Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2023
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Zahrádkářův průvodce: Sušení, curing a skladování 

7. listopadu 2022 | Rubrika: Pěstování
Sušené květy konopí.

Zdroj: Unsplash.com

Máte sklizeno? Pak jste asi tak v půli cesty k vynikajícímu konopí. To, co s rostlinami po sklizni uděláte, je totiž stejně důležité, jako péče, kterou jste jim poskytli během pěstování. Správné sušení a skladování má větší vliv na chuť, vůni a chemické složení úrody, než si většina lidí myslí. 

Prvním krokem, který musíte po sklizni udělat, je příprava rostlin na sušení. Podle mého názoru je nejlepší, když z rostlin odstraníte pouze suché nebo výrazně žluté velké listy a necháte je sušit vcelku, vzhůru nohama, respektive stonkem. 

Nasládlá a trochu štiplavá vůně je vždy varovným signálem, že rostliny mohou plesnivět.

Tento způsob ochrání květy před mechanickým poškozením a umožňuje pozvolné, rovnoměrné sušení, při kterém nedochází k výraznému odpařování terpenů a degradaci hlavních kanabinoidů. Musíte ale umět zajistit optimální podmínky a dostatečnou cirkulaci vzduchu. 

Pozor na plísně

Jakkoli je sušení rostlin vcelku šetrné k trichomům a pryskyřici, zvyšuje se při něm riziko plesnivění zejména mohutnějších květů. Pro tento způsob sušení doporučuji relativní vlhkost vzduchu okolo 50–55 %, teplotu 18–20 °C a mírné proudění vzduchu.

Pravidelně kontrolujte, jestli se uvnitř květů neobjevují nějaké náznaky vzniku plísně. Lze to poznat i podle vůně. Nasládlá a trochu štiplavá vůně je vždy varovným signálem, že rostliny mohou plesnivět.

Ideální teploty a vlhkost vzduchu

tabulka teplot
Grafika: Jan Buble

Další možností je hned po sklizni odstranit všechny listy s malým počtem trichomů. Pak na rostlinách zbydou pouze květy s malými okvětními lístky bohatě pokrytými pryskyřicí. Nyní máte dvě možnosti.

Buďto květy necháte na rostlině a sušíte je vcelku, nebo je oddělíte od stonků a usušíte na nějakém sušicím sítu. Druhý způsob výrazně snižuje riziko vzniku plísně a květy uschnou rychleji. Při strojovém obírání se obvykle nejprve oddělí květy od stonků a větví a následně se odstraňují zbylé lístky z květů v tubusových nebo kruhových střihačích (trimmerech). 

Trimmery umějí ostřihávat lístky z mokrých i suchých květů (anglicky wet nebo dry trimming). Pro sušení samostatných květů doporučuji udržovat teplotu 16–19 °C a relativní vlhkost vzduchu 55–65 %. Rostliny sušte vždy ve tmě, protože UV záření slunečního svitu způsobuje degradaci zejména THC na CBN, což je kanabinoid se zcela jinými účinky. 

Když rostliny ihned uskladníte a nebudete jim věnovat následnou péči, vlhkost zevnitř květů se dostane na povrch a nebude mít kam uniknout.

Rychlé sušení při vyšších teplotách a nízké relativní vlhkosti vzduchu vede k rychlému odpařování terpenů, což jsou látky zodpovědné za chuť, vůni a do určité míry i účinky. Optimální doba sušení je 10–20 dnů. Samostatně sušené květy mohou být hotové i během jednoho týdne. 

Během sušení se sníží hmotnost rostlin o 70–75 %. Hmotnostní ztráta 80 % a více je většinou důkazem přesušení rostlin.

Je libo trochu mrazu? 

Nesmím zapomenout ani na sušení s pomocí mrazu. V některých komerčních provozech se používá sušení mrazem ve vakuu, kdy se rostliny ihned po sklizni ostříhají a palice se oddělí od stonků a větví.

Pro skladování je ideální tma, relativní vlhkost vzduchu 55–65 % a teplota do 20 °C.

Pak se přemístí do mrazicího boxu s teplotou −40 °C, nechají se zmrznout a poté se z boxu odsaje vzduch, čímž vznikne vakuum. Ve vakuu sublimuje voda rovnou na vodní páru, aniž by se přeměnila v tekutinu. Následuje třetí fáze sušení, kdy se rostlinný materiál nechá rozmrznout a doschnout při pokojové teplotě. 

Curing není sprosté slovo

Curing – česky odborně „školení“, ale lidově by se dalo říci „zušlechtění“ – byl ještě před pár lety něco, čím se zabývala jen poměrně malá část pěstitelů, nyní se však zdá, že se mu konečně dostává zasloužené pozornosti i u široké pěstitelské veřejnosti. Čerstvě usušené rostliny stále plně nerozvinuly svůj terpenový potenciál, a navíc stále obsahují vysoký podíl chlorofylu. Tento všem dobře známý zelený rostlinný pigment odvádí skvělou práci při fotosyntéze, ale po sklizni negativně ovlivňuje chuť výsledného produktu. 

Foto: Mr. JoséRegulátor vlhkosti Boveda najdou v tomto vydání všichni předplatitelé.
Regulátor vlhkosti Boveda najdou v tomto vydání všichni předplatitelé. Foto: Mr. José

Krátce po usušení také není vlhkost v květech rozložena rovnoměrně. Vnější části palic jsou sušší nežli jejich vnitřní části. Když rostliny ihned uskladníte a nebudete jim věnovat následnou péči, vlhkost zevnitř květů se dostane na povrch a nebude mít kam uniknout. Květy budou celkově vlhčejší, než je třeba, a zvýší se riziko jejich znehodnocení plísněmi. 

Curing byste měli praktikovat proto, abyste zabránili nerovnoměrné vlhkosti, podpořili rozklad chlorofylu, zabránili degradaci kanabinoidů a zároveň nastavili ideální podmínky pro chemické procesy podporující vylepšení vůně a chuti.

Jak na to?

Připravte si vzduchotěsnou nádobu a vložte do ní správně usušené květy. Neplňte ji úplně po okraj, ale nechte zhruba čtvrtinu objemu prázdnou. Do nádoby vložte také vlhkoměr, abyste mohli sledovat relativní vlhkost vzduchu. 

Optimální hodnota pro curing je 55–65 %. Při vyšší hodnotě vznikají optimální podmínky pro plísně, naopak při nižší hodnotě dochází k rychlejšímu odpařování terpenů, a tudíž i ztrátě chuti a vůně. Nádobu dobře uzavřete a nechte ji na tmavém místě při teplotě maximálně okolo 20 °C. Nevadí, když necháte nádobu v lednici. 

Jelikož se vlhkost z vnitřní části květů přirozeně pomalu přesouvá na povrch, zvyšuje se v prvních dnech v nádobě relativní vlhkost vzduchu, a proto je nutné nádobu alespoň jednou denně vyvětrat (v angličtině se pro to používá legrační výraz burping znamenající říhnutí). Stačí na pár minut odstranit víko. Kromě odvětrání přebytečné vlhkosti tak ke květům dostanete i kyslík, který je nezbytný pro karboxylaci, tedy přeměnu kanabinoidních kyselin na kanabinoidy. 

Větrání provádějte první týden každý den, klidně i dvakrát. V dalších týdnech interval prodlužujte, stačí už větrat třeba jen jednou nebo dvakrát týdně. Když na vlhkoměru uvidíte vlhkost vyšší než 65 %, větrejte častěji nebo nechte nádobu s konopím otevřenou několik hodin při teplotě do 20 °C. Při větrání každopádně sami ucítíte, jak se vůně vašeho konopí krásně vyvíjí.

Tipy a triky

Curing provádějte dva až osm týdnů, větrání obvykle stačí provádět maximálně šest týdnů. Během curingu můžete zjistit, že konopí je přesušené. Poznáte to podle nízké relativní vlhkosti vzduchu v nádobě. I tenhle problém se dá vyřešit. Do nádoby můžete vložit například navlhčený papírový ubrousek nebo několikrát přehnutou papírovou utěrku. K namočení použijte převařenou nebo destilovanou vodu. Ubrousek vyměňte nejpozději za tři dny. 

Takzvané trimování patří mezi základní posklizňové činnosti.
Takzvané trimování patří mezi základní posklizňové činnosti. Zdroj: Unsplash.com

Další možností je odstranit víko z nádoby, překrýt ji opět ubrouskem nebo papírovou utěrkou, abyste zabránili rychlému odpařování terpenů, a umístit nádobu do vlhkého prostředí. Zvlhčovačem můžete vytvořit prostředí s vlhkostí okolo 70 %. Konopí natáhne za tři až pět dní vzdušnou vlhkost do sebe, což poznáte zase podle vlhkoměru v nádobě. 

Nejsnadnější je použití sáčků schopných regulovat vzdušnou vlhkost přímo v nádobě s usušenými květy, například od značky Boveda. Tyto sáčky na bázi soli podle potřeby nadbytečnou vlhkost vstřebají, nebo naopak vydají. Ztracenou vlhkost je možné obnovit i třeba přidáním citrusové kůry nebo kousků jablka do nádoby s květy. Funguje to dobře, a zejména od citrusové kůry může vaše konopí získat zajímavé aroma.

Skladování

Po zušlechtění konopí k lepší vůni a chuti nezbývá než ho dobře uskladnit. Je hodně důležité si předem říct, co s uskladněným konopím hodláte udělat.

Při skladování v zavakuovaných sáčcích nebudou květy poškozeny a díky absenci vzduchu nebude docházet k jejich dalšímu vysychání. 

Jestliže ho máte tak akorát pro domácí použití a nehodláte ho nikam převážet, můžete ho klidně nechat ve vzduchotěsných nádobách, ve kterých jste prováděli curing, akorát je přesuňte na chladnější místo, třeba do lednice, sklepa nebo spíže. Nádoby můžete naplnit až po okraj, protože už nepotřebujete tolik prostoru pro kyslík a odvětrání vlhkosti. 

Jestliže máte konopí víc anebo ho hodláte třeba častěji přemisťovat, musíte vzít v potaz, že se volně uložené květy v nádobách budou vzájemně otloukat a mechanicky poškozovat. V takovém případě je lepší květy vakuovat do sáčků a zabránit tak jejich pohybu a postupnému poškozování. Dobře zavakuované sáčky je možné klást na sebe bez většího poškození květů. Absence většího množství vzduchu v sáčcích také zabraňuje dalšímu vysychání konopí. 

Přístroj zvaný trimmer odstraní větší listy.
Přístroj zvaný trimmer odstraní větší listy. Zdroj: Usnpalsh.com

Pro skladování je ideální tma, relativní vlhkost vzduchu 55–65 % a teplota do 20 °C. Mám dlouhodobé a dobré zkušenosti i se skladováním konopí v mrazáku. Při správné vlhkosti nevadí ani teploty do 24 °C, kterých zejména v letních měsících dosahuje prostředí v mnoha domácnostech. Konopí vám to nezničí, ale opravdu je třeba dbát hlavně na správnou vlhkost. 

Správně usušené a dobře uskladněné konopí vám vydrží klidně dva roky bez větších ztrát na chuti, vůni a účincích. Osobně si myslím, že konopí by se mělo konzumovat nejdříve dva měsíce po sklizni a usušení. Rozdíl zejména ve vůni je opravdu markantní.

Upozornění: Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat, lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.

5/5 - (2 votes)
curingMr. Joséskladování konopísklizeň konopísušenítrimtrimmingvlhost

Josef Krejčík

Legenda české konopné scény a expert na pěstování známý jako Mr. José. Knihy a články o growingu publikuje již od roku 2010. Dlouhodobě spolupracuje se soukromými i státními institucemi na výzkumných a komerčních pěstebních projektech. Jeho publikace si dosud koupilo přes 60 000 čtenářů.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Sklizeň konopí. Pěstování

      Konopí jako biozdroj pro udržitelnou ekonomiku

    • Zdroj: unsplash.com Pěstování

      Jak snadno vypěstovat CBD konopí doma – 2.díl

    • Sbírka mykorhizních hub. Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Výhody pěstování se symbiotickými houbami 

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Hana Gabrielová v konopí

      S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & Industry

      25. září 2023
    • gel a časopisy

      Záříjová akce na předplatné: Arthrocann gel s CBD a CBG zdarma!

      21. září 2023
    • rostlina technického konopí

      Uhlíkové kredity generují už i konopní farmáři

      18. září 2023
    • dívka na procházce

      Překvapení: V důsledku legalizace klesá počet hospitalizovaných kvůli psychickým potížím

      13. září 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & Industry🌿🥸
Mezinárodní konference Hemp & Industry s podtitulem Konopné materiály a jejich potenciál pro rozvoj místní bioekonomiky se v Praze koná už v půlce října. Na to, co všechno čeká její účastníky, jsme se zeptali Hanky Gabrielové, prezidentky pořádajícího Českého konopného klastru🌱🙏  Proč jste se s CzecHemp rozhodli uspořádat tuto konferenci? 
K organizaci jsme se zavázali v rámci mezinárodního projektu HempClub. Cílem je propojování hráčů v jednotlivých oblastech konopné produkce napříč Evropou. Důležitou aktivitou v rámci projektu jsou tzv. ClusterXchange, setkání, na které zveme zástupce malých a středních podniků, aby se prostřednictvím vzájemného učení hlouběji seznamovali s jedinečnými vlastnostmi konopí, jeho přínosem pro životní prostředí a bioekonomiku, která přispívá k dosažení uhlíkové neutrality. Organizací konference Hemp & Industry chceme dát příležitost účastníkům navázat partnerství s širší evropskou konopnou komunitou a podpořit vznik nových inovativních projektů.  Co bylo cílem při tvorbě panelů, proč jste je takto koncipovali?
Kombinace panelových diskuzí a krátkých přednášek dává možnost pozvaným hostům stručně se představit, ale také vzájemně reagovat na dotazy moderátora či dotazy z publika. Nám jako organizátorům to dává možnost propagovat jednotlivá nosná témata konference a lépe komunikovat její obsah. Formát mi přišel zajímavý v tom, že je více interaktivní, a věřím, že vybudí i posluchače k zapojení do diskuze.  Můžeš stručně představit několik hlavních hostů?
První panel je věnovaný udržitelnosti a vystoupí v něm mimo jiné Nando Knodel z německé firmy Hemp Connect. Ta se věnuje zhodnocení produkce konopí pomocí uhlíkových kreditů, což je dnes populární téma. Nando je jeden z mála lidí, kteří dotáhli do úspěšného konce placení farmářům za produkci konopí prostřednictvím uhlíkových kreditů. . (...)  Vstup na konferenci je díky financování z projektu HempClub zdarma! Registrace a více info na webu našeho magazínu 🙂  Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Chování lidovců (maniakální výstupy Babiše Chování lidovců (maniakální výstupy Babiše ponecháváme stranou, ty jsou spíš pro psychiatry) a jejich absurdní útoky na světově uznávaného experta na drogy a závislosti s více než 30letou praxí v oboru Jindrich Voboril ukazují především na zoufalost těchto takzvaných křesťanů🙏👀  Politicky jde o klasický spinning, kdy se nějaký výrok vytrhne z kontextu a překroutí a kolem toho se udělá mediální bouře, ve které už nikdo neřeší, jak to vlastně bylo na začátku a co kdo přesně řekl. Něco, co dělají extremisté z SPD a ANO neustále, ale přeci jen od údajně státotvorné strany se stoletou tradicí by to člověk zrovna nečekal. Navíc když se jedná o lidi věřící v Boha, lásku, pravdu a tak dále.  Mohli bychom zde rozebírat a vyvracet každou druhou nepravdu, kterou za poslední dny Jurečka, Bartošek nebo Philipp vypustili ze svých nadutých úst, naštěstí z reakcí veřejnosti je vidět, že ti, co mají mozek v hlavě, zoufalé hry KDU prokoukli a dávají jim za to kartáč. A to je dobře, protože tato mocichtivá individua si zaslouží jediné - skončit v propadlišti dějin.  Vtipné a zároveň smutné na tom všem je to, že jak pana Vobořila známe, je to skromný, pokorný a hluboce věřící člověk, který se snaží konat dobro a pomáhat vždy a všem.  Odborností a respektem ve světě mu naše lidovečtí ochránci chlastu (zemědělci Bartošek a Jurečka a revmatolog Philipp) nesahají ani po kotníky, přesto vypouštějí z úst agresivní a urážlivé kydy na jeho adresu s jediným cílem - politicky přežít, přiživit se na vyvolávání strachu a zkrátka postupovat podle playbooku každé populistické strany.  Konec nedělního politického okénka, na skutečné důvody a motivace (ne)lidovců si posvítíme v dalších dnech na webu magazínu Konopí 😎
    Dnešní reportážní výlet pro magazín Konopí Dnešní reportážní výlet pro magazín Konopí na polnosti @Svatý Sedláček - konopné produkty se náramně vyvedl (jako vždy ostatně). Kytky byly krásné, palice na nich obří a terpeny všudevonící. Mělo sice pršet, ale kluci si umí objednat počasí, takže jsme se dočkali i sluníčka☀️🌱  Teď už jen sklidit, usušit, vyextrahovat💦 a můžeme (si) všichni užívat léčivých vlastnosti konopí pěstovaného a zpracovávaného s láskou a ekologicky. Gratulujeme za celou redakci k dobře odvedené práci💚
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Šestadvacáté vydání je k dostání od 15. 5. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 27 vyjde 5. 10. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Hana Gabrielová v konopí

      S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & Industry

      25. září 2023
    • gel a časopisy

      Záříjová akce na předplatné: Arthrocann gel s CBD a CBG zdarma!

      21. září 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • Magazín Konopí

    Potvrďte nám​​, že už vám bylo 18 let, a vyberte si nastavení cookies
    Pomocí cookies, které používáme na tomto webu, můžeme lépe vyhodnocovat návštěvnost nebo vám přizpůsobit reklamu na míru. Díky tomu vám už nic neunikne.

    Můžete nyní buď „Přijmout“ všechny cookies nebo si pomocí tlačítka „Nastavit“ upravit nastavení na míru dle vašich preferencí. Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že už vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Nastavit
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 26 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více