Lékárníci vydávající léčebné konopí se často potýkají se změnami kódů e-receptu u totožných přípravků. To komplikuje práci nejen jim, ale i lékařům, a zhoršuje dostupnost léku pro pacienta. Proč se tak děje a co s tím?
Důvody, proč dochází ke změnám kódů e-receptu, mohou být v zásadě dva. Buď je to kvůli výpadku v dodávkách, kdy nezbývá než najít náhradu v nabídce konkurenčních produktů s podobným obsahem účinných látek THC a CBD.
Řešením je pro každý jednotlivý obchodovaný produkt s deklarovaným obsahem zavést konkrétní a neměnný kód.
S velkou pravděpodobností bude mít náhradní produkt i zcela jiný kód e-receptu. Druhým případem, který je v poslední době mnohem častější, je situace, kdy různá šarže stejného přípravku má fakticky jiný obsah účinných látek.
Zbytečná změna k horšímu
Původní vyhláškou č. 236/2015 Sb. z roku 2015 (o stanovení podmínek, přípravě, distribuci, výdeji a používání individuálně připravovaných léčebných přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití) připouštěli zákonodárci až dvacetiprocentní odchylku výrobcem deklarovaného obsahu účinných látek THC a CBD.
Jenže tato právní úprava přestala v červnu 2020 platit. Novela vyhlášky ji nahradila přímým vyjádřením obsahu podle rozmezí hodnot v jedné ze 64 možností, z nichž každá odpovídá jednomu kódu e-receptu.
V praxi tato legislativní změna přinesla pouze zbytečné zmatky, jelikož určitému rozptylu obsahu účinných látek nelze při pěstování a zpracování (sklizeň, sušení, balení) zamezit.
Typový příklad
Co původně schválená tolerance znamenala v praxi, si ukážeme na příkladu léčebného konopí z dovozu s deklarovaným obsahem účinných látek 8 % THC a 8 % CBD. Takto označené konopí mohlo dříve obsahovat mezi 6,4 až 9,6 % THC a stejné množství CBD.
Dle současného systému kódů odpovídá toto rozmezí pro každou účinnou látku třem různým variantám, což pro dvě účinné látky dává až šest (!) různých kódů e-receptu.
Logicky to vede ke zmatkům v lékárnách i ordinacích, prodlužuje čas vydání léku pacientovi a všem zúčastněným přidělává práci a stres.
Existuje řešení?
Zcela jistě ano a není na tom nic složitého. Například v sousedním Německu je pro každý jednotlivý obchodovaný produkt s deklarovaným obsahem zaveden konkrétní a neměnný kód. Tolerance obsahu účinných látek je pro výrobce stanovena dokonce přísněji než původní česká – na 10 procent.
Zavedením obdobného systému by bylo možné ušetřit předepisujícím lékařům, vydávajícím lékárníkům, a především samotným pacientům mnoho starostí a času.
Autor je jednatelem společnosti Czech Medical Herbs, dovozce léčebného konopí.