Společně s konopím pěstitelé často vysazují i další užitečné byliny a okrasné rostliny. Pestrá rozkvetlá letní zahrada pak není jen potěchou pro oko, ale vnáší do prostředí i důležitou biodiverzitu. A ta skýtá mnoho výhod.
Výsadba podpůrných rostlin je starou zemědělskou praktikou. Původní obyvatelé Ameriky pěstovali trojkombinaci kukuřice, fazole a tykve, kterou nazývali „tři sestry“, a tyto plodiny pro ně byly posvátné. Zjistili totiž, že kombinace několika druhů přináší lepší výsledky než jednodruhové pěstování.
Více znamená více
Konopí se sice daří i v takzvaných monokulturách (oblasti osázené pouze jedním druhem plodiny), nicméně především pro hobby pěstitele jsou podpůrné rostliny k nezaplacení. Některé rostliny chrání, protože svou vůní odpuzují škůdce nebo naopak přitahují hmyzí predátory. Další druhy nám pomohou doplnit živiny, vylepšit kvalitu půdy nebo ochránit rostliny před větrem či zraky zvědavců.
Ochranné rostliny poslouží jako „nárazníková zóna“, kterou můžeme odstranit, když zpozorujeme přemnožení škůdců.
V neposlední řadě anekdotické zkušenosti pěstitelů vypovídají, že vysoce aromatické druhy zasazené společně s konopím mohou vylepšit terpenový profil úrody. Podpůrné rostliny můžeme, podle jejich využití, rozdělit do tří pomyslných skupin.
Ochranné rostliny
Jak název napovídá, ochranné rostliny nám pomohou odvrátit nájezdy hmyzích škůdců, kteří každý rok ohrožují naši úrodu. Meduňka, levandule, koriandr a máta jsou silně aromatické byliny, které svou vůní odpuzují hmyz a zároveň se výborně hodí do bylinných čajů a mastí. Šanta kočičí má stejný ochranný účinek a zamilují si ji především naši kočičí mazlíčci, na které působí doslova jako droga.
Najdeme i ochranné rostliny, které poslouží jako „nárazníková zóna“, kterou můžeme odstranit, když zpozorujeme přemnožení škůdců. V našich podmínkách lze takto využít heřmánek, který je pro hmyzí škůdce větším lákadlem než konopí.
Navíc jsou jeho keříky častým útočištěm slunéček sedmitečných, obávaných hmyzích predátorů, kteří v nich hledají potravu. Berušky se ochotně starají o přicházející škůdce a tím brání jejich rozmnožení.
Heřmánek vysazujeme v okolí záhonu, a jakmile zpozorujeme známky většího zamoření škůdci, protože už ani berušky nestíhají, okamžitě ho vytrhneme. Radikálně tím snížíme populace škodlivého hmyzu v zahrádce. Další alternativou je slunečnice, jejíž výška navíc poskytne rostlinám krytí před větrem. Pravdou ale je, že tento způsob biologické ochrany vyžaduje od zahradníka notnou dávku zkušeností a odvahy.
Rostliny doplňující živiny
Některé druhy rostlin, především z čeledi bobovité, kam patří i luštěniny, mají jedinečnou schopnost získávat ze vzduchu dusík, který je jednou ze základních živin, a s pomocí bakterií na svých kořenech ho vázat do půdy. Ostatní druhy, mezi které patří i konopí, jsou naopak odkázány na dusík již obsažený v půdě.
Vysazením rostlin se schopností biologické fixace vzdušného dusíku zajistíme jeho průběžné doplňování v půdě hned dvěma způsoby: jednak díky prospěšným bakteriím na kořenech hostitelských rostlin, a jednak při přirozeném rozkladu jejich kořenů a listů.
Některé druhy rostlin dokážou získávat ze vzduchu dusík a vázat ho do půdy.
Velmi užitečné jsou různé druhy jetele (luční, plazivý), které jsou nenáročné na pěstební podmínky a jejichž rychlý růst vytlačí nežádoucí druhy plevele. O něco vyšší řebříček výborně zachytává vzdušný dusík, a navíc jeho aromatické bílé květy lákají berušky a jiné hmyzí predátory. Fazole je vynikající popínavá luštěnina s nepřeberným množstvím druhů. Výhodou samozřejmě je, že poskytuje i nutričně bohatá semena. Tato pnoucí rostlina může růst na námi předem připravené konstrukci tak, aby ochránila ostatní rostliny před větrem.
Za zmínku stojí i notoricky známá pampeliška, která je obecně považovaná za plevel. Ve skutečnosti jde o jedlou léčivku s obdivuhodnou schopností fixace vzdušného dusíku do půdy. Navíc z ní snadno vyrobíme výluh bohatý na dusík, který můžeme použít jako přírodní hnojivo.
Vábivé rostliny a další užitkové plodiny
Některé druhy rostlin lákají především včely a jiné užitečné opylovače z hmyzí říše. Řada z nich má i další využití, například v kuchyni nebo při domácí léčbě. Například bazalka a kopr svým aroma vábí včely a parazitické vosičky, které napadají škodlivý hmyz. Obě navíc výborně chutnají v letních pokrmech. Podobně užitečnou vábivou bylinou je tymián. Vysadíme-li na záhoně několik keříků, můžeme se navíc těšit na poletující motýly, kteří mu nemohou odolat.
Ohromující bylinou je i brutnák lékařský, jehož modré květy přitahují včely. Z jeho natě můžeme připravit vynikající čaj – ale pozor, brutnák obsahuje alkaloidy, takže není vhodný k příliš častému užívání. Ze semen se dělá olej, který se používá proti kožním potížím.
Šalvěji se daří především v suchých půdách a jako všechny silně aromatické byliny odpuzuje hmyzí škůdce. Je oblíbenou rostlinou ohrožených čmeláků a také ji využijeme v kuchyni.
Vyvážený poměr
Při výsadbě podpůrných rostlin je dobré vytvořit v zahradě maximální biodiverzitu. Pestrá směs rostlin a hmyzu, který je obývá, prospěje rostlinám po všech stránkách. Vyhněme se však druhům, se kterými máme špatnou zkušenost z předchozího roku. Pokud se v zahradě nedaří například rajčatům, která jsou často napadána plísněmi, je lepší se jejich pěstování vzdát.
Podpůrné rostliny vyséváme nebo vysazujeme zároveň se sazenicemi konopí. Dbáme na to, aby si bylinky nestínily, až narostou do své maximální velikosti. Některé z těchto druhů se množí opravdu rychle a v případě nutnosti je musíme udržovat pod kontrolou plením. Naším cílem je vyvážený poměr rostlin v záhonech, a ne zarostlá džungle beze světla. Většina podpůrných rostlin jsou velmi odolné druhy a můžeme se spolehnout, že v příštím roce na záhoně vyrostou bez našeho přičinění.
Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.