Všechny nás zajímá, jak by měla vypadat ideální podoba regulovaného trhu s konopím a jaké jsou reálné dopady ukončení prohibice. V tomto dvoudílném rozhovoru si o tom popovídáme s člověkem nejpovolanějším – americkým expertem Lewisem Koskim, bývalým vedoucím státem zřizovaného „Úřadu pro prosazování konopných zákonů“ v Coloradu.
Co přesně bylo náplní vaší práce jako vedoucího nově vzniklého úřadu, jehož úkolem bylo vytvořit pravidla regulovaného trhu? Řešil jste daně nebo lidská práva nebo něco jiného?
Byla to kombinace všeho. Finanční správa (Department of Revenue) řeší celou řadu oblastí a dělí se na několik oddělení. Spadají do ní všechny daně, správa řidičských průkazů a dohled nad dodržováním regulací u alkoholu, hazardních her, v kasinech a u loterií. Nakonec sem přibyl i Úřad pro prosazování konopných zákonů (Marijuana Enforcement Division), který spadá pod Oddělení pro vymáhání práva.
Zásadní je neustálá spolupráce všech zúčastněných stran, aby se dařilo přinášet na stůl vyvážené návrhy.
Vznik této „konopné sekce“ byl reakcí vlády na legalizací konopí v referendu roku 2012. Spolupracovali jsme s i s ministerstvem zdravotnictví, orgány činnými v trestním řízení, místními jurisdikcemi a členy konopné komunity a existujícího průmyslu (před legalizací rekreačního konopí mělo Colorado fungující trh s léčebným, pozn. red.). V prvních letech jsme společně vytvářeli první předpisy nově se formujícího odvětví.
Byla vaše práce v této oblasti úspěšná? Jaká je situace v Coloradu dnes?
Dnes je Colorado jedním z nejvyspělejších trhů s konopím ve Spojených státech. Země po celém světě, které zvažují přechod od prohibice k regulaci, často vzhlížejí ke coloradskému modelu, případně ke Kanadě a Uruguayi. Cítil jsem velkou osobní zodpovědnost za to, abychom odvedli dobrou práci – mimo jiné proto, že mé jméno bylo na titulní straně příslušného zákona. Prvořadým cílem byla ochrana veřejného zdraví a bezpečnost, zároveň jsme vytvořili prostor pro životaschopné obchodní modely v rámci komerčního trhu. To vyžadovalo vyvážený přístup a myslím, že ve výsledku se nám to podařilo.
Co byly hlavní předpoklady úspěchu?
Předně se nám podařilo přivést velmi různorodé zájmové skupiny k jednomu stolu. Pokud se regulační orgán nebo vládní agentura pověřená tvorbou pravidel pro legální trh s konopím soustředí pouze na restrikce a omezení a nevnímá potřeby druhé strany, nebude to fungovat. Jde o to najít rovnováhu mezi ochranou veřejného zdraví a nastavením udržitelného obchodního modelu.
Za ty roky jsem došel k závěru, že naprosto klíčové je shromažďování komplexního souboru dat v celém dodavatelském řetězci. Zvyšuje se tak efektivita vládního dohledu a monitorování, generují se cenné údaje z hlediska budoucích úprav systému a přispívá to k vytváření právní jistoty pro legální podnikatele. Díky tomu vědí, že když budou dodržovat pravidla a podávat pravidelné reporty, nebudou mít problémy se zákonem, což je důležité jak pro klid duše, tak pro efektivitu podnikání.
Jak obtížné bylo na začátku přesvědčit odpůrce regulace?
Klíčovou roli při sjednocování často zcela odlišných hlasů z různých oblastí hraje právě vládní autorita, která má od občanů pověření realizovat požadované společenské změny. Pokud vláda naslouchá především silovým složkám a soustředí se jen a pouze na veřejné zdraví, riskuje, že ztratí důvěru komunity, kterou má regulovat v rámci legálního trhu s konopím. To je patrné i v Česku, kde jsem pozitivně hodnotil loňský krok národního koordinátora Jindřicha Vobořila, který do expertní skupiny pro regulaci konopí přibral i hlasy z konopného průmyslu.
Užívání konopí mezi dospívajícími a mladými lidmi v Coloradu od roku 2012 neroste, nýbrž vytrvale klesá.
Je nezbytné, i když je to často velmi náročné, slyšet v diskuzích protichůdné názory. Například v Coloradu získaly orgány činné v trestním řízení od členů konopné komunity ucelenější představu o potenciálních výzvách podnikání, jako je třeba dopad příliš přísných pravidel na označování a balení. Stejně tak zástupci konopného sektoru díky těmto jednáním pochopili, že prvořadou prioritou pro vládu musí být ochrana veřejného zdraví. Zásadní je neustálá spolupráce všech zúčastněných stran, aby se dařilo přinášet na stůl vyvážené návrhy.
Můžete jmenovat hlavní nedostatky nebo chyby v přístupu dalších amerických států, které v posledních letech přistoupily k regulaci?
Spíš než o chybách bych raději mluvil o prioritách. Zásadním aspektem je vytvoření funkčního distribučního rámce bezprostředně po zahájení legálních prodejů. Nesmírně důležitý je také účinný státní dohled. Pokud jsou vládní kontroly nepředvídatelné a vyžadují hromadu papírování, tak jsou neefektivní. Platí, že zásadní je mít od začátku k dispozici správné systémy a technologie. A to ať už se bavíme o chystané regulaci v Česku, Německu nebo třeba v Portugalsku. Případně ve Francii s tamějším expandujícím léčebným programem.
Vládní úředníci potřebují mít k dispozici efektivní systémy pro sledování a dodržování předpisů. Pak mohou zhodnotit výhody a nevýhody dané legislativní úpravy. Všichni víme, že žádná veřejná politika není dokonalá – zákony se nicméně neustále vyvíjejí a vyžadují opakované přezkoumávání. U rychle rostoucích odvětví, mezi které patří i konopí, to platí dvojnásob.
Mohl byste to upřesnit?
Důležitým aspektem tohoto procesu je udržování komplexního souboru údajů o dodavatelském řetězci spolu se strategickým plánem sběru dalších údajů. Mezi ně patří statistiky o užívání mezi mládeží a další cenné demografické údaje. Tento přístup je zásadní pro účinné vyhodnocování legalizace. Nezbytným předpokladem úspěchu je vytvoření potřebné infrastruktury a dnes už naštěstí existují úspěšné příklady, které můžete následovat.
Například v Coloradu odvedlo naše ministerstvo zdravotnictví famózní práci při tvorbě zákonného rámce pro sběr základních údajů o regulovaném trhu od roku 2014. Nyní, téměř deset let poté, nám tato data stále slouží k vyhodnocování situace. Jedno z nejdůležitějších zjištění bylo, že užívání konopí mezi dospívajícími a mladými lidmi v Coloradu od roku 2012 neroste, nýbrž vytrvale klesá.
Dokončení v příštím vydání (č. 30), které vychází 16. května!