Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Padlí dokáže nepříjemně potrápit domácí pěstitele i velké komerční producenty. Jakmile se jednou v pěstírně objeví, není vůbec jednoduché se ho trvale zbavit. Zdá se mi, že se za poslední roky tento patogen hodně rozšířil, a proto bych se s vámi rád podělil o zkušenosti s prevencí a likvidací.
Padlí je skupina houbových patogenů, jako jsou třeba Erysiphaceae, které vedle konopí napadají i mnoho dalších druhů rostlin. Tato choroba je charakteristická svým práškovitým vzhledem na listech a stoncích rostlin. Na konopí se padlí často projevuje jako bílý povlak, který pokrývá listy a může se šířit na další části rostliny, třeba i na malé okvětní lístky, kde ho opravdu mít nechcete.
Větší pozornost při odhalování padlí věnujte listům ve spodnějších, hůře osvětlených částech rostlin.
Mechanismus, kterým padlí konopí poškozuje, spočívá v tom, že houbové spory klíčí na povrchu listů, kde vytvářejí struktury zvané haustoria. Tyto struktury pronikají do epidermálních buněk rostliny, odkud odčerpávají živiny, což rostlinu oslabuje. Výsledkem takové situace je navíc snížení fotosyntetické kapacity listů a zpomalení růstu a vývoje rostliny. Pokud je napadení velké, může padlí způsobit významné ztráty na úrodě a v extrémním případě i její úplné znehodnocení.
Ideální podmínky pro padlí
Optimální teplota pro vývoj padlí je obvykle mezi 20 až 25 stupni Celsia. Při těchto teplotách dochází k rychlému růstu a šíření houbových spor. Při stále rozšířenějším pěstování pod LED osvětlením jsou tyto teploty daleko běžnější, než tomu bylo při používání sodíkových výbojek. Na druhou stranu příliš vysoké teploty mohou růst padlí zpomalit nebo zastavit. Při teplotách nad 30 °C je výskyt padlí téměř vyloučen a při teplotách nad 35 °C úplně zastaven. To jsou ale teploty, které už pro pěstování konopí nejsou vhodné.
Dalším faktorem je vysoká relativní vlhkost vzduchu, která podporuje růst a šíření padlí. Zajímavé je, že i když tento patogen preferuje vlhké prostředí, pro klíčení spor a napadení rostlin naopak potřebuje, aby byl povrch listů suchý. Tato informace nám pěstitelům konopí sice příliš nepomůže, ale myslím, že není špatné to vědět.
Co se týče světelných podmínek, houbové choroby obecně nemají rády příliš intenzivní osvětlení. Padlí netvoří v tomto ohledu výjimku. Nicméně platí, že i když jsou pro něj ideální mírně zastíněné listy, v optimálních klimatických podmínkách se rozvíjí i na listech plně osvětlených. Větší pozornost při jeho odhalování každopádně věnujte listům ve spodnějších, hůře osvětlených částech rostlin.
Jak padlí předcházet
Sami víte, že problémům je často lepší předcházet, než je následně řešit. U padlí to platí dvojnásob. Spory padlí se do vaší pěstírny nedostanou samy od sebe, ale někdo je tam musí přinést nebo musejí proniknout ventilačním systémem. Prvním krokem k ochraně vašich rostlin je tak nošení ochranného obleku nebo alespoň oděvu, který nenosíte ven. Při pěstování ve skleníku nebo venku sledujte pečlivě zejména spodní listy a listy, které nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Jako prevenci můžete použít postřik přípravkem VitiSan, což je biologický fungicidní přípravek na bázi hydrogenuhličitanu draselného.
Vysoce spolehlivým způsobem ochrany před padlí je sterilizace vzduchu a povrchů UV-C zářením, které efektivně ničí DNA a RNA všech patogenů.
V komerčních provozech je nutno nastavit přísné hygienické podmínky a spolehlivou filtraci vzduchu přicházejícího zvenčí prostřednictvím vzduchotechniky. Například HEPA filtry zachytí velmi malé částice včetně spor padlí. Rovněž uhlíkové filtry spolehlivě odstraňují ze vzduchu spory i další kontaminanty. Filtry nezapomeňte pravidelně měnit, aby se v nich zachycené spory nemohly hromadit.
Pokud se dostanete do cizí pěstírny a uvidíte tam padlí, vyčistěte oděv, který jste měli na sobě, a pečlivě se umyjte, než vstoupíte do prostoru s vašimi vlastními rostlinami. V opačném případě uvidíte padlí brzy i ve své pěstírně. Zcela běžné je i to, že si patogeny přinesete do pěstírny společně s novými sazeničkami. Všechen nový rostlinný materiál byste proto ideálně měli nechat tři až čtyři týdny v karanténě.
Zbraň jménem sterilizace
Vysoce spolehlivým způsobem ochrany před padlí je sterilizace vzduchu a povrchů UV-C zářením, které efektivně ničí DNA a RNA patogenů včetně spor padlí, čímž zabraňuje jejich šíření. UV-C záření je ale vysoce škodlivé i pro lidi a samotné rostliny. Jako velmi účinná dávka UV-C záření se jeví síla 3–6 mJ/cm² na dobu 3–5 sekund denně. V domácích podmínkách jej docílíte s použitím UV-C výbojky o výkonu 11 wattů při expozici ze vzdálenosti 5 centimetrů. Pro velké prostory doporučuji využít průmyslové řešení, případně UV-C záření zabudované do potrubí vzduchotechniky. To může být v provozu neustále i za přítomnosti lidí.
Mezi dostupná preventivní opatření mohu zařadit zajištění rovnoměrného rozložení světla a pravidelné provzdušňování porostu odstraňováním přebytečných listů a větví. Tím můžeme předejít vytváření míst, kde by se padlí mohlo lépe dařit.
Poslední, ale velmi důležitý krok k prevenci proti padlí je dezinfekce pěstebních prostor a pěstebního náčiní před každým pěstebním cyklem, protože výdrž spor padlí na površích nebo ve vzduchu může být až několik týdnů. Součástí tohoto procesu by měl být úklid a odstranění všech nepotřebných věcí z pěstírny. Tímto způsobem snížíte riziko výskytu celé řady dalších problémů.
Upozornění: Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, a tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.
(…)
Celý zajímavý článek najdete v novém vydání magazínu Konopí č. 31, který je od 10. října v prodeji po celé ČR, případně si ho můžete výhodně předplatit.