě samonakvétacích odrůd). 

V případě, že doma není to správné místo, je možné sazenice pěstovat pod slabým pěstebním světlem nebo i obyčejnou lampičkou. Vhodné je osvětlení v denním či růstovém barevném spektru s větším podílem modré barvy. Pozor na příliš intenzivní světlo, které by mladé listy rostlin popálilo. Na předpěstování sazenic bohatě postačí lampa s příkonem do 20 wattů. 

2. Pozor na nevhodnou nebo znečištěnou půdu

Konopí je všestranným druhem a vyroste téměř kdekoli, ale jen v kvalitní půdě lze vypěstovat skutečně kvalitní rostliny. Kořeny potřebují vhodné prostředí v podobě substrátu, který dobře zadržuje vodu, je prodyšný, a především má správné pH. Kyselost půdy totiž ovlivňuje schopnost kořenového systému vstřebávat živiny. V příliš kyselém či zásaditém prostředí trpí rostliny živinovými nedostatky, přestože je jich v půdě dostatek. 

Zdroj: Pexels.com

Zdroj: Pexels.com

Konopí se nejlépe daří v mírně kyselých půdách s pH v rozmezí od 5,8 do 6,5. Nejsme-li si jisti kyselostí a kvalitou naší půdy, měli bychom zvážit odeslání vzorků do certifikované zemědělské laboratoře, kde je za malý poplatek otestují. Dozvíme se tak nejen pH půdního substrátu, ale také obsah živin a další užitečné informace, které nám pomohou o rostliny správně pečovat. 

Testováním půdy lze odhalit také obsah těžkých kovů. Jejich nadlimitní množství by znamenalo, že je nevhodná pro pěstování (nejen) konopí. To má totiž neuvěřitelnou schopnost tyto zdravotně závadné látky z půdy odčerpávat a ukládat je do svých tkání. Proto bývá pěstováno za účelem revitalizace míst znečištěných například těžbou nebo ekologickými katastrofami.

3. Nezapomínat na mikroklima 

Rostliny pěstované venku neovlivňuje pouze počasí, ale i specifické mikroklima v jejich nejbližším okolí. Konopí je nejlepší vysazovat na slunných místech. V tmavých koutech zahrady rostliny naopak příliš neporostou, protože nebudou mít dostatek energie pro fotosyntézu. Navíc jsou stinná a vlhká místa ideálním útočištěm pro škůdce i plísně. Na vytvoření konopné zahrádky je optimální hledat místo orientované k jihu, na které dopadá v létě nejvíce slunečních paprsků.

Plísním předejdeme především správným výběrem stanoviště, pravidelnou péčí a preventivními postřiky.

Pěstební stanoviště by mělo být vzdušné, protože pro zdravý růst potřebuje konopí drobné poryvy větru. Díky nim budou stonky silnější a v období kvetení se nebudou ohýbat pod vahou palic. Některé odrůdy vyrostou i do výšky několika metrů a silný vítr by je mohl polámat. Z toho důvodu je někdy nutné je ke konci kvetení podepřít nebo přivázat k pevné opoře. 

Při pěstování většího počtu rostlin by každá z nich měla mít v zahrádce dostatek vlastního místa. V konopném houští je sice radost pobývat, ale zároveň je skvělou líhní pro plísně. Různě proplétající se rostliny je těžké prostříhávat a správně o ně pečovat. Měly by mezi nimi při výsadbě zůstávat zhruba dva metry volného prostoru, protože venku mohou celkem zmohutnět. 

4. Nepodceňovat správné zalévání

Bez vody se rostliny neobejdou a nesprávné zalévání jim může ublížit, zpomalit jejich růst nebo je i zahubit. Příliš intenzivní zalévání způsobí, že kořenový systém nebude mít dostatek vzduchu, rostliny se budou dusit a kořeny mohou uhnívat. Málo zalité i přelité rostliny vypadají podobně: mají nápadně svěšené listy. Vlhkost substrátu snadno zjistíme zabořením prstu do půdy.

Sazenice potřebují neustálý přísun vody a substrát, ve kterém rostou, musí být stále trochu vlhký. Zalévat je ideální častěji a menším množstvím zálivky. Jak rostliny mohutní, budou potřebovat zálivku méně často, ale zato větší množství. Vzrostlému konopí vyhovují krátká období sucha, což jej stimuluje k větší produkci kořenů.

Kvalita vody zásadně ovlivňuje zdraví rostlin. Voda z kohoutku by měla být alespoň den či dva odstátá, aby z ní vyprchal chlor, který poškozuje prospěšné půdní mikroorganismy. Na zalévání venkovních rostlin výborně hodí dešťovka, která je zdarma, ale při dlouhodobém skladování se v ní mohou množit patogeny. Zapáchající nebo jinak znečištěnou vodu je radno nepoužívat.

5. Přehnojení nebo nedostatečná výživa

Pěstitelé mají často obavy, že rostliny nebudou mít dostatek živin, a tak při venkovním pěstování používají obrovská množství hnojiv. Je to však neekologické, navíc vysoká koncentrace hnojiv v půdě může rostlinám ublížit. Přehnojené konopí je poznat podle nápadně spálených konečků listů. V takovém případě radí odborníci zalévat jen čistou vodou do doby, než kořeny vstřebají přebytečné živiny z půdy.

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Při pěstování v kvalitním substrátu není v prvních týdnech života potřeba rostlinám dodávat žádnou dodatečnou výživu. V následujícím období vegetativního růstu, tedy před objevením prvních květů, potřebuje konopí především dostatek dusíku, který je důležitý pro tvorbu nových tkání. Jeho nedostatek se projeví nápadným žloutnutím nejstarších listů, které začíná ve spodních patrech rostlin.

V období kvetení mají rostliny zvýšenou potřebu fosforu a draslíku. Nedostatek draslíku se projeví spálenými okraji na listech. Deficit fosforu poznáme podle pokroucených listů s tmavě zelenými nekrotickými skvrnami. Tyto minerální látky jsou přítomny ve většině květových stimulátorů.

6. Ochrana před škůdci a plísněmi

Při venkovním pěstování je vcelku běžné, že se na rostlinách objeví hmyz. Z parazitických druhů jsou pro konopí nebezpečné zejména svilušky a mšice. Množí se neskutečně rychle a sají mízu z tkání, což rostliny oslabuje a ty jsou pak náchylnější k útokům dalších patogenů. Včasná prevence je nejsnadnějším způsobem, jak tyto škůdce odradit. Skvělým řešením jsou postřiky z nimby indické (neem oil) a další organické přípravky šetrné k přírodě.

Zatímco škůdci se rostlinách nejčastěji objevují na jaře a v létě, chladnější počasí ke konci sezóny přeje plísním. Jim se podrobně věnujeme například v Konopí č. 18 a na našem webu v rubrice Pěstování.

Jak rostliny mohutní, budou potřebovat zálivku méně často, ale zato s větším množstvím vody.

Nejen hmyz, ale i slimáci nebo další zvířata si s oblibou pochutnávají na šťavnatých listech konopí. Otravné plže snadno zastaví speciální granule, které jsou k dostání v každém zahradnictví. Před většími zvířaty můžeme ochránit zahrádku drátěným pletivem. Na některých místech se pěstitelé dokonce setkávají i s nájezdy vysoké zvěře, která dokáže poničit i mohutné rostliny.

7. Brzké nebo pozdní sklízení

Načasování sklizně venkovního konopí ovlivňuje řada faktorů. Obrovskou roli hraje samozřejmě počasí, ale i genetika pěstované odrůdy a specifické potřeby pěstitele. S jistotou lze říct, že první mrazy znamenají konec sezóny. Zralost květů se však vyplatí pozorně sledovat mnohem dříve. Většina u nás pěstovaných odrůd konopí dozrává přibližně 50–70 dnů od výskytu prvních pupenů

Uspěchaná sklizeň člověka připraví nejen o drahocenné kanabinoidy jako CBD, CBG, CBN a další, ale také o vonné terpeny, které dodávají konopí jeho pestré aroma. 

Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat, lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.

Ohodnoťte tento článek
CBDCBGgrowingmikroklimaoutdoorphplísněsamonakvétací odrůdyškůdcitechnické konopíTHC

Filip Ostrowski

Novinář a konopný aktivista původem z dalekého polského severu, který má téměř dvacetileté zkušenosti s pěstováním konopí a nebojí se je použít. Vždy s hlavou v oblacích a nohama pevně v zemi je připraven zplodit další zajímavý článek.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Testovací prostor. Foto: growmarket.cz Pěstování

      Test sadbovacích médií

    • Už raší! Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Na prahu sezóny

    • Zdroj: Dutch Passion Pěstování

      Pěstitelská recenze CBD Charlotte’s Angel 

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Zdroj: unsplash.com

      Konopná politika: Legalizace, nebo regulace?

      22. března 2023
    • Ulice ve městě.

      Kanada: Padající ceny potápějí největší pěstitele

      21. března 2023
    • Zdroj: hempoint.cz

      Představení CzecHemp s Hankou Gabrielovou

      20. března 2023
    • CBD olej a časopisy

      Březnová akce: Prémiový 10% CBD olej s 0,5 %THC k předplatnému!

      19. března 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    Zajímá vás, jak konopí může pomoci zachráni Zajímá vás, jak konopí může pomoci zachránit planetu a kdo se o to v Česku dnes snaží❓🌎  Pak vám vřele doporučujeme obsáhlé představení činnosti a aktivit Českého konopného klastru CzecHemp v rozhovoru s Hana Gabrielová v aktuálním vydání Magazín Konopí a na našem webu:  Kdy vznikl Český konopný klastr a co bylo prvotním impulsem?
S myšlenkou na založení klastru přišel v roce 2017 lékař a dlouholetý bojovník za práva konopných pacientů Pavel Kubů poté, co se potkal s Pavlou Břuskovou, jež kdysi založila Národní klastrovou asociaci a tehdy pracovala na mezinárodním podunajském projektu zaměřeném na bioekonomiku.  Současnými členy klastru jsou nejen podnikatelské subjekty z různých konopných oborů, ale i univerzity či výzkumné ústavy, které se věnují konopným projektům.  V rámci tohoto projektu byly hlavními pilíři přírodní stavitelství, bioplasty a přírodní medicína. S Pavlem nám přišlo, že konopí tyto oblasti pěkně propojuje, a nakonec bylo jedním z výstupů projektu založení klastru CzecHemp. Na konci roku 2017 proběhla zakládací schůzka a na jaře 2018 jsme svolali všechny konopné aktéry a vyzvali je ke zmapování bariér a příležitostí v konopném průmyslu.  S jakými cíli jste klastr zakládali?
Cíle vycházejí z definovaných bariér, kdy se jako problematické body ukázaly například regulace a neexistence THC limitů v potravinách, chybějící sklizňová a zpracovatelská technologie pro průmyslové konopí a v oblasti léčebného konopí chybělo vzdělávání lékařů, farmaceutů a státní správy. Naším cílem bylo tedy tyto bariéry odstranit a posílit zájem úřadů o podporu konopného průmyslu v oblasti potravinářství i jako místního zdroje přírodních materiálů v různých oblastech průmyslu a jeho uplatnění v bioekonomice.  Koho všeho dnes klastr sdružuje a kam se za čtyři roky existence posunul?
Současnými členy klastru jsou nejen podnikatelské subjekty z různých konopných oborů, ale i univerzity či výzkumné ústavy (...)  Celý článek najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Pozitivní vliv kanabinoidů na spánek potvrzují Pozitivní vliv kanabinoidů na spánek potvrzují už i klinické studie😴🌿
Australský tým lékařů se v nejnovějším výzkumu rozhodl reagovat na nedostatek klinických randomizovaných kontrolovaných studií potvrzujících vliv fytokanabinoidů na spánek. Výsledky otiskl specializovaný časopis Journal of Sleep Research.  V článku se dozvídáme, že na nespavost, potíže s usínáním nebo spánkem trpí až 30 procent běžné populace. Šestitýdenní studie na 29 dospělých pacientech s nespavostí měla za cíl posoudit účinnost a snášenlivost kokosového oleje s THC a CBD v poměru 10 : 15.  Lékaři denní dávku kanabinoidů opatrně titrovali po dobu dvou týdnů od 2 miligramů THC a 3 miligramů CBD denně až do 15 miligramů THC a 22,5 miligramů CBD za den. Po týdnu bez podávání jakékoli léčby se skupiny pacientů s kanabinoidy nebo placebem vyměnily. Účinnost byla hodnocena (...)  Celý text najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    JARNÍ KONOPNÉ AKCE V ČESKU 🇨🇿🌿😎 Let JARNÍ KONOPNÉ AKCE V ČESKU 🇨🇿🌿😎
Letošní jaro bude plné zajímavých konopných událostí a akcí, o které by byla škoda přijít. Tradičně se můžeme těšit na veletrh Konopex v Ostravě, jehož je magazín Konopí hlavním mediálním partnerem.  Po loňském úspěchu se organizátoři rozhodli zůstat věrni krásným prostorům Trojhalí Karolina, kde se sejdeme o víkendu 21. až 23. dubna! Doslova o pár dní později – v úterý 25. dubna – se v brněnské Hvězdárně a planetáriu koná již osmý ročník prestižní medicínsko-vědecké konference Konopí a věda, kterou organizují (...)  Celý článek najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Pětadvacáté vydání je k dostání od 2. 3. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 26 vyjde 11. 5. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Zdroj: unsplash.com

      Konopná politika: Legalizace, nebo regulace?

      22. března 2023
    • Ulice ve městě.

      Kanada: Padající ceny potápějí největší pěstitele

      21. března 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-23 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Potvrďte nám​​, že už vám bylo 18 let, a vyberte si nastavení cookies
    Pomocí cookies, které používáme na tomto webu, můžeme lépe vyhodnocovat návštěvnost nebo vám přizpůsobit reklamu na míru. Díky tomu vám už nic neunikne.

    Můžete nyní buď „Přijmout“ všechny cookies nebo si pomocí tlačítka „Nastavit“ upravit nastavení na míru dle vašich preferencí. Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že už vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Nastavit
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 25 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více