Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram YouTube SoundCloud

Zahrádkářův průvodce: Pod slupkou klíčení

23. února 2021 | Rubrika: Pěstování
Zdroj: pixabay.com

Malá rostlinka s velkým potenciálem. Zdroj: pixabay.com

Každé semínko v sobě skrývá jedinečnou genetickou informaci o rostlině, z níž vzešlo. Pokud dostane dostatek vláhy, světla a živin, jednoho dne ukáže svůj potenciál. Prvním krokem je ale zajistit úspěšné klíčení.

První předchůdci konopí a jiných krytosemenných rostlin se na Zemi objevili již před více než stovkou milionů let. Od ostatních rostlin se lišili jedinečným způsobem tvorby semen.

Krytosemenné druhy rostlin totiž jako jediné vytvářejí květy, po jejichž opylení vznikne plod, který chrání a vyživuje ostatní části semínka. Tato jedinečná evoluční výhoda vedla k tomu, že krytosemenné rostliny se staly nejrozšířenější skupinou suchozemských rostlin.

Kdy nastává čas klíčení

Semena konopí jsou složena ze tří hlavních částí. Tvrdá slupka na povrchu, takzvané osemení, má za úkol chránit cenný obsah semínka před vnějšími vlivy. Uvnitř osemení se skrývá zárodek obalený živným pletivem, endospermem. Endosperm slouží v prvních dnech života malým rostlinkám jako zásobárna živin a je napěchovaný cukry a růstovými hormony. 

Semena některých druhů rostlin potřebují před klíčením projít chladným obdobím zimy či dokonce lesním požárem. U většiny domestikovaných druhů, jakým je bezesporu i konopí, byla tato vlastnost odstraněna šlechtěním. 

Používáme-li zahradnickou zeminu či substráty, které by mohly obsahovat zárodky parazitů a plísní, není na škodu sterilizovat je horkou vodou nebo zahřátím nad 80 °C v troubě.

V okamžiku, kdy se semena dostanou na vlhký substrát ve vhodném prostředí, spouští se u nich proces klíčení. Optimální podmínky, jakými jsou vlhkost, teplota či světelná perioda, jsou pro každý rostlinný druh odlišné. Z pozorování indických vědců v minulém roce vyplývá, že v případě konopí má klíčení nejvyšší úspěšnost při konstantní teplotě 25 °C. Světelná perioda s šestnácti hodinami světla a osmi hodinami tmy je pro malé rostlinky hned po vyklíčení nejvhodnější. Pro úplnost dodejme, že při pokusu bylo zjištěno, že hraniční teploty pro klíčení semen konopí jsou minimálně 15 a maximálně 30 °C. 

V první fázi klíčení začne semínko přijímat okolní vodu a nabobtná. Zvýšený tlak uvnitř semínka způsobí, že tvrdá slupka praskne a na svět vykoukne první kořínek budoucí rostlinky. Tento proces trvá většinou 12 až 48 hodin. Mnozí pěstitelé upřednostňují nechat tuto fázi proběhnout v čisté vodě a přesazovat semínka do substrátu až po puknutí osemení. Během týdne od puknutí vyraší nad povrch substrátu první kulaté děložní lístky, které umožní rostlině započít proces fotosyntézy. 

Klíčení přímo v substrátu

Vytvořit v zemi malý důlek, položit do něj semínko, přihrnout a zalít pár kapkami vody – to je nejstarší a nejznámější metoda výsadby rostlin. Tento postup je časově i technicky jednoduchý a zvládne ho každý pěstitel. Zásadní nevýhodou je však poměrně malá kontrola nad celým procesem od chvíle, kdy semínko přikryjeme vrstvou zeminy. Použijeme-li nevhodný substrát nebo nesprávné množství vody, může se nám snadno stát, že semínka uhynou nedostatkem kyslíku. Někdy může dojít k tomu, že na povrchu substrátu vznikne suchá krusta, kterou si semínko nedokáže prorazit cestu k povrchu. 

Pravděpodobnost úspěchu značně zvýšíme použitím specializované zeminy pro výsev semen, který má jemnější strukturu a nízký obsah živin. Pro klíčení postačí pěstební nádoby o objemu do půl litru nebo v krajní nouzi i vymyté kelímky od větších jogurtů. Při vysazování samonakvétacích odrůd pamatujeme na to, že časté přesazování může zbrzdit jejich růst. 

Zdroj: Alex Cohen - Flickr

Semínko se probouzí k životu… Zdroj: Alex Cohen. www.flickr.com

Substrát by neměl být příliš promočený, ale ani suchý. Můžeme provést jednoduchý test tím, že zmáčkneme malé množství zeminy pevně v dlani. Nevyteče-li nám mezi prsty žádná voda, ale substrát drží pohromadě, je jeho vlhkost optimální. 

V nádobě

Po naplnění pěstebních nádob zeminu neudusáváme rukou, ale několikerým poklepáním na kraj nádoby zarovnáme s okrajem nádoby. Do takto připravených nádob špičkou pipety nebo podobným nástrojem uděláme důlky hluboké přibližně centimetr, do kterých zaséváme jednotlivá semínka. Jamky přihrneme zeminou a pomocí pipety je zalejeme několika kapkami vody. Stačí pouze několik málo mililitrů.

První děložní lístky můžeme očekávat po čtyřech až deseti dnech od zasazení. Po celou tuto dobu je důležité udržovat dodatečnou vlhkost v okolí semínka. Dobrým pomocníkem jsou malé plastové pařeniště nebo místnost s kontrolovaným klimatem. Alternativním řešením je přikrýt každou nádobku průhlednou potravinářskou fólií, do které propíchneme několik větracích otvorů. Potravinářskou fólii odstraníme hned po vyklíčení semínka, abychom předešli potížím s plísněmi. 

Nikdy neklíčíme rostliny na přímém slunci, kde by se substrát příliš zahříval. Vhodným místem je polostín se stabilní teplotou okolo 25 °C.

Klíčení v sadebních válečcích a kostkách

Výrobci potřeb pro pěstitele se snaží zahrádkářům klíčení usnadnit pestrou nabídkou substrátů tvarovaných do podoby malých válečků či kostek. Nejčastěji se setkáme s předem vlhčenými rašelinovými válečky, kostičkami z minerální vlny nebo lisovanými puky z kokosového vlákna. 

V případě konopí je klíčení nejúspěšnější při konstantní teplotě 25 °C.

Mokřené rašelinové válečky lze používat bez další přípravy. Kostičky z minerální vlny a kokosové puky musíme před použitím navlhčit. Předem si rozložíme odpočítané množství puků či kostiček na mělký tác a po celém povrchu ho polejeme studenou převařenou vodou. Po několik minutách se voda sama vsákne a zbytek slijeme.

Nyní můžeme vysazovat semínka stejným způsobem jako v předchozím případě, jen s tím rozdílem, že se neobejdeme bez plastového pařeniště, které nám pomůže udržet dostatečnou vlhkost v průběhu prvních dnů klíčení. Rostlinky přesazujeme i se sadebním válečkem ve chvíli, kdy jím začnou prorůstat první kořínky. 

Klíčení ve vodě 

Klíčení ve vodě je preferovanou metodou zkušených pěstitelů. Poskytuje lepší kontrolu nad celým procesem klíčení a umožní nám včas odhalit poškozená semena, která by beztak nevyklíčila. Navíc není tento postup nijak složitý a je vhodné ho kombinovat s předchozími metodami. 

Převařenou a odstátou vodou naplníme malou skleničku, do které nasypeme semínka. Skleničku se semínky necháme na tmavém místě při pokojové teplotě. Do dvou až tří dnů by měla semínka nasát vodu, puknout a odhalit první kořínek, radikulu. Při manipulaci buďme opatrní, abychom ji neporušili. 

Semínka, která se neotevřela, vyhodíme. Pomocí pinzety nebo prsty opatrně klademe semínka do předem připravené jamky v substrátu či sadební kostce. Semínka klademe klíčkem dolů, ale ne příliš hluboko. Naklíčená a zasazená semínka nezakrýváme plastovým víkem ani fólií, abychom předešli hnilobě stonků.

Hniloba stonků

Noční můrou každého pěstitele je pohled na několik dní starou rostlinku s prvními lístky, jejíž stonek se zčistajasna začne ztenčovat a po několika dnech se zlomí. Příčinou padání stonků je jejich napadení plísněmi, kterým se nejlépe daří v přemokřeném substrátu.

Při napadení se můžeme pokusit dezinfikovat stonek a jeho okolí slabým roztokem peroxidu vodíku, ale naděje na úspěch nejsou veliké. Mnohem snadnější je plísním předcházet správným zaléváním převařenou či destilovanou vodou v prvních dnech života rostliny. 

První lístečky se derou na svět. Zdroj: pixabay.com

První lístečky se derou na svět. Zdroj: pixabay.com

Používáme-li zahradnickou zeminu či jiné substráty, které by mohly obsahovat zárodky parazitů a plísní, pak není na škodu sterilizovat je horkou vodou nebo zahřátím nad 80 °C v troubě. Sterilizace substrátu pomůže zastavit prvotní nápor patogenů, ale neřeší příčinu jejich rozmožení. Zárodky plísní se vyskytují volně v ovzduší a vyčkávají na vhodné podmínky k množení. 

Dlouhodobé skladování 

Smutným faktem je, že zákony České republiky staví podstatnou část nabídky semenných bank do kategorie sběratelských předmětů. Při výběru odrůd pro experimentování je proto v současnosti bezpečnější držet se certifikovaných odrůd technického konopí. Nicméně kvalitní semínka při vhodném skladování vydrží i desítky let, a tak se kolekce nejednoho sběratele může v budoucnosti ukázat jako hodnotná investice.

Při dlouhodobém skladování musíme zabránit tomu, aby semínka zplesnivěla či naopak zcela vyschnula. Semínka postačí uzavřít ještě v původních obalech od výrobce do větší neprodyšné dózy, kterou pak skladujeme na tmavém a chladném místě. Máme-li větší množství semínek takzvaně na volno, měli bychom je rozdělit do menších plastových sáčků a přidat do každého kuličku silikagelu. Ten často najdeme v malých pytlíčcích v baleních elektroniky, hraček či oblečení a lze jej bez obav použít při skladovaní semínek. 

Pravděpodobnost úspěchu značně zvýšíme použitím specializované zeminy pro výsev semen, který má jemnější strukturu a nízký obsah živin.

Z hlediska trvanlivosti je pro semena nejhorší prudké kolísání teplot, které podstatně snižuje jejich klíčivost. Nízké teploty prodlužují životnost semen, a proto může být pro účely dlouhodobého skladování vhodné umístit osivo do lednice či mrazáku. Nevýhodou je, že při poškození chladicího zařízení nebo delším výpadku energie dojde k prudkému výkyvu teploty, který poškodí celou naši sbírku.

Prozíraví sběratelé proto dávají přednost chladným místům s malými výkyvy teplot, jakými jsou například spíž nebo sklep. Nikdo nám nezaručí, že se mrazák či lednice neodeberou do věčných lovišť ještě před koncem prohibice. 

Upozornění

Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.

Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!

Ohodnoťte tento článek
CBDklíčeníkonopílegislativametody klíčenípěstovánípovolený limit THCzahrádkářův průvodce

Filip Ostrowski

Novinář a konopný aktivista původem z dalekého polského severu, který má téměř dvacetileté zkušenosti s pěstováním konopí a nebojí se je použít. Vždy s hlavou v oblacích a nohama pevně v zemi je připraven zplodit další zajímavý článek.

Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na alza.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Slimáci jsou nejnebezpečnější pro mladé rostliny. Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Jak na škůdce 

    • Zdroj: unsplash.com Pěstování

      Pozor na zdraví škodlivé pesticidy

    • Z hlediska pěstování je primárně důležité, co od hnojiv přesně očekáváte a jak vám záleží na přírodě a ekologii. Pěstování

      Jak vybírat hnojiva na pěstování venku?

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nuka seeds koupit semena konopí - marihuany

    Nejnovější články

    • obálky časopisu

      Letní Konopí č. 22 vychází tento čtvrtek!

      28. června 2022
    • Zdroj: pexels.com

      Zkušenosti lékaře s lymskou boreliozou

      28. června 2022
    • pohled z auta

      Ovlivní obrovské dávky CBD vaši schopnost řídit?

      27. června 2022
    • Slimáci jsou nejnebezpečnější pro mladé rostliny.

      Zahrádkářův průvodce: Jak na škůdce 

      26. června 2022
    Facebook YouTube SoundCloud
    JAK NA ŠKŮDCE VE VAŠÍ ZAHRÁDCE❓🧐 Celý o JAK NA ŠKŮDCE VE VAŠÍ ZAHRÁDCE❓🧐
Celý obsáhlý článek o tom, jak bojovat proti všemožným škůdcům, najdete na našem webu 👉 https://magazin-konopi.cz/zahradkaruv-pruvodce-jak-na-skudce/ 🎯  Konopí v naší zahrádce čelí v průběhu celého pěstebního cyklu rozličným škůdcům a chorobám. Pokud nezasáhneme, můžeme snadno přijít o valnou část úrody, ne-li o celou. Jak předejít ztrátám i případným zdravotním rizikům?  Lokalita
Výhodu nad škůdci a patogeny získáme ještě před vyklíčením prvního semínka správným umístěním zahrádky. V ideálním případě hledáme místo s největším množstvím přímého slunečního svitu a dobrou cirkulací vzduchu.  Zarostlá stinná zákoutí zahrady s vysokou vlhkostí a špatným přístupem vzduchu jsou nejlepším prostředím pro množení škůdců. Vhodné je místo, kde se daří suchomilným rostlinám. Některé rostliny škůdce vyloženě přitahují, tudíž se nedoporučuje sázet konopí poblíž těchto druhů. Častým cílem škůdců v našich zahradách jsou (...)  Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
www.magazin-konopi.cz
    LÉČBA CHRONICKÉ BOLESTI KONOPÍM🤕😧🌱💚
Celý obsáhlý článek o tom, jak pomáhá konopí na bolest, najdete na našem webu 👉 https://magazin-konopi.cz/chronicka-bolest/ 🎯  Nekonečná otupující bolest může být projevem desítek různých nemocí a stavů. Běžně se s ní setkáváme u chorob, mezi něž patří zejména roztroušená skleróza, onkologická onemocnění, HIV/AIDS a dále pak po úrazech, při artritidě a jiných degenerativních onemocněních kyčlí, kloubů a pojivových tkání, popřípadě u popálenin.  Bolest není sama o sobě provažována za onemocnění, ale za symptom, který mají pacienti často problém zvládat. Každý z nás prožívá bolest s jinou intenzitou, v jiné frekvenci i jinak dlouho. Podle dané diagnózy určují algeziologové způsob léčby bolesti – obvykle rozhoduje, jaké je bolest povahy, jak je vážná, kde se vyskytuje a jak dlouho trvá.  Problém skoro každého z nás
Chronická bolest představuje zdravotní problém týkající se většiny stárnoucí populace v civilizovaném světě. Dostupné statistiky jsou hrozivé – v Evropě trpí podle odhadů jeden ze čtyř dospělých nějakým druhem chronické bolesti.  Chtějí-li lidé trpící chronickými bolestmi žít naplno, potřebují je co možná nejvíce zmírnit a zároveň minimalizovat nežádoucí účinky způsobované řadou běžných léků proti bolesti.  Nezvládnutí léčby těžkých anebo dlouhodobých bolestí může skončit tragicky, neboť se pacienti ocitají v tak zoufalé situaci, že si raději přejí zemřít. Kvůli nesnesitelným bolestem často nedokážou pokračovat v konvenční léčbě, která by jim jinak mohla pomoci, ale bohužel jim zároveň způsobuje další utrpení. V takových případech má šanci nemocnému prodloužit život cokoli, co dokáže bolest zmírnit.  Různé mechanismy a formy podání
Konopí pomáhá při léčbě bolesti hned několika způsoby....  Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
www.magazin-konopi.cz
    Včerejší fotky z Agritecu v Šumperku vyvolaly Včerejší fotky z Agritecu v Šumperku vyvolaly docela pozdvižení, tak teď na zahojení přidáváme fotky našeho šéfredaktora Lukáše z pole zkušených farmářů pár desítek kilometrů severněji, kteří v suchých časech poctivě zalévají a o každou kytičku pečují s láskou😎🪴  👉https://svatysedlacek.cz/ 🌱
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Jednadvacáté vydání je i se dvěma dárky k dostání od 21. 4. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 22 vyjde 23. 6. 2022.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • obálky časopisu

      Letní Konopí č. 22 vychází tento čtvrtek!

      28. června 2022
    • Zdroj: pexels.com

      Zkušenosti lékaře s lymskou boreliozou

      28. června 2022

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-22 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Konopí č. 21 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.