Civilizovaný svět nezadržitelně směřuje k ukončení konopné prohibice. Kupříkladu v Kanadě je konopí regulované podobně jako alkohol nebo tabák již čtvrtým rokem, a kromě miliardových výnosů z daní, stovek tisíc nových pracovních míst či vyšších investic do prevence i léčby se nic nestalo – nestoupá počet mladistvých uživatelů ani dopravních nehod a ulice nejsou plné „zkouřených individuí“ (srovnejme s dopady legálního alkoholu na životy lidí kolem nás).
Odborníci na závislosti se navíc shodují v tom, že prohibice a represe nejsou tou správnou cestou k lepší ochraně zdraví jedince ani celé společnosti. Právě naopak: represe vysává státní rozpočty, přináší obrovskou spoustu škod a zvyšuje všemožná rizika. Přitom ve spojení s drogovou problematikou hovoří drtivá většina expertů o nutnosti rizika naopak snižovat (jde o přístup zvaný i u nás „harm reduction“).
Zpátečnické uvažování
O to víc člověka zabolí, když vidí, jak zpátečnicky uvažují a konají české orgány činné v trestním řízení – nejen policie, ale především soudy a státní zástupci. Na konci března informovala Česká televize o odsouzení dvou majitelů e-shopu s legálními semínky konopí za údajné šíření toxikomanie.
THC dnes předepisuje více než 200 lékařů několika tisícovkám Čechů jako oficiální a bezpečné léčivo.
Případ se táhne čtyři roky a obžalovaní byli už dvakrát osvobozeni, načež se do celé věci vložil nejvyšší státní zástupce, dovolal se k Nejvyššímu soudu a ten věc znovu vrátil na začátek. „Obvodní soud pro Prahu 2 se přes opakované zproštění i nově provedené důkazy podvolil Nejvyššímu soudu a uznal nás vinnými pro nepřímý úmysl a udělil nám pokutu dvakrát 30 tisíc korun,“ komentoval rozsudek jeden ze spolumajitelů. Pro úplnost dodávám, že rozsudek zatím není pravomocný.
O co vlastně představitelům justice jde? Dle jejich vyjádření v tomto i jiných rozsudcích je cílem to, aby si lidé nemohli svépomocí pěstovat a zpracovávat rostliny konopí, které obsahují vyšší množství THC navozujícího změnu vědomí. Přitom zcela stejnou látku dnes předepisuje více než 200 lékařů několika tisícovkám Čechů jako oficiální a bezpečné léčivo. Proč nám chce soudní moc zakazovat pěstování bylinky, která člověka provází tisíce let a kterou dnes uznává i moderní medicína?
Skutečné dopady
Představme si, že by soudy začaly plošně trestat všechny prodejce konopných semen za šíření toxikomanie. Jaký by to mělo dopad v praxi? Rozhodně by to nevedlo ke snižování potenciálních rizik, ale naopak k jejich naprosto zbytečnému zvyšování. Tisíce samoléčících se občanů by si místo vypěstování pár vlastních rostlinek (což je samo o sobě terapeutická činnost) musely shánět konopí od dealerů na ulici v kdovíjaké kvalitě, často se zbytky hnojiv a pesticidů.
Odborníci na závislosti se shodují v tom, že prohibice a represe nejsou tou správnou cestou k lepší ochraně zdraví jedince ani celé společnosti.
To vše by vedlo pouze ke zvýšení ceny konopí na černém trhu a posílení organizovaného zločinu s velkopěstírnami, kterého by se případný zákaz prodeje konopných semen nijak nedotkl, protože si stačí zajet třeba do Nizozemska a semena si nakoupit tam. Zatímco pro invalidního pacienta nebo osmdesátiletou babičku může výlet do Amsterdamu představovat velký problém.
Stalo by se tak to, co již mnohokrát – „dobrý úmysl“ nedostatečně informované autority by nakonec pouze poškozoval nemocné, seniory a koneckonců i rekreační uživatele, kteří si chtějí pěstovat a užívat konopí stejně jako rajčata nebo bazalku.
Hezké jaro všem!
Kde se potkáme?
Po dvouleté pauze se o víkendu 22. až 24. dubna koná veletrh Konopex v Ostravě, kde nebude chybět ani stánek magazínu Konopí. Potkat se můžeme i 24. května v Brně na dalším ročníku konference Konopí a věda. Těšíme se na vás!