Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Partneři
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram YouTube SoundCloud

Zahrádkářův průvodce: Vše, co jste kdy chtěli vědět o zalévání 

7. února 2021 | Rubrika: Pěstování
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Příprava správné zálivky nespočívá pouze ve smíchání vody a hnojiva podle pokynů na etiketě. Za přípravou plnohodnotné stravy pro naše rostlinky se skrývá o něco víc, než by se na první pohled zdálo.

Rostliny mají schopnost vytvářet si vlastní potravu z jim dostupných anorganických zdrojů. Za pomoci energie získané ze světla přeměňují oxid uhličitý a minerální ionty na složitější organické sloučeniny. 

Oxid uhličitý rostliny vstřebávají listy za pomoci průduchů zvaných stomata, kterými se zároveň vypařuje přebytečná voda z rostliny. Odpařenou vodu doplňují rostliny ze substrátu prostřednictvím kořenů.

Neustálý koloběh vody

Proces vypařování se nazývá transpirace a je nepostradatelný pro pohyb vody v rostlinách. Množství odpařené a přijaté vody závisí na mnoha faktorech a rostliny jsou pomocí různých rafinovaných mechanismů schopné do určité míry množství vstřebávané vody regulovat.

Hlavními vnějšími faktory ovlivňujícími transpiraci jsou teplota, vlhkost a pohyb vzduchu v okolí rostliny a také intenzita světelného záření. Na druhé straně se nachází přísun vody, kterou suchozemské druhy rostlin čerpají kořeny ze substrátu. Voda v substrátu neobsahuje pouze molekuly vodíku a kyslíku, ale i mnoho iontů minerálních látek. Právě ony slouží rostlinám jako zdroj živin.

Čím více je ve vodě anorganických látek, tím větší bude vodivost roztoku.

Díky rozdílné koncentraci minerálních látek ve vodě uvnitř rostliny a v zálivce v okolí kořenů může dojít k jevu známému jako osmóza. Osmóza je typ pasivního transportu, při němž rozpouštědlo, v našem případě voda, prostupuje přes polopropustnou membránu z prostoru s méně koncentrovaným roztokem do prostředí s více koncentrovaným roztokem.

Díky souběžnému působení všech těchto faktorů a sil je v rostlině zachován neustálý koloběh vody a s ní i přísun živin. Obsah vody v rostlinách se pohybuje v rozmezí 60 až 90 procent celkové váhy, a pokud nasycenost tkání rostliny klesne pod 50 procent, dojde k jejímu úhynu. 

Při zalévání můžeme do vody přidávat specializovaná hnojiva, která mohou pozitivně ovlivnit zdraví rostlin a kvalitu získané úrody. Při přípravě zálivky dbáme na několik pravidel, abychom nenarušili rovnováhu komplexního systému, popsaného v předchozích řádcích. 

Živá voda 

Než se rozhodneme pro nějakou metodu pěstování, vyplatí se zjistit, jaký zdroj vody máme k dispozici. Obecně vzato neošetřená voda z přírodních zdrojů, jako jsou studny a jezera, či voda dešťová je vhodná pro pěstování v zemině a dalších organických substrátech. Mikroorganismy přítomné ve vodě přispívají k pestrému mikrobiálnímu životu v půdě a zlepšují příjem živin kořeny.

Zdroj: Wikimedia commons

pH metr. Zdroj: Wikimedia commons

Naopak pěstební systémy, které jako substrát využívají například minerální vlnu, perlit nebo keramzit, tedy materiály čistě anorganického původu bez obsahu jakýchkoli živin, jsou velmi citlivé na přítomnost „nevyžádaných“ mikroorganismů v zálivce. Pro tyto způsoby pěstování je lepší přírodní vodu očistit pomocí speciálních filtrů nebo zvolit vodu z kohoutku. 

Tvrdost vody a EC

Kromě organických (živých) příměsí může voda obsahovat i anorganické látky, nejčastěji různé kladně nabité ionty těchto látek. Ty mohou být v malém množství pro rostliny prospěšné, zejména jde-li o ionty vápníku (Ca2+) a hořčíku (Mg2+), které jsou nezbytné pro správnou výživu rostlin.

Naopak volné ionty jiných látek, jako například chloru (Cl+) či sodíku (Na+), mají na rostliny negativní vliv. Nikoho by jistě nenapadlo zalévat rostliny mořskou vodou, která obsahuje velmi vysoké množství iontů chloru a sodíku ve formě soli. Zvýšené množství vápníku a hořčíku najdeme ve vodách z podzemních zdrojů a tyto minerály se přidávají i do vody z kohoutku.

Zjistit přesně všechny příměsi ve vodě vyžaduje laboratorní analýzu, ale i v domácích podmínkách si můžeme vypomoci přístrojem zvaným EC metr, jenž měří elektrickou vodivost (electric conductivity, EC) vody či živného roztoku. Čím více je ve vodě anorganických látek, tím větší bude vodivost roztoku.

Měření pH provádíme pokaždé, když do zálivky přidáváme hnojiva, protože ta mohou drasticky ovlivnit výslednou kyselost směsi.

Destilovaná voda, která je filtrací zbavená veškerých příměsí, bude mít EC v hodnotě nula milisiemensů (zkratka mS). Nulový obsah iontů má i dešťovka. Voda z vodovodu, studny nebo jiného přírodního zdroje může mít různé spektrum EC. 

Pěstitelé často chybně označují vodu s vysokým EC za tvrdou a tu s nízkým za měkkou. Tvrdost vody popisuje množství rozpuštěných iontů vápníku a hořčíku, ale nezohledňuje další příměsi, které mají vliv na zvýšení EC. Samotná přítomnost přiměřeného množství vápníku a hořčíku přitom rostlinám prospívá a pěstitelé je dokonce někdy přidávají do zálivky. 

Naměříme-li u našeho zdroje vody hodnoty EC 0,5 mS a vyšší, použijeme specializovaná hnojiva na tvrdou vodu nebo zvážíme pořízení filtru na reverzní osmózu, který zbaví vodu veškerých příměsí. Pokud je hodnota EC naší vody vyšší než 1 mS, je úprava vody nutná. Pamatujme ale, že poté musíme do takto upravené vody opět přidat hořčík i vápník nebo použít řadu hnojiv určených pro použití s destilovanou vodou.

Míchání zálivky a pH 

Kyselost tekutin je běžně popisována hodnotami pH s tím, že číslo 7 popisuje neutrální stav. Pro správnou funkci kořenů rostlin je nejvhodnější mírně kyselé prostředí s pH 5,5 až 6,5. Přesně to závisí na zvoleném pěstebním médiu a způsobu zavlažování. K měření pH lze použít lakmusové papírky nebo elektronický měřák. 

Jak zalévat. Ilustrace: Lazybastard.cz

Jak zalévat. Ilustrace: Lazybastard.cz

Měření provádíme pokaždé, když do zálivky přidáváme hnojiva, protože ta mohou často drasticky ovlivnit výslednou kyselost směsi. Není dobré míchat hnojiva a aditiva od různých výrobců. Mohou se na první pohled jevit podobná složením i dávkováním, ale receptury se liší a naše zálivka by mohla rostlinkám spíš ublížit než pomoci. 

Před měřením vždy necháme zálivku několik desítek minut odležet, aby se hodnoty pH ustálily, a až poté případně upravujeme kyselost roztoku. V oběhových systémech, kde je nevyužitá zálivka vedena zpět do zavlažovací nádrže, je kontrola a údržba pH zásadní pro úspěch celé pěstební operace. 

Jak často a čím zalévat

Frekvence a množství dodávané zálivky se liší podle zvoleného pěstebního systému, ale několik pravidel platí obecně. 

Mladé rostlinky a klony potřebují dostatečně vlhký substrát pro správný vývoj kořenového systému, ale ne přelitý. Sazeničky zároveň nejsou schopny přijímat příliš koncentrovanou zálivku. Volíme proto častější zavlažování menším množstvím vody s žádným nebo jen mírným množstvím hnojiv určených pro první fázi růstu.

Jak rostliny postupně mohutní, jsou schopny listy odpařit větší množství vody, a tedy i vstřebat více vody kořeny. Zvyšuje se i jejich náročnost na množství živin a zálivka už může obsahovat větší podíl hnojiv. V květové fázi rostliny potřebují jiné složení výživy, a proto je vhodné vybírat hnojiva značek, která rozlišují mezi recepturou na růst či květ. Jak rostlina postupně dozrává a přirozeně ztrácí listy, snižuje se i její schopnost transpirace a potřebuje menší množství tekutin. 

Mnoho pěstitelů také nedá dopustit na techniku známou jako „flushing“. Při ní v posledních několika dnech či týdnech zalévají rostliny pouze čistou vodou. Cílem je z nich „vypláchnout“ přebytečné minerály a zlepšit chuť vypěstovaného produktu. O to, zda je tato metoda opravdu účinná, se mezi pěstiteli vedou dlouholeté spory. 

Text: Filip Ostrowski

 

 

 

 

 

Zajímá vás více? Spoustu inspirativního čtení najdete v magazínu Konopí, který je k dostání  v novinových stáncích a vybraných pobočkách České pošty po celé republice. Časopis si lze i výhodně předplatit.
Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat v internetovém obchodě legalmarket.cz, na webu www.send.cz nebo v elektronické podobě na alza.cz.
chlorH2Ohnojivaklonypěstováníphřízkysemenavodazahrádkářův průvodcezalévání

Mohlo by vás zajímat

  • Zdroj: pixabay.com Pěstování

    Zahrádkářův průvodce: Jak pěstovat organicky 3

  • Zdroj: pixabay.com Pěstování

    Zahrádkářův průvodce: Pod slupkou klíčení

  • Zdroj: pixels.com Pěstování

    Zahrádkářův průvodce: Příprava organické zahrádky 02

Napište komentář Zrušit odpověď

Vyhledávání

Nejnovější články

  • Zdroj: pixabay.com

    Zahrádkářův průvodce: Jak pěstovat organicky 3

    3. března 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Užívání konopí není spojeno se zvýšením rizikem kardiovaskulárního onemocnění 

    2. března 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Téma: Léčba kožních potíží

    1. března 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Léčebná novela prošla do druhého čtení

    28. února 2021
Facebook YouTube SoundCloud
Celosvětově užívá konopí 🌱 asi dvě stě Celosvětově užívá konopí 🌱 asi dvě stě milionů lidí, což je o šestnáct procent více než před patnácti lety. Dopady dlouhodobého užívání na kardiovaskulární 💚 systém nejsou zcela jasné a publikovaná data jsou rozporuplná. Velká retrospektivní studie 📋 využívající databázi systému sledování rizikových faktorů chování zjistila, že konzumace konopí není spojena 👌 se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

Studii provedli výzkumníci floridské univerzity 🏫 v Miami a zahrnuli do ní celkem 56 742 pacientů. Vyloučeny byly děti a respondenti, jimž údaje o užívání konopí nebo kardiovaskulárních 💚 nemocech chyběli.
 
V abstraktu se dočteme, že po zohlednění všech proměnných ukazoval korigovaný model u uživatelů dokonce spíše na mírné snížení rizika. To však podle autorů nebylo statisticky významné.
 
„Ačkoli výsledky některých dřívějších výzkumů ukázaly, že užívání konopí 🌱 má negativní dopad na kardiovaskulární systém, naše práce naznačuje, že souvislost mezi konzumací konopí a výskytem kardiovaskulárních onemocnění neexistuje,“ konstatují na závěr američtí 🇺🇸 badatelé.

Odkaz naleznete v Bio 👈

#konopics #magazinkonopi #pripravkyzkonopi #lecbakonopim #konopileci #lecebneucinky #individualizovanalecba #konopnipacienti #jakdavkovatkonopi #konopi #cannabis #cannabiscommunity #cbd #thc #usa #kardiovaskularnisystem #konzumacekonopi #florida #miami #vyzkum #badatel
Širokospektré působení konopí 🌱 a přípra Širokospektré působení konopí 🌱 a přípravků z něj při léčbě různých kožních obtíží je v poslední době často diskutovaným tématem, ovšem z historie víme, že tato bylina se ve formě mastí využívala odnepaměti. My se nyní zaměříme především na velmi rozšířenou lupénku a spáleniny, jež mohou postihnout každého z nás.

Než se vrhneme na konkrétní onemocnění, ocitujeme si shrnující abstrakt studie, kterou publikoval v roce 2018 tým lékařů 🧑‍⚕ z katedry dermatologie na lékařské fakultě Coloradské univerzity: „Na základě rozboru dostupné odborné literatury 📚 jsme zjistili, že přípravky s obsahem kanabinoidů mají potenciál léčit řadu kožních nemocí – od akné přes alergickou kontaktní dermatitidu, asteatotický a atopický ekzém, hidradenitidu, svědění, lupenku až po Kaposiho sarkom, kožní nádory a kožní projevy roztroušené sklerózy.

Většina dostupných dat nicméně vychází z preklinických výzkumů 📋 a k vyvození směrodatných závěrů chybí kvalitně navržené, randomizované a kontrolované studie na lidských pacientech.“
Jak tedy vidíme, kanabinoidy se jeví slibně v léčbě 💚 mnoha různých kožních obtíží. Na následujících stránkách se zaměříme na dva velmi časté okruhy problémů, jež mají naprosto odlišný původ, ale u obou pomáhá konopí 🌱

Odkaz naleznete v Bio 👈

#konopics #magazinkonopi #pripravkyzkonopi #lecbakonopim #konopileci #lecebneucinky #individualizovanalecba #konopnipacienti #jakdavkovatkonopi #konopi #cannabis #cannabiscommunity #cbd #thc #mast #lupenka #spaleninakuze #onemocneni #studie #lekar #kanabinoid #dermatologie #roztrousenaskleroza
Vyhlášení vítězů poslední soutěže 🎉 o: Vyhlášení vítězů poslední soutěže 🎉 o:

➤ 10 semen Super Skunk Auto od Seedstockers
➤ 3 semena Auto White Widow od Dutch Passion
➤ noční mast s CBD od CannaCare
➤ inhalátor konopných terpenů Svatý nádech od Svatý Sedláček

Výherci se stávaji:
Viktor Parak
hontsa
paulinnesflowers

Výhercům srdečně gratulujeme a píšeme SZ a všem ostatním přejeme hodně štěstí v dalších hodnotných soutěžích, které budeme na našem Facebooku, Instagramu a webu v nejbližší době pořádat 😉
👉www.magazin-konopi.cz
👉 www.instagram.com/konopics
👉www.facebook.com/magazinkonopi

#konopics #magazinkonopi #soutezeskonopim #konopnesouteze #konopileci #konopiradi #konopiinspiruje #CBD #dutchpassion #seedstockers #whitewidow #svatysedlacek #svatyolej
Konopí na Instagramu
  • Inzerce
  • Kontakty
  • Obchodní podmínky

MAGAZÍN KONOPÍ

První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Čtrnácté vydání je v prodeji ve stáncích a vybraných poštách po celé republice od 22. února, patnácté vychází 20. dubna.

Kontakt: office@konomag.cz

Tel.: +420 737 300 375

RUBRIKY

  • Dopisy čtenářů
  • Editorial
  • Infografiky
  • Látky v konopí
  • Léčba
  • Legislativa
  • Letem světem
  • Mýty & fakta
  • Návody & recepty
  • Nezařazené
  • Obsah
  • Pěstování
  • Poradna
  • PR články
  • Předplatné & balíčky
  • Příběhy pacientů
  • Pro zdravotníky
  • Reportáže
  • Rozhovory
  • Soutěže
  • Vaporizace
  • Výzkumy
  • Zvěroléčba

NEJNOVĚJŠÍ

  • Zdroj: pixabay.com

    Zahrádkářův průvodce: Jak pěstovat organicky 3

    3. března 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Užívání konopí není spojeno se zvýšením rizikem kardiovaskulárního onemocnění 

    2. března 2021

VYHLEDÁVÁNÍ

Sledujte nás

Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-21 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Konopí č. 14 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.