Jaro nabírá na obrátkách a brzy nastane vhodná chvíle pro výsadbu prvních sazenic. Jak správně vybrat a připravit stanoviště pro letošní sezónu? Lze rostliny úspěšně pěstovat venku v květináčích, když nemáme k dispozici zahradu? Jaký substrát a hnojiva jsou pro nás nejvhodnější? Otázek a rozhodnutí čeká na zahradníky mnoho a my se pokusíme zodpovědět nejpalčivější z nich.
Pěstitelé si často nemohou příliš vybírat místo pro výsadbu, a proto musí ovládat různé pěstební metody, které střídají podle potřeb daného stanoviště. Každá má svá specifika a je důležité plánovat dopředu, protože i drobná změna při výsadbě může drasticky ovlivnit kvalitu úrody.
Květináč s objemem nad 50 litrů velmi dobře simuluje přirozené prostředí v přírodě.
Kupříkladu i nepatrně větší pěstební nádoba, správně vybraný substrát či režim hnojení často přinesou nečekané zlepšení výsledků. Navíc některé odrůdy, především samonakvétací, vyžadují v prvních týdnech života odlišné zacházení a správná péče o sazenice je prvním krokem ke zdravé sklizni.
Rajská zahrada
Rčení, že kdo vlastní zahradu a knihovnu, má vše, co potřebuje, platí pro pěstitele konopí dvojnásob. Moudrý a předvídavý zahradník jistě nezanedbal práce na konci minulé sezóny a jeho přípravy na letošní výsadbu nejsou nijak náročné. V první řadě je důležitá důkladná očista zahrady a náprava škod po zimě. Také musíme vybrat vhodné stanoviště pro letošní výsadbu a revitalizovat půdu chudou na živiny.
Nejprve odstraníme ze zahrady všechny rostliny, které zimní mrazy nevydržely, a stromy či keře zbavíme suchých větví. Umírající a tlející rostliny jsou dokonalým prostředím pro škůdce i patogeny a trávník i záhony jich po zimě bývají plné. Pro jejich pročištění se výborně hodí kovové hrábě se širokými zuby. Veškerý získaný organický materiál můžeme zpracovat v kompostu nebo odvézt do bioodpadu. Rozhodně ho nenecháváme volně ležet po zahradě.
Samotné umístění a příprava záhonu jsou velmi důležité kroky, které ovlivní celou pěstební sezónu. Konopí se daří na vzdušných slunných stanovištích, ale zároveň je vhodné chránit rostliny před deštěm. Optimální volbou jsou dobře větrané skleníky či fóliovníky, ale poslouží i dřevěný přístřešek, který kytkám příliš nestíní. V každém případě by měly rostliny dostávat alespoň šest hodin přímého slunečního světla každý den.
Půda na stanovišti by měla být mírně kyselá a bohatá na živiny. Při zakládání nového záhonu se vyplatí koupit profesionální zahradnický substrát určený pro organické pěstování, který je odlehčený a obohacený o vermikompost. Zahradnickým substrátem, vermikompostem nebo kvalitním domácím kompostem můžeme také obohatit starší vyčerpanou půdu na záhonech. O kompostování píšeme více v minulém vydání.
Revitalizaci zeminy je nejlepší provádět právě na jaře, a to zapracováním přiměřeného množství nového materiálu do vrchních vrstev půdy.
Jedna velikost pro všechny?
Pěstování konopí v pěstebních nádobách je výbornou volbou pro všechny, kdo nemají možnost vysadit rostliny přímo do záhonu. Nádobu vybíráme takovou, aby v ní bylo dostatek prostoru pro růst kořenů a dost drenážních otvorů pro přístup vzduchu. Nabídka je opravdu pestrá a každý pěstitel musí zvážit výhody a nevýhody různých typů a velikostí pěstebních nádob.
Nejméně vhodné jsou tradiční keramické květináče. Nemají dost drenážních otvorů, jsou těžké a snadno se poškodí. Jejich výhodou je, že keramika v horkých dnech zadržuje více vlhkosti a chrání kořeny rostliny před horkem lépe než jiné materiály.
Častou volbou pěstitelů jsou standardní plastové pěstební nádoby, které levně a v různých velikostech seženete v každém zahradnictví. Jsou oblíbené, protože manipulace s nimi je snadná a poskytují dostatečný přístup vzduchu ke kořenům. Zásadní nevýhodou, především pěstebních nádob z černého plastu, je špatná ochrana kořenového systému před horkem.
Další možností jsou prosté textilní květináče, které podporují růst kořenů díky zvýšenému přístupu vzduchu. Také jsou velmi odolné a dostupné v rozmanitých velikostech, ale jejich výhody vyniknou především ve větších objemech. Nedostatkem textilních květináčů je poměrně rychlé vysychání substrátu, proto musíme jeho vlhkost pečlivě kontrolovat.
Čím větší pěstební nádobu zvolíme, tím lépe. Květináč s objemem nad 50 litrů velmi dobře simuluje přirozené prostředí v přírodě a s kvalitním substrátem v něm lehce vypěstujeme zdatnou rostlinu s použitím minimálního množství hnojiv. Dobré úrody lze docílit i v menších nádobách, ale musíme počítat s tím, že půda se rychleji vyčerpá a živiny bude potřeba pravidelně doplňovat.
V květináčích o objemu pod deset litrů se pravděpodobně nevyhneme použití umělých hnojiv. V tak malém množství půdy totiž neprobíhají přirozené přírodní procesy a vermikompost ani další organická hnojiva by rostlinám nepomohly.
Máme naklíčeno. Co dál?
Koncem dubna a začátkem května sledujeme pečlivě předpověď počasí. Správná doba pro venkovní výsadbu je, když noční teploty neklesají pod 10 °C. Mezitím je lepší malé rostlinky držet uvnitř a na denní světlo je vynášet jen v průběhu teplé části dne. To jim pomůže se aklimatizovat na venkovní podmínky.
Častým neduhem sazeniček pěstovaných za oknem jsou dlouhé tenké stonky, které se snadno lámou. Výborným řešením je malé pěstební LED osvětlení, stačí okolo 20 wattů, kterým můžeme na rostlinky svítit klidně celých 24 hodin denně. Sazenice budou růst rychleji a budou mít silnější stonky.
V květináčích o objemu pod 10 litrů se pravděpodobně nevyhneme použití umělých hnojiv.
Před samotným zahájením výsadby je dobré věnovat pár chvil pečlivému plánování. Musíme vzít v úvahu, do jaké šířky a výšky námi vybrané odrůdy narostou, abychom poskytli každé rostlině dostatek místa. Nevíme-li přesně, co očekávat, umisťujeme sazenice nebo pěstební nádoby alespoň 1,5 až 2 metry od sebe. Vykopeme dostatečně hluboké důlky, které můžeme vysypat vermikompostem nebo některým z produktů obsahujících velmi prospěšnou houbu trichodermu. Prospěšné mikroorganismy se rychleji dostanou do oblasti kořenového systému rostlin, kde jsou nejvíce potřeba.
Květináče se sazenicemi otočíme dnem vzhůru a jemným poklepáním uvolníme rostlinu. Jde to o poznání snadněji, když jsou pěstební nádoby dostatečně prorostlé kořeny, protože kořenový bal drží substrát pohromadě.
Tato činnost a potenciální problémy odpadají v případě použití takzvaných jiffů a dalších sadbovačů, které se v půdě rozloží. Bez zbytečného otálení sázíme rostlinky do připravených důlků a ihned přihrnujeme substrátem. Zeminu příliš neudusáváme, ale pouze dlaněmi mírně stlačíme v okolí stonku.
Posledním krokem je zalít zasazené rostliny malým množstvím nechlorované vody. Nejlepší denní dobou pro výsadbu je brzy ráno nebo později odpoledne, ale rozhodně ne za ostrého poledního slunce.
Upozornění: Rozhodně nedoporučujeme klíčit semena konopných odrůd, které obsahují THC, jelikož dle platné legislativy je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné. Na trhu je dnes k mání dostatek odrůd technického konopí s vyšším obsahem CBD, jejichž pěstování je legální.