Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2023
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Jak pěstovat organicky 1: Úvod

23. listopadu 2020 | Rubrika: Pěstování
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Staré pořekadlo praví, že nejlepším hnojivem je zahradníkův stín. Výrobci a prodejci syntetických hnojiv se však snaží pěstitelům vnutit jinou mantru. „Základním úkolem zahradníka je zajistit pravidelný přísun živin ve formě minerálních solí. V případě potíží se obraťte na místního prodejce pesticidů a herbicidů.“ 

Tento přístup byl v posledních desítkách let mezi pěstiteli konopí natolik protežovaný, že se stal novou normou a tradiční organické postupy byly téměř zapomenuty. 

Koloběh života

Každý z nás si jistě vybaví známou poučku o potravním řetězci, která popisuje, jak dochází v přírodě k přesunu hmoty a energie. Zjednodušeně řečeno se druhy pojídají a tím mezi nimi dochází k přesunu biologického materiálu a energie z jednoho na druhý. 

Vztahy mezi druhy v potravním řetězci jsou nesmírně spletité a vytvářejí celou potravní síť, která má pozoruhodné samoregulační vlastnosti. Jednotliví zástupci potravní sítě mají každý své místo a omezené množství zdrojů.

Hlavní zásadou organického pěstování je držet se daleko od všech průmyslově vyráběných minerálních hnojiv.

Rozvoj lidské civilizace jde ruku v ruce s neustálým vývojem zemědělských technik, ale často se tomu děje na úkor ostatních druhů.

Na lidmi obdělávané půdě dochází při sklízení plodin ke ztrátám organické hmoty a živin. Pokud bychom každý rok intenzivně obhospodařovali stejný lán země, časem půdu zcela vyčerpáme. Předchůdci dnešních zemědělců využívali různé formy úhorových zemědělských systému, kdy nechávali část pole po dobu několika let ležet ladem a půda se stávala opět úrodnou.

Se vzrůstající populací a stoupajícími nároky na rostlinnou produkci se tradiční formy zemědělství staly neefektivní a zemědělci stále častěji obohacovali svá pole hnojivy z jiných zdrojů. Přitom až do vývoje prvních syntetických minerálních hnojiv na začátku dvacátého století byl pro zemědělce jediným zdrojem hnojiva trus zvířat.

Jak nakrmit mikroby.
Jak nakrmit mikroby.

Místa bohatá na guáno, což je nahromaděný trus mořských ptáků či netopýrů a výborné hnojivo, byla dokonce v minulosti předmětem geopolitických konfliktů. 

Kdo hnojí louky a lesy?

Dlouhou dobu nikdo, kromě mikrobiologů, nevěnoval příliš pozornosti faktu, že půda pod našima nohama doslova hýří životem. Jako jedna z prvních pochopila souvislost mezi světem pod povrchem a na povrchu americká mikrobioložka Elaine Inghamová.

Spolu s dalšími vědci postupem času zjistila, že mikroorganismy žijící v půdě jsou nezbytné pro výživu rostlin, které v ní rostou. Považte, že jedna čajová lžička kvalitní zeminy obsahuje přibližně miliardu různých bakterií, metry houbové tkáně, tisíce prvoků a stovky hlístic. 

Jedna čajová lžička kvalitní zeminy obsahuje přibližně miliardu různých bakterií, metry houbové tkáně, tisíce prvoků a stovky hlístic. 

Zásadním poznatkem bylo, že rostliny navazují symbiotické vztahy s druhy žijícími v nejbližším okolí jejich kořenového systému, v takzvané rhizosféře. Přítomnost těchto organismů je pro rostliny natolik důležitá, že svými kořeny vypouštějí do rhizosféry cukry a proteiny ve formě kořenových exsudátů, které jsou potravou a lákadlem pro různé druhy bakterií a mykorrhizních hub. 

Mnozí obyvatelé rhizosféry mají jedinečnou schopnost živit se nejmenšími částečkami organické hmoty a ukládat je ve svých tělech ve formě minerálních iontů. Po smrti se zbytky jejich těl stávají živinami vstřebatelnými kořeny rostlin. Proces ukládání živin v tělech živých organismů nazýváme imobilizace živin.

Změnou složení kořenových exsudátů rostliny přímo ovlivňují, které druhy se dostanou do jejich rhizosféry. Díky schopnosti řídit život v rhizosféře mohu rostliny získávat z půdy živiny podle svých potřeb.

Čistě technicky lze celý proces imobilizace živin obejít a pěstovat zdravé rostliny i v naprosto sterilním prostředí, pouze za použití synteticky vyráběných hnojiv. Tato takzvaná minerální hnojiva slouží pro rostliny jako okamžitý přísun živin ve formě iontů, bez potřeby imobilizace živin z organické hmoty.

Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com

Díky tomu lze při pěstovaní rostlin využít i substráty stoprocentně anorganického původu, například perlit, keramzit nebo minerální vlnu. 

Rostliny skutečně nejsou vybíravé a dokážou se přizpůsobit různým podmínkám. To bohužel neplatí o mikroorganismech, které jsou velmi citlivé a potřebují k životu stabilní podmínky. Budeme-li do půdy dlouhodobě přidávat minerální hnojiva a ošetřovat rostliny pesticidy, fungicidy a herbicidy, po čase nevyhnutelně narušíme křehkou rovnováhu v rhizosféře.

Na našem políčku nebo zahrádce dojde k zastavení přirozeného koloběhu živin a pro zachování stabilní úrody budeme muset opakovaně používat synteticky vyráběná hnojiva.

Správné kypření zahrady.
Správné kypření zahrady.

Při této činnosti dochází k notoricky známému vyplavování zbytků hnojiv a jedů do podzemní vody a devastaci životního prostředí. 

Jak vypadá organické zahradničení v praxi?

Hlavní zásadou organického pěstování je držet se daleko od všech průmyslově vyráběných minerálních hnojiv. Mnozí výrobci hnojiv rádi zdůrazňují organický původ svých produktů.

Všechny minerální soli ale narušují přirozený koloběh půdního života, nezávisle na tom, z čeho jsou získávány. Stejné pravidlo platí i pro veškeré pesticidy, fungicidy a herbicidy, které jsou stejně smrtelné jak pro škůdce, tak pro prospěšné organismy. 

Podaří-li se nám ovšem v naší zahrádce vytvořit prosperující potravní síť, symbiotické organismy nedovolí škůdcům a patogenům rozšířit se natolik, aby mohly ohrozit naši úrodu.

Pravé kouzlo organického zemědělství spočívá v jeho udržitelnosti a minimálních finančních nákladech.

Opakovaně bylo prokázáno, že rostliny v živé půdě jsou mnohem zdravější a odolnější než ty pěstované za použití minerálních hnojiv. 

Cesta k organické zahrádce začíná výběrem vhodného půdního substrátu. Měl by obsahovat dostatek zdrojů organické hmoty, většinou se udává třicet až padesát procent. Zhruba čtvrtinu objemu by měl tvořit kvalitní žížalí humus nebo kompost, který poslouží jako zdroj mikrobiálního života. Zbytek směsi doplníme perlitem, keramzitem nebo jiným anorganickým materiálem, který substrát provzdušní. 

Správnou vlhkost půdy, nezbytnou pro život mikroorganismů, nám pomohou udržet podpůrné rostliny, které vysazujeme v těsném okolí naší hlavní plodiny. Mezi nejpoužívanější patří jetel, vojtěška nebo heřmánek, které slouží nejen k zadržování vláhy, ale i jako biologická ochrana proti škůdcům.

Kompostový čaj.
Kompostový čaj.

Pravé kouzlo organického zemědělství spočívá v jeho udržitelnosti a minimálních finančních nákladech. Po sklizni pouze doplníme půdu o živiny vrstvou kompostu nebo mulče a můžeme začít s novou výsadbou. 

V příštím díle si řekneme, jak vybudovat organickou zahrádku od začátku. 

Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.

Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!

Ohodnoťte tento článek
Kompostkonopíléčebné konopíorganické pěstovánípůdazahrada

Filip Ostrowski

Novinář a konopný aktivista původem z dalekého polského severu, který má téměř dvacetileté zkušenosti s pěstováním konopí a nebojí se je použít. Vždy s hlavou v oblacích a nohama pevně v zemi je připraven zplodit další zajímavý článek.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Foto: Maren Krings Photography - www.marenkrings.com Pěstování

      Biozdroj pro udržitelnou ekonomiku: Konopné vlákno 

    • Obrázek konopného pole s robotem. Pěstování

      Pomůže nám umělá inteligence s pěstováním a šlechtěním?

    • Zdroj: Pixabay.com Pěstování

      Jak snadno vypěstovat CBD konopí doma – 3.díl

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Zdroj: Pexels.com

      Mýty a fakta o regulaci konopí: Regulace a dopad na černý trh

      5. prosince 2023
    • časopis a promo

      Velká prosincová akce k předplatnému

      4. prosince 2023
    • Foto: Maren Krings Photography - www.marenkrings.com

      Biozdroj pro udržitelnou ekonomiku: Konopné vlákno 

      4. prosince 2023
    • Zdroj: Pexels.com

      Terapeutický potenciál čistého CBD

      3. prosince 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    Pomůže nám umělá inteligence s pěstováním Pomůže nám umělá inteligence s pěstováním a šlechtěním?👩‍🌾👨🏻‍💻🤖
Ať se nám to líbí, nebo ne, umělá inteligence (AI, z anglického artificial intelligence) se rychle dostává do všech možných oblastí lidského konání. Spousta z nás už ji používá, aniž bychom si to uvědomovali. AI se můžete obávat, odmítat ji, nebo ji naopak přijmout a naučit využívat ve svůj prospěch. Patřím spíš k té druhé skupině, a proto se zamýšlím nad tím, jak může AI pomoci pěstitelům a šlechtitelům konopí.  Moje budoucnost jako tvůrce obsahu obecně je kvůli nástupu AI poměrně nejistá, nicméně bude asi ještě nějakou dobu trvat, než počítač dokáže vymýšlet témata a stavět obsah na základě praktických zkušeností. Samotní pěstitelé navíc o práci jen tak nepřijdou, protože fyzickou část pěstebního procesu za ně ještě dlouho nikdo neudělá.  To možná není dobrá zpráva pro línější domácí pěstitele, ale myslím, že za několik desítek let se plně autonomního pěstování dočkáme také. Pojďme se ale podívat na to, jak se nyní a v blízké budoucnosti dá při pěstování konopí využít AI.  Pěstování jakýchkoli rostlin, konopí nevyjímaje, zahrnuje celou řadu úkonů, které se neustále opakují a vysloveně nabízejí pole působnosti umělé inteligenci. To se týká zejména velkých pěstíren, ale automatizovat lze i u domácích pěstitelů.  Když si dnes chcete automatizovat například hnojení nebo zavlažování, musíte si sami nastavit a synchronizovat čerpadla, automatické dávkovače, časové spínače, osvětlení, ohřev nebo chlazení vody a tak dále. V blízké budoucnosti to za vás bude dělat právě AI. Na vás bude pouze zakoupit potřebné vybavení a zadat AI, jaké chcete udržovat pěstební podmínky. Pokud už pěstební vybavení máte, budete možná potřebovat jen pár vylepšení a (...)  Delší ukázku článku o growingu a AI od Mr. Josého si můžete přečíst na našem webu (link v komentáři😎) anebo v kompletním znění v novém Konopí č. 27, které je právě v prodeji po celé ČR!  Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Reportáž z CB Expo v Dortmundu🇩🇪🌿
Skončilo léto, a tak se nám opět rozběhl kolotoč konopných výstav a konferencí. Jako každý rok i letos pečlivě vybírám, na kterou akci se vydat. Minulý rok jsem navštívil CB Expo v Curychu a získal spoustu užitečných informací a kontaktů. Když se naskytla příležitost navštívit stejnou akci v Dortmundu, navíc spojenou s největším evropským tabákovým veletrhem, dlouho jsem neváhal.  Hned na začátek musím zmínit hojné zastoupení českých přednášejících kolegů z konopného klastru CzecHemp. František Švejda, Jiří Velechovský a Sean Carney se zúčastnili panelové debaty o možných způsobech regulace psychomodulačních látek jako kratom, HHC, THC, ale řeč byla i o CBD. Jeho pozice je často ohrožena nevhodnou klasifikací, i když všichni víme, že patří mezi kanabinoidy bez psychoaktivních účinků.  Češi na scéně🇨🇿 
Na hlavním pódiu se diskuze o celosvětově probíhajících změnách v konopné legislativě účastnil lékař Pavel Kubů. Pavel publikum obeznámil s vývojem situace v Česku a nastínil možný další vývoj i s ohledem na probíhající změny v přístupu ke konopí v Německu.  Osobně mě překvapila účast Hanny Hlushchenko z Ukrajiny, která popsala diskuzi o legalizaci konopí pro léčebné účely na půdě ukrajinského parlamentu. Z každodenních zpráv lze vyvodit závěr, že v její domovině řeší aktuálně zákonodárci výhradně množství potřebné munice (...)  Celou reportáž si můžete přečíst na našem webu (link v komentáři😎) anebo v novém Konopí č. 27, které je právě v prodeji po celé ČR!  Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Dorazte za námi dnes celý den až do 18:00 na Dn Dorazte za námi dnes celý den až do 18:00 na Dny zdraví do Dům techniky Pardubice, kde máme časopisy, poctivé české konopné výrobky od předních pěstitelů a zpracovatelů a spoustu dárečků i rad a tipů🌿  Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Sedmadvacáté vydání je k dostání od 19. 10. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 28 vyjde 14. 12. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Zdroj: Pexels.com

      Mýty a fakta o regulaci konopí: Regulace a dopad na černý trh

      5. prosince 2023
    • časopis a promo

      Velká prosincová akce k předplatnému

      4. prosince 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • Magazín Konopí

    Potvrďte nám​​, že už vám bylo 18 let, a vyberte si nastavení cookies
    Pomocí cookies, které používáme na tomto webu, můžeme lépe vyhodnocovat návštěvnost nebo vám přizpůsobit reklamu na míru. Díky tomu vám už nic neunikne.

    Můžete nyní buď „Přijmout“ všechny cookies nebo si pomocí tlačítka „Nastavit“ upravit nastavení na míru dle vašich preferencí. Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že už vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Správa {vendor_count} prodejců Přečtěte si více o těchto účelech
    Nastavit
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 27 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více