Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Partneři
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram YouTube SoundCloud

Zahrádkářův průvodce: Úvod do organického pěstování 01 

23. listopadu 2020 | Rubrika: Pěstování
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Staré pořekadlo praví, že nejlepším hnojivem je zahradníkův stín. Výrobci a prodejci syntetických hnojiv se však snaží pěstitelům vnutit jinou mantru. „Základním úkolem zahradníka je zajistit pravidelný přísun živin ve formě minerálních solí. V případě potíží se obraťte na místního prodejce pesticidů a herbicidů.“ 

Tento přístup byl v posledních desítkách let mezi pěstiteli konopí natolik protežovaný, že se stal novou normou a tradiční organické postupy byly téměř zapomenuty. 

Koloběh života

Každý z nás si jistě vybaví známou poučku o potravním řetězci, která popisuje, jak dochází v přírodě k přesunu hmoty a energie. Zjednodušeně řečeno se druhy pojídají a tím mezi nimi dochází k přesunu biologického materiálu a energie z jednoho na druhý. 

Vztahy mezi druhy v potravním řetězci jsou nesmírně spletité a vytvářejí celou potravní síť, která má pozoruhodné samoregulační vlastnosti. Jednotliví zástupci potravní sítě mají každý své místo a omezené množství zdrojů.

Hlavní zásadou organického pěstování je držet se daleko od všech průmyslově vyráběných minerálních hnojiv.

Rozvoj lidské civilizace jde ruku v ruce s neustálým vývojem zemědělských technik, ale často se tomu děje na úkor ostatních druhů.

Na lidmi obdělávané půdě dochází při sklízení plodin ke ztrátám organické hmoty a živin. Pokud bychom každý rok intenzivně obhospodařovali stejný lán země, časem půdu zcela vyčerpáme. Předchůdci dnešních zemědělců využívali různé formy úhorových zemědělských systému, kdy nechávali část pole po dobu několika let ležet ladem a půda se stávala opět úrodnou.

Se vzrůstající populací a stoupajícími nároky na rostlinnou produkci se tradiční formy zemědělství staly neefektivní a zemědělci stále častěji obohacovali svá pole hnojivy z jiných zdrojů. Přitom až do vývoje prvních syntetických minerálních hnojiv na začátku dvacátého století byl pro zemědělce jediným zdrojem hnojiva trus zvířat.

Jak nakrmit mikroby.

Jak nakrmit mikroby.

Místa bohatá na guáno, což je nahromaděný trus mořských ptáků či netopýrů a výborné hnojivo, byla dokonce v minulosti předmětem geopolitických konfliktů. 

Kdo hnojí louky a lesy?

Dlouhou dobu nikdo, kromě mikrobiologů, nevěnoval příliš pozornosti faktu, že půda pod našima nohama doslova hýří životem. Jako jedna z prvních pochopila souvislost mezi světem pod povrchem a na povrchu americká mikrobioložka Elaine Inghamová.

Spolu s dalšími vědci postupem času zjistila, že mikroorganismy žijící v půdě jsou nezbytné pro výživu rostlin, které v ní rostou. Považte, že jedna čajová lžička kvalitní zeminy obsahuje přibližně miliardu různých bakterií, metry houbové tkáně, tisíce prvoků a stovky hlístic. 

Jedna čajová lžička kvalitní zeminy obsahuje přibližně miliardu různých bakterií, metry houbové tkáně, tisíce prvoků a stovky hlístic. 

Zásadním poznatkem bylo, že rostliny navazují symbiotické vztahy s druhy žijícími v nejbližším okolí jejich kořenového systému, v takzvané rhizosféře. Přítomnost těchto organismů je pro rostliny natolik důležitá, že svými kořeny vypouštějí do rhizosféry cukry a proteiny ve formě kořenových exsudátů, které jsou potravou a lákadlem pro různé druhy bakterií a mykorrhizních hub. 

Mnozí obyvatelé rhizosféry mají jedinečnou schopnost živit se nejmenšími částečkami organické hmoty a ukládat je ve svých tělech ve formě minerálních iontů. Po smrti se zbytky jejich těl stávají živinami vstřebatelnými kořeny rostlin. Proces ukládání živin v tělech živých organismů nazýváme imobilizace živin.

Změnou složení kořenových exsudátů rostliny přímo ovlivňují, které druhy se dostanou do jejich rhizosféry. Díky schopnosti řídit život v rhizosféře mohu rostliny získávat z půdy živiny podle svých potřeb.

Čistě technicky lze celý proces imobilizace živin obejít a pěstovat zdravé rostliny i v naprosto sterilním prostředí, pouze za použití synteticky vyráběných hnojiv. Tato takzvaná minerální hnojiva slouží pro rostliny jako okamžitý přísun živin ve formě iontů, bez potřeby imobilizace živin z organické hmoty.

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Díky tomu lze při pěstovaní rostlin využít i substráty stoprocentně anorganického původu, například perlit, keramzit nebo minerální vlnu. 

Rostliny skutečně nejsou vybíravé a dokážou se přizpůsobit různým podmínkám. To bohužel neplatí o mikroorganismech, které jsou velmi citlivé a potřebují k životu stabilní podmínky. Budeme-li do půdy dlouhodobě přidávat minerální hnojiva a ošetřovat rostliny pesticidy, fungicidy a herbicidy, po čase nevyhnutelně narušíme křehkou rovnováhu v rhizosféře.

Na našem políčku nebo zahrádce dojde k zastavení přirozeného koloběhu živin a pro zachování stabilní úrody budeme muset opakovaně používat synteticky vyráběná hnojiva.

Správné kypření zahrady.

Správné kypření zahrady.

Při této činnosti dochází k notoricky známému vyplavování zbytků hnojiv a jedů do podzemní vody a devastaci životního prostředí. 

Jak vypadá organické zahradničení v praxi?

Hlavní zásadou organického pěstování je držet se daleko od všech průmyslově vyráběných minerálních hnojiv. Mnozí výrobci hnojiv rádi zdůrazňují organický původ svých produktů.

Všechny minerální soli ale narušují přirozený koloběh půdního života, nezávisle na tom, z čeho jsou získávány. Stejné pravidlo platí i pro veškeré pesticidy, fungicidy a herbicidy, které jsou stejně smrtelné jak pro škůdce, tak pro prospěšné organismy. 

Podaří-li se nám ovšem v naší zahrádce vytvořit prosperující potravní síť, symbiotické organismy nedovolí škůdcům a patogenům rozšířit se natolik, aby mohly ohrozit naši úrodu.

Pravé kouzlo organického zemědělství spočívá v jeho udržitelnosti a minimálních finančních nákladech.

Opakovaně bylo prokázáno, že rostliny v živé půdě jsou mnohem zdravější a odolnější než ty pěstované za použití minerálních hnojiv. 

Cesta k organické zahrádce začíná výběrem vhodného půdního substrátu. Měl by obsahovat dostatek zdrojů organické hmoty, většinou se udává třicet až padesát procent. Zhruba čtvrtinu objemu by měl tvořit kvalitní žížalí humus nebo kompost, který poslouží jako zdroj mikrobiálního života. Zbytek směsi doplníme perlitem, keramzitem nebo jiným anorganickým materiálem, který substrát provzdušní. 

Správnou vlhkost půdy, nezbytnou pro život mikroorganismů, nám pomohou udržet podpůrné rostliny, které vysazujeme v těsném okolí naší hlavní plodiny. Mezi nejpoužívanější patří jetel, vojtěška nebo heřmánek, které slouží nejen k zadržování vláhy, ale i jako biologická ochrana proti škůdcům.

Kompostový čaj.

Kompostový čaj.

Pravé kouzlo organického zemědělství spočívá v jeho udržitelnosti a minimálních finančních nákladech. Po sklizni pouze doplníme půdu o živiny vrstvou kompostu nebo mulče a můžeme začít s novou výsadbou. 

V příštím díle si řekneme, jak vybudovat organickou zahrádku od začátku. 

Text: Filip Ostrowski

 

 

 

 

 

Zajímá vás více? Spoustu inspirativního čtení najdete ve 12. vydání magazínu Konopí, které je čerstvě k dostání  v novinových stáncích a vybraných pobočkách České pošty po celé republice. Časopis si lze i výhodně předplatit.
Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat v internetovém obchodě legalmarket.cz, na webu www.send.cz nebo v elektronické podobě na alza.cz.
Kompostkonopíléčebné konopíorganické pěstovánípůdazahrada

Mohlo by vás zajímat

  • Zdroj: thetrentonline.com Pěstování

    Testujeme: Vybíráme LED osvětlení 

  • Zdroj: pixabay.com Pěstování

    Zahrádkářův průvodce: Jak pěstovat organicky 3

  • Zdroj: pixabay.com Pěstování

    Zahrádkářův průvodce: Pod slupkou klíčení

Napište komentář Zrušit odpověď

Vyhledávání

Nejnovější články

  • Zdroj: Pixabay.com

    Aminokyselina L-theanin chrání mozky dospívajících před THC 

    21. dubna 2021
  • Obálka nového Konopí č. 15

    Dárky pro čtenáře

    20. dubna 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Kanabichromen a jeho deriváty působí proti epileptickým záchvatům

    19. dubna 2021
  • Záruka kvality, to je Master-CBD.

    Master-CBD: Klony z Krkonoš

    18. dubna 2021
Facebook YouTube SoundCloud
CHRÁNÍ ZELENÝ ČAJ🍵 MOZKY🧠 DOSPÍVAJÍCÍ CHRÁNÍ ZELENÝ ČAJ🍵 MOZKY🧠 DOSPÍVAJÍCÍCH PŘED THC❓
Mozky mladých lidí se vyvíjí až do věku 25 let. Jsou-li chronickými uživateli THC, je to u nich spojeno se zvýšeným neuropsychiatrickým rizikem. V mozku dojde ke strukturálním změnám, což může mít mírný vliv na logické myšlení a emoce. 
Kanadští vědci testovali účinky L-theaninu, což je analog aminokyseliny L-glutamátu nebo L-glutaminu vyskytující se třeba v zeleném čaji, při změnách v mozku vyvolaných chronickou expozicí THC. Pro studii použili již dříve zavedený model: samce dospívajících potkanů. Dávkování THC je navrženo tak, aby simulovalo účinky středně těžkého až těžkého užívání konopí u dospívajících lidí. 
Vědci pozorovali, že ošetření L-theaninem před vystavením THC je schopno zabránit biochemickým změnám v mozku. Tento silný neuroprotektivní účinek přetrvává do dospělosti. Kromě toho L-theanin blokoval snížení dvou biomarkerů již dříve spojených s psychiatrickým rizikem souvisejícím s konopím. Nakonec účinně blokoval vývoj jak emočních, tak i kognitivních abnormalit běžně spojovaných s konzumací THC u dospívajících.  Celý text k tomuto zajímavému výzkumu najdete na našem webu 👉 magazin-konopi.cz/aminokyselina-l-theanin-chrani-mozky-dospivajicich-pred-thc/  #konopics #magazinkonopi #konopi #cannabis #cannabiscommunity #thc #vyzkumkonopi #konopnyvyzkum #konopiaveda #caj #zelenycaj #kanabinoidy
DÁRKY PRO ČTENÁŘE 🤩🎁🎁🎁 Dnes, 20. d DÁRKY PRO ČTENÁŘE 🤩🎁🎁🎁
Dnes, 20. dubna, se po celém světě slaví mezinárodní den konopí 🌱 Naším cílem a přáním bylo v ten den vydat jarní číslo magazínu Konopí č. 15 a v něm vám nadělit několik dárečků. Bohužel nakonec nebylo možné splnit obě přání najednou, a proto si na nové vydání budeme muset ještě chvíli počkat. Zato ty dárky budou ale stát za to ✌️  Nové Konopí tedy vyjde příští týden – předplatitelé ho najdou 27.-28. dubna ve svých schránkách a od čtvrtka 29. dubna bude v prodeji i ve stáncích a vybraných pobočkách České pošty po celé republice 🇨🇿  Semeno a brožura pro všechny a 5 bonusů pro předplatitele🤩
Ve všech výtiscích po celé republice najdou čtenáři velkou informační brožuru od společnosti Canna a především feminizované semeno odrůdy Gelat.OG od renomované semenné banky Seedsman❗  To ale není zdaleka vše, protože všichni předplatitelé se mohou kromě výše zmiňovaných dvou dárků těšit ještě na další tři.Konkrétně jde o feminizované semeno odrůdy Critical od oblíbené seedbanky Royal Queen Seeds, dále feminizované semeno unikátní odrůdy La Berna s vysokým obsahem CBG od české seedbanky CBG Seeds a jako třešnička na dortu bude vzorek masážního gelu s CBD od hanácké společnosti Dr.CBD.  Dohromady se tak naši věrní předplatitelé mohou těšit na celkem 5️⃣ hodnotných dárků spolu s 92 stranami inspirativního čtení. Předplatné se zkrátka vyplatí 📚🌱  #konopics #magazinkonopi #novevydani #konopiprovsechny #konopnedarky #seminka #konopnasemenena #seedsman #royalqueenseeds #cbgseeds #cbg #canna #cannacz #drcbd #cbd #predplatne #predplatnekonopi
PROČ SE 20. DUBNA SLAVÍ CELOSVĚTOVÝ DEN KONOPÍ? 🌱🥳
4️⃣2️⃣0️⃣ (případně 4:20, 4/20) patří celosvětově mezi nejprofláknutější konopná „hesla“. Pojďme si nyní přiblížit, odkud se vzalo a co vlastně ony tři číslice znamenají 🧐
Tradičně se uvádí, že tento výraz začali v sedmdesátých letech používat kalifornští středoškoláci, kteří chodili na střední školu ve městě San Rafael. Jedna skupinka teenagerů se „originálně“ přezdívala Waldos podle místa u velké zdi (anglicky wall), kde se každý den po škole scházeli na prvního odpoledního jointa.
Waldos plánovali sklidit jakési opuštěné konopné pole, přičemž sraz před akcí si domluvili ve čtyři hodiny a dvacet minut odpoledne u sochy Louise Pasteura na školním dvorku. Jelikož ale neznali přesnou lokaci onoho políčka a na poprvé ho neobjevili, museli se na místo vrátit druhý den. 
Následovalo několik dalších neúspěšných pokusů objevit tajné místo, přičemž před tím si chlapci pokaždé domlouvali sraz ve „4:20 u Louise“, až s postupem času došlo ke zkrácení a následně se z tohoto hesla stal oblíbený výraz všech huličů v celé Kalifornii.  Nebo to bylo všechno jinak❓
Vedle této hypotézy existují i další, jako například ta o fanoušcích kapely Grateful Dead (ti si zase přezdívali Deadheads), kteří také žili v oblasti kolem San Rafael a tento výraz údajně používali ještě dříve než Waldos.
Když se člověk snaží vypátrat skutečný původ hesla, hrozí nebezpečí, že se rychle zamotá do množství hypotéz, které kolikrát nemají daleko k teoriím o mimozemských civilizacích. Že by s tím nakonec opravdu poprvé přišel nějaký ufon? Vždyť i podle Stopařova průvodce po Galaxii zní odpověď na základní otázku po smyslu života, vesmíru a vůbec „42“, a to má ke 420 setsakramentsky blízko.  Česká shoda náhod – či osudové znamení❓
I pro obyvatele České republiky, kteří mají k této bylině pozitivní vztah, je znalost hesla 4️⃣2️⃣0️⃣důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát – nejenže díky ní můžete chytře identifikovat „spřízněné duše“ kdekoliv v zahraničí, ale především můžete být bez jakékoli námahy za hvězdu večera: Stačí jen zmínit, že mezinárodní předvolba naší země je ono magické číslo 4️⃣2️⃣0️⃣ 😂✌️  #konopics #konopi #magazinkonopi
Konopí na Instagramu
  • Inzerce
  • Kontakty
  • Obchodní podmínky

MAGAZÍN KONOPÍ

První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Čtrnácté vydání je v prodeji ve stáncích a vybraných poštách po celé republice od 22. února, patnácté vychází 20. dubna.

Kontakt: office@konomag.cz

Tel.: +420 737 300 375

RUBRIKY

  • Dopisy čtenářů
  • Editorial
  • Infografiky
  • Látky v konopí
  • Léčba
  • Letem světem
  • Mýty & fakta
  • Návody & recepty
  • Nezařazené
  • Obsah
  • Pěstování
  • Poradna
  • PR články
  • Předplatné & balíčky
  • Příběhy pacientů
  • Pro zdravotníky
  • Reportáže
  • Rozhovory
  • Soutěže
  • Vaporizace
  • Výzkumy
  • Zákony
  • Zvěroléčba

NEJNOVĚJŠÍ

  • Zdroj: Pixabay.com

    Aminokyselina L-theanin chrání mozky dospívajících před THC 

    21. dubna 2021
  • Obálka nového Konopí č. 15

    Dárky pro čtenáře

    20. dubna 2021

VYHLEDÁVÁNÍ

Sledujte nás

Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-21 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Konopí č. 14 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.