Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Těsně před uzávěrkou tohoto vydání jsem vyrazil do Švýcarska na dvoudenní konferenci věnovanou konopné léčbě. Událost pořádaná na Bernské univerzitě mi kvalitou řečníků i celkovou organizací vyrazila dech (na detailní reportáž se můžete těšit v příštím čísle), během druhého dne ale samotnou konferenci poněkud zastínila mimořádná zpráva z místa, které se nacházelo jen pár kilometrů od přednáškového sálu – švýcarského Parlamentu.
Co se stalo? Vlivný zdravotní výbor podpořil v pátek 14. února návrh zákona, který, získá-li většinu hlasů v Parlamentu, ukončí prohibici konopí v této progresivní zemi. Z politického hlediska se jedná pouze o první krok na dlouhé cestě. Nicméně švýcarská média hlasování výboru složeného převážně z renomovaných expertů na zdravotnictví interpretovala jako zásadní milník na cestě od represe k regulaci.
Nový zákon musí začít regulovat pěstování, zpracování a obchodování s konopím, aniž by podněcoval k užívání.
V současnosti navíc běží už sedm takzvaných pilotních projektů nebo přesněji řečeno studií. Ty simulují regulovaný komerční trh na omezeném počtu pečlivě sledovaných účastníků. A právě v průběhu přednášky místního odborníka na závislosti, který vede pilotní projekt v Lausanne, jsme se v konferenčním sále dozvěděli, že návrh na celošvýcarskou regulaci právě získal odbornou podporu.
O konkrétních parametrech se více dočtete v rubrice Letem světem. Mě osobně zaujalo i obecné zdůvodnění, které ve srovnání s naším Kocourkovem znělo jako z jiné planety. Švýcarský výbor například přiznává, že „konopí je společenskou realitou“. Cituje přitom ze tři roky starého průzkumu, v němž čtyři procenta Švýcarů ve věku 15 až 64 let uvádějí, že za poslední měsíc minimálně jednou užili konopí.

To je bezmála 360 000 osob. „Většina výboru považuje současnou situaci za neuspokojivou a prohibiční přístup za chybný,“ pokračují vážení odborníci na zdraví. „Nový zákon musí začít regulovat pěstování, zpracování a obchodování s konopím, aniž by podněcoval k užívání.“
Nad celým systémem by měl bdít stát, pod jehož dohledem budou operovat všechny prodejny koncovým zákazníkům. Veškeré výnosy do státní pokladny z prodejů půjdou do prevence, programů snižování rizik a pomoci závislým na drogách.
Není bez zajímavosti, že v rámci samozásobitelství se hovoří o povolení tří rostlin na osobu, stejně jako by to mohlo být u nás. Tentýž počet platí od loňského dubna i v Německu. Nicméně v návrhu schváleném švýcarským zdravotním výborem se jedná o tři kvetoucí rostliny, což dává mnohem větší smysl.
V současnosti ve Švýcarsku běží už sedm pilotních projektů, které simulují regulovaný komerční trh na omezeném počtu účastníků.
Kromě toho není nikde zmíněn žádný limit, kolik si daná osoba může ze své sklizně ponechat – na rozdíl od 50 gramů uvedených v návrhu naší trestní reformy. Švýcaři zjevně nemají potřebu nechávat v rukou představitelů zákona bič, s nímž by šikana samopěstitelů mohla pokračovat. Naopak se inspirují v zemích, které nemají potřebu neustále očmuchávat a potěžkávat úrodu svých občanů.
Dárky na jaro
Na našem webu a na sociálních sítích doporučujeme pozorně sledovat jarní akce k předplatnému. Nejvěrnější čtenáře už teď čekají spousty bonusů, které stojí za to!
