Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
    • Seznam trafik
    • Prodejní místa DVOJPACKu
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Zahrádkářův průvodce: Pozor na plísně

19. srpna 2022 | Rubrika: Pěstování
Prášková plíseň, neboli padlí.

Prášková plíseň, neboli padlí. Šedá plíseň v pokročilé fázi, kdy už je pozdě na záchranu. Zdroj: Shutterstock

Plísně ohrožují naše rostliny v každé fázi jejich životního cyklu. Většina pěstitelů se s nimi setkává až v období květu, kdy rostliny dosahují značné velikosti. Jestliže známky napadení zpozorujeme včas, lze úrodu nebo alespoň její část zachránit.

Pěstitelé konopí se nejčastěji setkávají se dvěma druhy plísní. Bílé tečky nebo chomáčky na vrchní straně listů a na stoncích se označují jako padlí neboli prášková plíseň. Plíseň způsobující hnilobu květů se většinou nazývá šedá plíseň. 

Ve skutečnosti jsou plísně různými druhy fytopatogenních hub, jejichž výtrusy neboli též spory, odborně zvané konidie, se v přírodě nacházejí doslova všude. Tyto výtrusy jsou do okolí uvolňovány z hyfy, což je vláknité tělo houby, které prorůstá substrátem nebo napadenou tkání. Seskupení hyf nazýváme mycelium, obecně známé jako podhoubí. 

Nezapomínejme, že na květy postřiky rozhodně nepatří!

Spory jsou unášeny větrem, někdy i do vzdálenosti stovek kilometrů. Dopadnou-li na vhodný povrch a mají-li v okolí správné podmínky, mohou doslova propíchnout povrch rostliny. Do vzniklého otvoru se uchytí pomocí trubice, kterou sají z listů živiny. 

Ze spory následně vyroste tělo houby, které vytváří další výtrusy. Při vhodných podmínkách celý proces trvá pouze desítky hodin až několik málo dnů, a to je důvodem, proč plísně mohou zničit naši úrodu neuvěřitelně rychle. 

Prášková plíseň, padlí

Vědci identifikovali téměř 10 000 druhů patogenních hub způsobujících práškovou plíseň. Poslední výzkumy odhalily, že konopí napadají převážně houby z kmene Golovinomyces cichoracearum.

Šedá plíseň v pokročilé fázi, kdy už je pozdě na záchranu.Padlí poznáme podle jemného bílého prášku na listech a stoncích, který se po čase začne šířit i na květy. První viditelné napadení se objevuje na několik týdnů starých listech, většinou v podobě bílé tečky na horní straně listu. V místě napadení se objeví chloróza a rostlina ztrácí schopnost fotosyntézy. 

Optimální podmínky pro počáteční vývoj spor jsou vysoká relativní vlhkost vzduchu okolo 95 procent, teplota v rozmezí 10–27 °C a snížená intenzita světla. Při vysoké vzdušné vlhkosti jednotlivé konidie před uvolněním z těla houby tvoří delší řetězce. Schopnost germinace má vždy pouze nejstarší z celého řetězce. 

Při vlhkosti vzduchu okolo 50–60 procent k sobě konidie nepřilnou a houba se může množit rychleji. Zjednodušeně řečeno, při vysoké relativní vlhkosti vzduchu se rostlina snáze nakazí a při nízké se nákaza může rychleji šířit.

Šedá plíseň v pokročilé fázi, kdy už je pozdě na záchranu.

Šedá plíseň v pokročilé fázi, kdy už je pozdě na záchranu. Zdroj: Shutterstock

Účinnou prevencí proti padlí jsou postřiky, které při včasném použití zabrání sporám proniknout do listů a zamezí prvotní infekci. Padlí má schopnost vyvinout si rezistenci vůči některým přípravkům a osvědčenou metodou je kombinace více přípravků s odlišným působením během celé vegetativní fáze rostliny. 

S chemií opatrně

Velmi efektivní jsou chemické fungicidy na bázi síry, myclobutanilu, quinolinu, trifloxystrobinu, dithiocarbamatu a pyraclostrobinu. Z organických přípravků nesmíme opomenout extrakt z nimbového oleje a přípravky obsahující prospěšné bakterie rodu Bacillus subtilis. Všechny výše zmíněné postřiky jsou účinné i při aplikaci na již napadené rostliny. Nezapomínejme, že na květy postřiky rozhodně nepatří! 

Pokud při kontrole rostlin objevíme známky napadení, velmi opatrně odstraníme napadené části rostliny, vyhodíme je a veškeré vybavení dezinfikujeme alkoholem. Dobrá cirkulace vzduchu sice snižuje riziko prvotního napadení, ale není vhodné ji uměle zvyšovat průvanem nebo ventilátory, protože spory z napadených částí bychom rozšířili na další části rostlin. Na závěr aplikujeme vhodný postřik. 

Rostliny každý den kontrolujeme a odstraňujeme listy, na kterých vyroste plíseň. Zpravidla se padlí z jednou již napadené rostliny nepodaří zcela odstranit, ale plíseň lze udržet pod kontrolou až do sklizně. 

Šedá plíseň, hniloba květů 

Plíseň na květech je postrachem všech pěstitelů. V přírodě je úkolem těchto hub napadat, hubit slabé rostliny a tím urychlovat rozklad organického materiálu. Hnilobu květů způsobuje nejen známější Botrytis cinerea, ale také některé houby rodu Fusarium.

Napadené květy je nutno odstranit a ideálně i spálit. 

Hnilobu květů poznáme podle chomáčů šedočerné plísně uvnitř nebo na povrchu květenství, první známkou však bude nenápadně churavý lístek uprostřed jinak hezké palice. Šedé plísni se dobře daří ve vlhkosti a chladu, a proto musíme rostliny kontrolovat obzvlášť pečlivě s příchodem chladnějších nocí a deštivějších dnů. Rostliny je vhodné chránit před přímým deštěm a zmoknou-li květy, nikdy se z nich vodu nesnažíme setřást, tím by se kapky dostaly dovnitř květenství. Postupně odstraňujeme největší listy, které brání cirkulaci vzduchu kolem květů. Na napadené květy nelze účinně aplikovat žádný ze známých postřiků a jediným řešením je tuto část rostliny odstranit. Odstraněný materiál je vhodné spálit, použité nástroje dezinfikovat a urychlit sklizeň. 

Nesmíme opomenout, že šedá plíseň se na květech může šířit i při sušení. V žádném případě nevyužívejte takto znehodnocené části rostlin k léčebným ani jiným účelům! 

Alternativní metody

Snaha chránit zdraví konzumentů vede pěstitele k hledání nových alternativ k problematickým postřikům. Mnoho z nich v poslední době využívá, zejména v indoorových pěstírnách, germicidní UV-C výbojky. Ty vyzařují světlo o velmi krátkých vlnových délkách v řádech stovek nanometrů (200–280 nm). 

Rostliny mají schopnost UV-C záření po krátkou dobu odolávat, naopak pro většinu mikroorganismů je smrtící. Jejich používání vyžaduje notnou dávku opatrnosti, protože UV-C záření může vážně poškodit oči a kůži.

Bezpečnější a dostupnější metodou je pravidelné zvyšování teploty v pěstebním prostoru. Postup vychází z faktu, že většina spor patogenních hub ztrácí schopnost germinace při teplotách nad 34 °C. K prevenci nebo značnému omezení již postupující nákazy je nutno zvýšit teplotu na 34–36 °C na dobu deset minut jednou týdně. 

Prevence

V případě plísní platí dvojnásob, že prevence je nejlepším lékem. Prvním krokem na cestě ke zdravým rostlinám učiníme již při výběru osiva. Konopí bylo pěstiteli vyšlechtěno do podob mnoha kultivarů, které se neliší pouze vzhledem, vůní nebo obsahem aktivních látek, ale i svou odolností vůči chorobám a škůdcům. 

Nezřídka se můžeme setkat s jevem, kdy vedle těžce napadené rostliny roste jiná odrůda, která nejeví známky potíží. Vhodným řešením v našich podmínkách je i pěstování samonakvétacích odrůd, které, zasadíme-li je na jaře, dozrají ještě před příchodem podzimu. Nicméně ve fázi zrání i u nich hrozí rychlá plísňová kalamita, je-li zrovna vlhko. 

Neméně důležitý je výběr místa. Konopí se nejlépe daří na slunných místech. Umístěním do stinného a vlhkého koutu zahrady zvýšíme podstatně nebezpečí napadení plísněmi. Optimální je slunné místo, kde máme zároveň možnost chránit rostliny před deštěm.

Zbytky rostlin a staré listy nenecháváme volně ležet na záhonech, neboť jsou líhní pro širokou škálu patogenů.

Výborným řešením pro pěstování konopí jsou skleníky a fóliovníky, u kterých ovšem musíme bezpodmínečně zajistit správné odvětrávaní, abychom udrželi přiměřenou vlhkost vzduchu. Důležité je také nepřehnat to s výsadbou a raději volit méně rostlin, kterým se bude lépe dýchat, než když je ve skleníku neprostupná džungle.

Pečlivá a pravidelná údržba pěstebního prostoru včetně vybavení je dalším neodmyslitelným krokem ke zdravým rostlinám. Zbytky rostlin a staré listy nenecháváme volně ležet na záhonech. Odumřelé části rostlin jsou líhní pro širokou škálu patogenů. 

Osvědčenou praxí je kompostování přebytečného organického materiálu na jednom místě zahrady. Správným kompostováním spolehlivě zneškodníme patogeny a získaný kompost je užitečným nástrojem zahradníka. 

Upozornění

Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat, lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.

Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!

5/5 - (1 vote)
konopíplísněpostřiky

Filip Ostrowski

Novinář a konopný aktivista původem z dalekého polského severu, který má téměř dvacetileté zkušenosti s pěstováním konopí a nebojí se je použít. Vždy s hlavou v oblacích a nohama pevně v zemi je připraven zplodit další zajímavý článek.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Zdroj: Dutch Passion Pěstování

      Pěstitelská recenze CBD Charlotte’s Angel 

    • Pěstírna konopí. Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Zvětšujeme pěstební prostor 

    • Sušené květy konopí. Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Sušení, curing a skladování 

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Zdroj: CBD Awareness project

      Konopí jako bezpečné a účinné léčivo na fibromyalgii

      4. února 2023
    • Foto: Archiv Jindřicha Vobořila

      Jindřich Vobořil: Represe nic neřeší 

      3. února 2023
    • Pěstírna a konopí.

      Pozvánka na seminář o legalizaci konopí a pěstování

      2. února 2023
    • Foto: František Kuba

      Glosa: S nadhledem o šíření toxikomanie

      2. února 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    ROZHOVOR S PETREM POLANSKÝM: LEGISLATIVA MÁ BÝT ROZHOVOR S PETREM POLANSKÝM: LEGISLATIVA MÁ BÝT PRO LIDI🥦💚
Celý článek najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/petr-polansky-legislativa-ma-byt-pro-lidi/ 😎  Celé konopné Česko si od loňského roku klade otázku, jaké změny vlastně přinesla novela zákona o omamných látkách, jež zvyšuje povolený limit THC v rostlině i v produktech a má zásadní dopad i na systém léčebného konopí. Rozhodli jsme se proto vyzpovídat jednoho z jejích autorů, odborníka na konopné zákony a bývalého zaměstnance Inspektorátu omamných a psychotropních látek na ministerstvu zdravotnictví Petra Polanského.  Proč se věnujete právě konopí?
Je to problematika, ke které mám blízko už od dob studií. Konopí je podle mě rostlinou budoucnosti, ať už se bavíme o univerzálním použití v průmyslovém měřítku nebo v léčbě.  Jaká je vaše specializace?
Bohužel neumím léčit lidi a jediné, čemu rozumím, je legislativa. Můj příspěvek je v tvorbě takové legislativy, která bude více pro lidi, méně represivní, více liberální. Samozřejmě za předpokladu, že to bude vyvažováno i snižováním rizik.  Jste tedy právník, když píšete zákony?
Nejsem. V roce 2011 byla hospodářská krize a já jsem měl po vysoké škole biochemického zaměření a jediné místo, kde mě vzali, bylo na ministerstvu zdravotnictví. Konkrétně na Inspektorátu omamných a psychotropních látek, takže jsem se specializoval touto cestou. Ze školy mám dílčí znalosti, jak biologicky aktivní látky, tedy i THC, fungují v těle a co způsobují....  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    KONOPNÉ PARAGRAFY: ZA VOLANTEM🚗 Celý článek KONOPNÉ PARAGRAFY: ZA VOLANTEM🚗
Celý článek najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/konopi-v-paragrafech-za-volantem/ 😎  Užíváte-li konopí, a to i v rámci oficiální léčby na předpis, nesedejte pod jeho vlivem za volant. Není důvod ohrožovat bezpečnost svou i ostatních.  Dlouhodobý kuřák konopí sice nebude vykazovat zhoršení řidičských schopností v takové míře jako nezkušený konopný pacient, u něhož může dojít k výraznému omezení i při relativně nízké hladině THC, ale proč si zahrávat. Nelze totiž podceňovat zejména zpomalování reakcí a zkreslování vzdáleností.  Řízení pod vlivem drog
Řízení pod vlivem drog, včetně konopí, může být v závislosti na intenzitě intoxikace buď přestupkem, nebo trestným činem. Tenkou hranicí je slovy trestního zákoníku „stav vylučující způsobilost“ silniční vozidlo řídit. Domníváte-li se, že způsobilí jste, a policie je odlišného názoru, nezbývá vám než nechat se...  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    S PRIMÁŘKOU NEUROLOGIE V TEPLICÍCH MARTOU VACHO S PRIMÁŘKOU NEUROLOGIE V TEPLICÍCH MARTOU VACHOVOU O LÉČBĚ KONOPÍM👩‍⚕️🥦
Celý rozhovor najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/marta-vachova-konopi-nelze-ignorovat/ 😎  V porovnání s konopnými aktivisty i jinými zastánci léčby konopím z řad české lékařské obce působí skromně a nenápadně, odvádí však nesmírně důležitou práci. Primářka Neurologického oddělení Nemocnice Teplice Marta Vachová ve své praxi už přes tři roky předepisuje léčebné konopí několika desítkám pacientů s roztroušenou sklerózou a o nabytých zkušenostech pravidelně přednáší kolegům i studentům medicíny.  Potkáváme se v Kongresovém centru v Praze, kde právě probíhá čtyřdenní česko-slovenský neurologický sjezd. Kolik se tu sejde neurologů a řeší se tu i konopí?
Přesný počet účastníků neznám, ale jde o největší akci české a slovenské neurologické společnosti. O konopí se hovořilo minimálně v mé přednášce o symptomatické léčbě roztroušené sklerózy. Myslím si, že mnoho neurologů neví, jakým způsobem bude probíhat léčba konopím od 1. ledna 2020. Diskutovali jsme proto nejen o tom, jaké konopí lze používat na jaké stavy, ale i o kontrolním hlášení, co vše je potřeba splnit, aby měl pacient nárok na tuto léčbu, a tak dále.  Kdy jste poprvé předepsala léčebné konopí a jaké okolnosti to provázely?
Léčebné konopí v podobě rostlinného materiálu jsem poprvé předepsala v roce 2017, kdy se nám podařilo...  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Čtyřiadvacáté vydání je k dostání od 14. 12. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 25 vyjde 2. 3. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Zdroj: CBD Awareness project

      Konopí jako bezpečné a účinné léčivo na fibromyalgii

      4. února 2023
    • Foto: Archiv Jindřicha Vobořila

      Jindřich Vobořil: Represe nic neřeší 

      3. února 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-23 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Spravovat souhlas s cookies

    K ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení používáme technologie, jako jsou soubory cookie. Děláme to, abychom zlepšili zážitek z prohlížení a zobrazovali personalizované reklamy. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.

    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Zobrazit předvolby
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 24 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.