Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Defoliace neboli odlistění je užitečná technika, kterou používají zkušení pěstitelé okrasných i užitkových rostlin. Někteří pěstitelé konopí využívají cílené odlistění k prevenci chorob, zlepšení cirkulace vzduchu a k dosažení větší úrody.
V přírodě, kde dochází k defoliaci přirozeně, průběžně opadávají staré nebo nemocné listy a zároveň rostlina vytváří nové mladé lístky. Opadavé stromy a keře se před zimou zbavují svých listů téměř najednou a nové vyrostou až na jaře.
Konopí patří k rostlinám, u kterých dochází k postupnému žloutnutí a uvadání nejstarších listů. Přirozené žloutnutí je důsledkem odčerpání živin a začíná vždy v nejnižších patrech rostliny.
List a jeho funkce
Většina z nás si ze školy pamatuje, že listy jsou hlavním místem, kde v rostlinách probíhá fotosyntéza. Tato jedinečná schopnost umožňuje rostlinám, řasám a některým druhům bakterií přeměnit energii slunečního záření na energii chemických vazeb.
Nejdříve se zbavujeme nejstarších listů ve spodních patrech, ale zkušení pěstitelé si troufnou i na odstranění těch listů, které stíní květům.
Odpadním produktem tohoto procesu je přitom kyslík, což z organismů schopných fotosyntézy dělá nepostradatelný článek všeho života na Zemi.
Na povrchu listů se nacházejí stomata, což jsou průduchy, jimiž se při procesu nazývaném transpirace vypařuje z rostlin voda ve formě vodní páry. Transpirace je nezbytná pro příjem vody, neboť udržuje správný tlak v cévních svazcích rostlin.
Při svých metabolických procesech rostliny spotřebují jen zlomek vody, který z půdy nasají kořeny, a zbytek se vypaří stomaty. V kořenech vzniká podtlak, který jim umožňuje vstřebávat čerstvou vodu ze substrátu. Transpirací se rostliny také ochlazují. V neposlední řadě listy slouží rostlinám jako zásobárna živin a jsou dějištěm mnoha biochemických procesů.
Jak rostliny reagují na umělou defoliaci?
Z praxe a dostupných výsledků pokusů na jiných druzích rostlin můžeme vypozorovat několik důsledků umělého odlistění. Bezprostředně po defoliaci dojde u rostliny k omezení schopnosti fotosyntézy a transpirace, v důsledku ztráty plochy listů. Pokles není pouze úměrný odstraněné ploše listů, ale liší se podle stáří odebraných listů.
Pokud bychom z rostliny odstranili pouze mladé lístky a ponechali na ní jen starší plně vyzrálé listy, bylo by omezení fotosyntézy a transpirace podstatně vyšší a dlouhodobější než v opačném případě.
Mladší listy mají totiž větší schopnost se adaptovat na nové potřeby rostliny a velmi rychle nahradí odstraněné části. Jak listy stárnou, schopnost se u nich vytrácí. Defoliace má za následek pozastavení růstu kořenů a rostlina přesune většinu svých zdrojů k produkci nových listů.
Pro mnoho pěstitelů je defoliace jedním ze způsobů, jak dosáhnout větší úrody. Z pokusů provedených na jiných druzích kvetoucích rostlin vyplývá, že odstranění některých listů ve správnou chvíli má skutečně pozitivní vliv na produkci květenství.
Zkušenosti pěstitelů konopí hovoří jasně, že květy ve stínu jsou menší a dozrávají pomaleji než květy na přímém světle. Jev je dobře pozorovatelný v indoorových pěstírnách, kde světlo dopadá na rostliny vždy ze stejného úhlu a stín dopadá na jedno místo po celý denní cyklus. Při pokusech na jahodách bylo pomocí defoliace dosaženo zkrácení doby potřebné k nástupu kvetení.
Zajímavé je, že tento jev byl patrnější v případech, kdy na pokusných rostlinách byly ponechány starší listy. Pravděpodobným vysvětlením může být, že starší listy produkují větší množství květových hormonů než mladší listy. Bohužel podobné výzkumy dosud nebyly provedeny přímo na rostlinách konopí, a tak se můžeme pouze domnívat, že tato pravidla platí i pro ně.
Jak na odlistění?
Při každém odlistění mějme na paměti, že rostliny budou potřebovat čas na stabilizaci svých biologických procesů.
Po větším zásahu budou potřebovat několik dnů až týden. Do doby, než se množství vody transpirované rostlinami vrátí do normálních hodnot, hlídáme přísun zálivky a intenzitu světla. Pokud tak neučiníme, dojde k přelití, zpomalení růstu a v krajních případech hnilobě kořenů.
Pro mnoho pěstitelů je defoliace jedním ze způsobů, jak dosáhnout větší úrody.
Nejdříve se zbavujeme nejstarších listů ve spodních patrech, ale zkušení pěstitelé si troufnou i na odstranění těch listů, které stíní květům. Žloutnoucí listy odstraníme lehkým potáhnutím směrem k zemi, ale u ještě zelených listů musíme použít nůžky nebo skalpel. Nástroje udržujeme vždy čisté a pracujeme-li v jednu chvíli s více rostlinami, vždy je před použitím na další rostlině pečlivě dezinfikujeme. Zabráníme přenosu virových onemocnění a patogenů.
Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.