Postupné, i když pomalé a často nejasné rozvolňování pravidel ohledně pěstování konopí nutí řadu lidí přemýšlet o komerčním pěstování ve větším rozsahu. Nejde přitom jen o CBD pěstírny rostoucí po celé Evropě. Jde i o zájemce o pěstování konopí pro terapeutické či rekreační využití – dobrým příkladem budiž chystané konopné kluby.
Většina zahradníků už má zkušenosti s pěstováním v malém rozsahu. Pěstování ve velkém je ale úplně jiná disciplína. Klíčovou otázkou tedy je, jak převést pěstování v malém do ekonomicky úspěšného podniku. Řeč bude tentokrát o pěstování ve vnitřních prostorách – aneb v indooru, jak se říká v konopné komunitě.
Co se dozvíte?
Pěstování v malém rozsahu
Když se rozhodnete pěstovat v malém rozsahu, záleží jen na vašich preferencích a možnostech, jak bude pěstební prostor vypadat a jak bude efektivní. Jestliže vám jde o pár rostlin pro osobní potřebu, postačí vám prostor o rozměru alespoň jednoho metru čtverečního, základní umělé osvětlení, květináče a alespoň jeden ventilátor pro regulaci teploty a vlhkosti.
Pokud chcete mít malý prostor s opravdu optimálními podmínkami, budete muset investovat více peněz do systému pro udržení optimálního klimatického prostředí. Takový prostor se může hodit pro výzkumné projekty nebo produkci menšího množství konopí určeného pro komerční využití.
V případě klimatizačního systému platí dvojnásob, že použití technologie pro malou pěstírnu nebude fungovat dobře a spolehlivě ve větším prostoru.
Stále se ale bavíme o pěstební ploše v jednotkách či nižších desítkách metrů čtverečních. Prostory o takové velikosti zpravidla nejsou významně náročné ani na příkon elektřiny, ani na dostupnost vody. Je tedy možné je postavit i v dostatečně velkém rodinném domě nebo běžných kancelářských budovách.
Lidé, kteří pěstují v takto malém rozsahu, mají často mylné představy o tom, že jejich pěstební postup lze bez problémů zvětšit a lineárně znásobit náklady a výnosy pro realizaci svého obchodního plánu. Z praxe znám mnoho případů, kdy malopěstitelé přechod na větší plochu nezvládli a těžce splakali nad výsledkem a promrhanými penězi. Když někdo dokáže vypěstovat na jednom metru čtverečním 800 gramů, neznamená to, že dokáže takového výsledku opakovaně docílit i na stonásobně větší ploše.
Pěstování ve velkém
Velká pěstírna znamená obvykle velkou investici a vysoké provozní náklady. Pěstování konopí přitom není novým oborem a na trhu s konopnými produkty panuje velká konkurence. A to bez ohledu na to, jestli se bavíme o CBD, léčebném konopí nebo konopí pro rekreační účely. Jestli máte vážný zájem o komerční pěstování, doporučuji nešetřit na technologiích a snažit se o co největší efektivitu. Je to podle mě jediná cesta k tomu, jak být na trhu dlouhodobě úspěšný. Někteří lidé mi oponují a říkají, že nejprve zařídí pěstební prostor levněji, a teprve až v něm vydělají peníze, pěstírnu budou vylepšovat. Chápu tuto přirozenou logiku. Zdá se to velmi rozumné. Problém je však v tom, že v důsledku dojde k výraznému navýšení celkové investice do pěstebního prostoru a významně se prodlouží její návratnost. Ty nejdražší položky na pěstebním prostoru totiž naprosto zásadně ovlivňují kvalitu a kvantitu úrody. Takže jsou místa, kde lze nějaké náklady ušetřit bez rizika snížení výnosu, ale jedná se obvykle o okrajové investice.
Jak být úspěšný a neprodělat
Jedním ze způsobů, jak můžete ušetřit na vstupních nákladech, a přitom být připraveni na zvýšení produkce, je stavba menších pěstebních jednotek. Místo abyste stavěli pěstírnu o ploše 500 m2 a ořezávali výdaje nákupem méně kvalitních technologií, postavte si raději dvě pěstební komory o rozměrech 50–100 m2 a vybavte je špičkovou technologií.
Ať postavíte jakoukoli pěstírnu, počítejte s tím, že než dosáhnete maximální efektivity, tedy co nejnižší ceny za vypěstovaný kilogram sušiny, budete potřebovat udělat minimálně dva pěstební cykly. Se špičkovým vybavením budete ale už od začátku na vysoké úrovni a vaše náklady na jednotku produkce budou nižší nežli v případě, kdy budete spoléhat na alternativní a neprofesionální řešení.
Velcí producenti konopí doporučují pěstební systém od zasazení klonu po zpracování úrody co nejvíce automatizovat.
Jakmile dosáhnete očekávané efektivity ve dvou stejně velkých pěstebních jednotkách, můžete snadno rozšířit pěstební plochu do dalších, stejně velkých jednotek. Při rozšiřování už nebudete procházet obdobím ladění, ale budete rovnou stoprocentně efektivní. Vždy je dobré stavět alespoň dvě pěstební jednotky a nastavit pěstební cykly tak, abyste byli schopni využít odpadní teplo z jedné pěstírny pro druhou.
Na začátku článku jsem psal, že není snadné zopakovat, na velké ploše výnos, kterého dosáhnete na jednom metru čtverečním. Když si ale optimalizujete vybavení a pěstební postup třeba na 100 m2, násobení této plochy už nebude takový problém.
HVAC systém
Největším úskalím při pěstování konopí v kontrolovaných podmínkách je udržení správného klimatu. V menších pěstírnách se můžete spolehnout na běžně dostupné klimatizační jednotky v kombinaci s vytápěním, samostatnými zvlhčovači a odvlhčovači. Taková sestava vám může fungovat dobře, ale ovládání více klimatických faktorů různými přístroji není ani spolehlivé, ani ekonomické.
Ideálním řešením pro velké pěstírny je komplexní programovatelný systém s rekuperací a záznamem naměřených hodnot a systémem pro odesílání varování v případě vybočení z nastavených hodnot. Potřebujete zkrátka spolehlivý HVAC systém (z anglického Heating, Ventilation and Air-Conditioning) s vhodným softwarem.
Nejspíš už víte, že požadavky rostlin na klimatické podmínky jsou velmi variabilní jak v průběhu 24hodinového cyklu, tak v průběhu celého pěstebního cyklu. Zatímco při rozsvícených světlech je třeba pěstírnu většinou chladit, v průběhu nočního cyklu ji potřebujete vytápět, a to přinejmenším v zimních měsících. Správný HVAC systém dokáže uložit teplo z denního cyklu pro použití v noční fázi, a tím citelně snížit provozní náklady. Když máte dvě komory, je tento efekt ještě výraznější.
Problém jménem vlhkost
Dalším problémem při pěstování je relativní vlhkost vzduchu. Když jsou rostliny malé a transpirace minimální, potřebujete mít relativní vlhkost vzduchu vyšší. Když jsou později rostliny velké a transpirují do ovzduší velké množství vody, potřebujete relativní vlhkost vzduchu naopak snižovat.
S blížící se sklizní je dobré zvětšovat rozdíl mezi denní a noční teplotou. Nižší noční teplota má za následek rychle rostoucí relativní vlhkost vzduchu. Chladný vzduch totiž dokáže pojmout menší množství vody než vzduch teplý. Znamená to, že i když je absolutní vlhkost vzduchu v pěstírně stejná, při poklesu teploty se relativní vlhkost vzduchu rapidně zvyšuje.
Každý správný dodavatel osvětlení vám dokáže připravit počítačový model osvětlovací soustavy s předpokládanou spotřebou elektřiny a neméně důležitou životností.
Pro odvlhčování se často používají klimatizace. Jejich odvlhčovací kapacita je ale omezená, a navíc odvlhčují pouze v době, kdy chladí vzduch. To je ale většinou pouze během denního cyklu. V průběhu nočního cyklu, kdy potřebujete odvlhčovat nejvíce, klimatizace nechladí, a tudíž neodvlhčuje. V případě klimatizačního systému platí víc než u čehokoli jiného, že použití technologie pro malou pěstírnu nebude fungovat dobře a spolehlivě ve větším prostoru.
Pěstební systém
Hodně malých pěstitelů má zažité poměrně náročné pěstební postupy. Pokud jste zvyklí ve vaší malé pěstírně aplikovat na denní bázi techniky důmyslného ohýbání a častého zaštipování, je dost pravděpodobné, že ve velkém pěstebním prostoru na to nebudete mít kapacitu nebo budete muset vynaložit více peněz na personál, čímž opět snížíte efektivitu výroby. Velcí producenti konopí doporučují pěstební systém od zasazení klonu po zpracování úrody co nejvíce automatizovat – a vědí, o čem mluví.
Pěstební systémy pro malopěstitele jsou často odvozeny od systémů používaných v zemědělství, ale nejsou úplně stejné. Vaše domácí NFT jednotky (z anglického Nutrient Film Technique) nebo DWC systémy (Deep Water Culture) nejspíš nebudou úplně vhodné pro velký pěstební prostor. Chápu, že každý zahradník má svůj oblíbený systém. Poohlédněte se ale raději po řešení pro velké pěstební prostory a skleníky, než abyste se snažili vybavit velkou pěstební plochu stejnou technologií, kterou používají lidé při pěstování ve skříni. Ušetříte mnoho peněz a docílíte lepších výsledků.
Při komerčním pěstování se také snažte optimalizovat hmotnost úrody s ohledem na celý rok. Správně načasovaná sklizeň vám může ve velkém měřítku zvýšit roční produkci. Velikost pěstebních jednotek volte tak, abyste byli schopni úrodu co nejrychleji zpracovat a připravit pěstební místnost na další cyklus. I prázdný pěstební prostor stojí nemalé peníze.
Plánování osvětlení
Osvětlení je další aspekt, který budete při pěstování ve velkém řešit úplně jinak než v malé pěstírně. Ve velkém prostoru je nejdůležitější uniformita, protože jako komerční producent chcete mít úrodu co nejvíce homogenní. A tak zatímco při malém pěstování zpravidla řešíte, jak blízko můžete zavěsit osvětlovací soustavu nad rostliny, při plánování velké pěstírny spíše přemýšlejte nad tím, jakou intenzitu fotosynteticky aktivního záření potřebujete a jak budete světla regulovat.
Každý správný dodavatel osvětlení vám dokáže připravit počítačový model osvětlovací soustavy s předpokládanou spotřebou elektřiny a neméně důležitou životností. Myslete hlavně na efektivitu. Je sice skvělé, když můžete rostlinám dopřát PPFD (tj. hustotu toku fotosynteticky aktivních fotonů) 1500 μmol/m2s, ale náklady na kilogram se vám tím pravděpodobně zvýší a lepší kvality nedosáhnete. Doporučuji se pohybovat v rozmezí 800–1200 μmol/m2s.
Na závěr bych jen chtěl upozornit, abyste nepodceňovali hygienické standardy v pěstírně. Podlaha, zdi, strop i pěstební systém by měly být snadno omyvatelné a dezinfikovatelné. Škůdci nebo choroby mohou rychle zničit jakoukoli úrodu a škody většinou nejdou nahradit. Nízká úroveň hygieny těmto problémům hraje do karet. Nezapomínejte ani na pečlivou prevenci před škůdci.
Upozornění: Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat, lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.